Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Vettel se opět přiblížil titulu. Ovládl závod v Indii

12:08
DILLÍ - Velkou cenu Indie formule 1 vyhrál stejně jako loni Sebastian Vettel z týmu Red Bull a vybojoval už čtvrté vítězství v řadě. Po celkově pátém triumfu v sezoně zvýšil své vedení v průběžném pořadí mistrovství světa před dnes druhým Španělem Fernandem Alonsem na 13 bodů.

Vettel při nočním závodu v Singapuru. foto: Reuters

Třetí dojel druhý pilot Red Bullu Mark Webber z Austrálie.

Už první metry závodu nepřinesly nic dramatického a ve stejném duchu se odvíjela celá Grand Prix Indie, druhá v historii. Oba Red Bully si podržely první řadu z kvalifikace, ve vedení zůstal bez problémů šampion posledních dvou let Vettel.

10. Senna (Braz./Williams)

O pár sekund později se však za nimi odehrál dramatický souboj. Alonso za volantem Ferrari se nebojácně pustil do obou McLarenů, které zvládly kvalifikaci lépe než on. S využitím systému DRS zadního přítlačného křídla se dostal před Brita Lewise Hamiltona i jeho týmového kolegu Jensona Buttona, který mu to ale hned vrátil. Na třetí místo se nakonec Španěl dostal ve čtvrtém okruhu, Red Bully ale už v té době měly velký náskok.

Po pětadvaceti kolech se Alonso začal hodně přibližovat Webberovi, ale nedokázal ho předjet, čímž se oběma pilotům vedoucí Vettel ještě víc vzdálil.

K jediné zastávce v boxech v dnešním závodu se stratégové týmů odhodlali po šestadvaceti kolech, kdy byl první v garáži Button z MaLarenu. Hlavní výměny vedoucích pilotů se udály po třicátém okruhu, na pořadí se však nic nezměnilo.

Alonso se celý závod dotíral na Webbera, chvíli ho dramaticky atakoval, občas ztrácel už několik sekund, ale nakonec se mu ho ve 49. okruhu podařilo předjet. Na Vettela však jedenáct okruhů před koncem měl propastné manko jedenácti sekund.

Rychlost Ferrari však nebyla taková, aby na každém okruhu Vettela stáhl o jednu sekundu a ještě stihl předjet. Německý šampion tak vybojoval 26. vítězství v kariéře a dostal se na sedmé místo v této statistice před Nikiho Laudu a Jima Clarka, kteří v kariéře vyhráli pětadvacet závodů.

Vettel, jenž letos útočí na třetí titul v řadě, se dostal do vybrané společnosti pilotů, kteří ve své kariéře dokázali vyhrát čtyři závody v řadě. Před ním se to podařilo už jen dalším osmi závodníkům v historii. Do konce sezony zbývají ještě tři závody, situace mezi dvěma hlavními soky je stále otevřená, neboť za vítězství se uděluje 25 bodů.