Vettel dál vládne formuli 1. V Monze vyhrál už šestý závod sezony

15:27aktualizováno  16:43
MONZA (Itálie) - Trojnásobný mistr světa Sebastian Vettel z Německa suverénně vyhrál Velkou cenu Itálie formule 1 a po šestém vítězství v sezoně ještě zvýšil svůj výrazný náskok v čele seriálu. Druhé místo v Monze vybojoval pro domácí stáj Ferrari Fernando Alonso ze Španělska, třetí skončil Vettelův týmový kolega z Red Bullu Mark Webber z Austrálie.

Německý pilot formule 1 Sebastian Vettel z Red Bullu foto: ČTK

Vettel v Monze zvítězil už potřetí po letech 2008 a 2011 a neohroženě míří ke čtvrtému titulu mistra světa za sebou. Po 32. vítězství v kariéře, kterému v sobotu předcházel 40. triumf v kvalifikaci, má před druhým Alonsem náskok 53 bodů. Na španělského exmistra světa se navíc dotáhl v počtu vítězných Grand Prix, více jich mají na kontě jen legendy Ayrton Senna (41), Alain Prost (51) a Michael Schumacher (91). "Byl to fantastický závod, ale tady slyšíte, jaký je to rozdíl, když tu nevyhrajete v rudých barvách," řekl na pódiu Vettel za pískotu a bučení tifosi.

Německý pilot formule 1 Sebastian Vettel z Red Bullu

"Znamená to, že jsme si vedli dobře a rudé hochy porazili," dodal. "Druhé místo je dobré, doufejme, že příští rok tu budeme první," řekl Alonso. Dvojnásobný šampion už před závodem naznačil, že pokud v Itálii neskončí před Vettelem a jeho ztráta se znovu zvýší, bude pro Ferrari lepší začít se soustředit na příští sezonu. Vettel neměl v posledním letošním evropském závodě konkurenci, byť před první zatáčkou pod tlakem soupeřů značně probrzdil, ale pak už se všem vzdálil.

Zato Webber druhé místo neudržel. Posunul se před něj Felipe Massa a ve třetím kole i Alonso, který se zanedlouho v podstatě bez boje dostal i před brazilského týmového kolegu na druhé místo. Na startu zůstal "viset" Němec Nico Hülkenberg v sauberu a hned v prvních metrech přišel o nečekané třetí místo z kvalifikace. Dojel ale pátý, což je s převahou jeho nejlepší výsledek v sezoně. Pořadí na prvních čtyřech místech se ustálilo už po zastávkách v boxech, při nichž se Webber vrátil před Massu.

Räikkönen si v první zatáčce rozbil přední křídlo

Po smůle z předchozího závodu v Belgii, kde Fin Kimi Räikkönen s lotusem poprvé od loňského návratu do F1 nedojel do cíle a skončila jeho série 27 startů s bodovým ziskem, nezakončil exmistr světa šťastně ani tento víkend. Po jedenáctém místě v nepovedené kvalifikaci si v tlačenici v první zatáčce rozbil o vůz soupeře přední křídlo a musel pro nové do boxů. Místo pokusu o návrat na druhou příčku v celkové klasifikaci, o které v Belgii přišel, se musel prát alespoň o bodový zisk, ale nakonec o místo mezi elitní desítkou chyběl.

Velká cena formule 1 v Monze. Španělský pilot Ferrari Fernando Alonso

V závěru jej o body připravil v atraktivním souboji jiný bývalý šampion Lewis Hamilton z Británie v mercedesu, který dvanáctou příčku na startu proměnil alespoň ve dva body za deváté místo. "Celkově byl tenhle víkend katastrofa, jsem sám sebou zklamaný. Pokazil jsme kvalifikaci a bylo nemožné to výrazněji vylepšit," zlobil se Hamilton, který na třetím místě v MS ztrácí na Alonsa 28 bodů a Räikkönenovi se vzdálil na sedm. Oba jsou už ale prakticky ze hry o titul. Šampionát se nyní přesune na asijský kontinent, kde bude za dva týdny pokračovat Velkou cenou Singapuru.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monze

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:18:33,352 (prům. rychlost 234,269 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -5,467, 3. Webber (Austr./Red Bull) -6,350, 4. Massa (Braz./Ferrari) -9,361, 5. Hülkenberg (Něm./Sauber) -10,355, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) -10,999, 7. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -32,329, 8. Grosjean (Fr./Lotus) -33,130, 9. Hamilton (Brit./Mercedes) -33,527, 10. Button (Brit./McLaren) -38,327.

Pořadí MS (po 12 z 19 závodů): 1. Vettel 222 b., 2. Alonso 169, 3. Hamilton 141, 4. Räikkönen (Fin./Lotus) 134, 5. Webber 130, 6. Rosberg 104, 7. Massa 79, 8. Grosjean 57, 9. Button 48, 10. Di Resta (Brit./Force India) 36.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 352, 2. Ferrari 248, 3. Mercedes 245, 4. Lotus 191, 5. McLaren 66, 6. Force India 61, 7. Toro Rosso 31, 8. Sauber 17, 9. Williams 1.