Veselý vystřelil z turnaje v Monte Carlu fenomenálního Djokoviče

17:04aktualizováno  17:30
MONTE CARLO - Český tenista Jiří Veselý se postaral v prvním kole na turnaji v Monte Carlu o prvotřídní senzaci, když po setech 6:4, 2:6 a 6:4 porazil za 126 minut světovou jedničku Novaka Djokoviče ze Srbska.

Jiří Veselý slaví triumf nad Novakem Djokovič. foto: Reuters

Ze hry tak jsou už oba loňští finalisté, účast v boji o titul na monacké antuce neobhájí ani Tomáš Berdych. Šestý nasazený hráč nečekaně vypadl v druhém kole po porážce 4:6, 7:6, 3:6 s Damirem Džumhurem z Bosny a Hercegoviny, 99. hráčem světového žebříčku.

Novak Djokovič v Monte Carlu končí.
Jiří Veselý.

Dvaadvacetiletý Veselý, jemuž patří v pořadí ATP 55. místo, vstoupil do prvního vzájemného utkání s Djokovičem v kariéře bez bázně a v úvodním setu při svém servisu zcela kraloval. Dařilo se mu první podání, úspěšně zkracoval hru a za celý set ztratil jen dva fiftýny. Soupeři naopak v deváté hře na čtvrtý pokus sebral servis a ujal se vedení.

Nečekaný krach. Berdycha v Monte Carlu vyřadil až 99. hráč světa

Vyrovnanou druhou sadu pak Veselý, jenž dosud žádného hráče z elitní desítky neporazil, nezvládl v koncovce, v níž se dvěma úspěšnými brejkboly prosadil o šest let starší Djokovič. Po sérii tří brejků v úvodu rozhodujícího setu vedl český tenista 2:1 a náskok už udržel. První mečbol při soupeřově podání v deváté hře ještě neproměnil, při svém servisu už ale vzápětí nezaváhal.

Čtrnáctinásobný grandslamový šampion tak v 30. utkání v sezoně utrpěl první letošní porážku na kurtu, čtvrtfinále v Dubaji s Felicianem Lópezem musel skrečovat kvůli problémům s okem. Ve druhém kole Djokovič vypadl naposledy před třemi lety, kdy v Madridu nestačil na Grigora Dimitrova.

Výsledky tenisového turnaje mužů v Monte Carlu

Dvouhra - 2. kolo: Veselý (ČR) - Djokovič (1-Srb.) 6:4, 2:6, 6:4, Raonic (10-Kan.) - Cuevas (Urug.) 7:5, 2:6, 7:6 (7:5).