Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Veslař Bruncvík si splní sen, ve slavném závodě pojede za Cambridge

Sport

  12:49
PRAHA - Až v neděli usedne do lodě Cambridge, stane se vůbec prvním českým veslařem, který se představí v tradiční bitvě univerzitních osmiveslic na Temži. Osmadvacetiletý reprezentant Milan Bruncvík bude v nejznámějším závodě planety usilovat, aby jeho posádka navýšila náskok nad lodí Oxfordu.

Posádka Cambridge. Milan Bruncvík druhý zleva foto: Reuters

Zatím je stav 81:76 ve prospěch Cambridge.

"Bude to splnění velkého snu, mám z toho úžasný pocit. Dosud jsem se na tenhle závod díval jen v televizi, teď ho zažiju na vlastní kůži," těší se Bruncvík, někdejší mistr světa do 23 let, olympionik z Pekingu a Londýna.

Jak vás napadlo, že budete studovat a veslovat v Anglii?
Když před třemi lety jela posádka Cambridge pražské Primátorky, byl jsem jedním z mála, kdo z českých veslařů mluvil anglicky. Po závodě se mě trenér a jeden profesor z Cambridge ptali, jestli bych po ČVUT nechtěl jít studovat k nim. Předloni mi přišel e-mail, zájem jsem potvrdil, vyplnil přihlášky a formuláře a loni v srpnu, hned po olympiádě, mi přišlo, že mě vzali.

Vizitka

  • Milan Bruncvík je mistrem světa do 23 let z roku 2006 se čtyřkou bez kormidelníka. Na stejné lodi byl pátý na OH v Pekingu 2008, o rok později na MS 4., na OH v Londýně 13. Vystudoval ČVUT. 
  • Závod Cambridge-Oxford se jezdí na Temži, měří 6,8 km. Zatím vede Cambridge, která vyhrála 81 ročníků, Oxford o pět méně. V roce 1877 to bylo nerozhodně.

Jak jste to přijal?
S radostí, ale ještě nebylo vyhráno. Musel jsem projít výběrovým procesem, který začal hned zkraje září, měsíc před začátkem prvního semestru. Hodnotili nás podle testů na vodě, na trenažéru, v posilovně. Dvakrát jsme byli na soustředění ve Španělsku, zkoušely se různé kombinace posádek. Původní třicítka se zúžila na dvacet lidí, což je první a druhá osma plus čtyři náhradníci.

Co všechno se musí sejít, aby veslař uspěl jako vy?
Musíte mít výborné studijní výsledky, angličtinu i veslování na vysoké úrovni a taky dostatek financí.

Řeknete, na kolik vás přijdou studia v Cambridgi?
Peníze na školné a všechny poplatky včetně ubytování a životních nákladů musíte prokázat hned. Univerzita chce předejít tomu, aby někdo třeba na jaře nezačal říkat, že už je bez peněz. Vmém případě to dělalo 18 tisíc liber, což mi z větší části zaplatili sponzoři, zbytek byl na rodičích a na mně.

Co v Cambridgi studujete?
Po roce bych měl získat titul MPhil čili Master of Philosophy. To u nás nemáme, je to něco mezi inženýrem a doktorem. Doufám, že mi to pomůže v dalším uplatnění.

Zmínil jste Primátorky - je v posádce Cambridge někdo, koho jste znal z Prahy před třemi lety?
Tehdy na Vltavě závodil George Nash, který loni na olympiádě získal bronz na dvojce bez kormidelníka. Z veslařů je jediným Angličanem, v lodi sedí čtyři Američané, dva Australané a já. A kormidelník je rovněž Angličan.

Takže složení je vyloženě mezinárodní.
Ano, závod je velice prestižní, což platí především v angloamerickém světě, proto je i mezinárodní složení.

Dá se vůbec srovnat veslování v Anglii a v Česku? S jejich tradicí?
Největší rozdíl je v tom, že tady je možné začít s vesly na střední škole nebo až na univerzitě. Tímpádem mají Britové mnohem větší členskou základnu a větší šanci, že objeví talenty. A i když se neprosadí do profesionálního veslování, vědí, o co kráčí. Proto je tu veslování nesrovnatelně populárnější než v Česku.

Jak jste loni bral odchod na ostrovy? Jako pokračování veslařské kariéry? Nebo jako další krok ve vzdělání?
Jelikož jsem vlastně po celou veslařskou kariéru byl na denním studiu, beru odchod do Anglie jako pokračování studijně-veslařské dráhy. Ale je pravda, že zatím mi to tady připadá jako sedmiměsíční veslařské soustředění. Ovšem spojené s výukou, úlevy ve škole mi místo v posádce nedá.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!