Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Veselý v NBA poprvé zvítězil. Přispěl 4 body

9:18aktualizováno  9:25
WASHINGTON - Český basketbalista Jan Veselý vstřelil ve svém druhém utkání za Washington čtyři body Torontu a se spoluhráči z týmu Wizards se po osmi porážkách dočkal prvního vítězství ve zkrácené sezoně NBA. Veselý z pozice náhradníka odehrál šestnáct minut a proměnil obě své střely; při jeho přítomnosti na palubovce tentokrát oproti předchozímu duelu s Minnesotou narůstalo skóre ve prospěch domácích.

Washington Wizards (vpravo Jan Veselý) foto: ČTK

Ve statistice plus/minus, která hodnotí přítomnost na hřišti při vstřelených a obdržených bodech, byl český hráč s bilancí +14 druhým nejlepším za Andreyem Blatchem (+17). Připsal si dva útočné doskoky, jednu asistenci a především pět získaných míčů. "Jsem šťastný, že jsem dostal šanci ukázat, co umím, a že jsme vyhráli," řekl Veselý.

Washington nastoupil po osmi prohrách v pozměněné základní sestavě. Z ní trenér Flip Saunders stáhl Blatcheho a Rasharda Lewise, které nahradili Trevor Booker a Chris Singleton.

Washington Wizards (vpravo Jan Veselý)
Washington Wizards (faulovaný Jan Veselý)

Jan Veselý celkem úspěšně bránil Andrea Bargnaniho.

Washington po první čtvrtině prohrával o tři body, ale druhou ovládl poměrem 29:14. Více než 10 minut v této části pobyl na hřišti Veselý, který měl v obraně na starost nejlepšího střelce Toronta Andreu Bargnaniho. Ten nastřílel 22 bodů, ale zrovna přes českého hráče se těžko prosazoval.

Druhý poločas začal Veselý opět na lavičce, na hřiště se vrátil na konci třetí části. Na začátku poslední čtvrtiny tak byl u nejvyššího vedení domácích o 27 bodů. Nejlepšími střelci Washingtonu byli Lewis a Nick Young s 15 body. "Už nás nebavilo nechat na sebe bučet," řekl po utkání Young.

Jasnou hlavní hvězdou úterního programu byl Kobe Bryant z Los Angeles Lakers, který proti Phoenixu nastřílel 48 bodů. Suverénní rekord sezony byl základem vítězství 99:83. Ještě šest minut před koncem se Phoenix přiblížil k Lakers na rozdíl jediného bodu (83:82), ale zbytek utkání vyhráli domácí 16:1. Posledních deset bodů nastřílel právě Bryant.

Bryant zazářil. Nebylo to špatné na starého chlapa, uznal

"Jen jsem si vybíral pozice, ve kterých se cítím extrémně dobře, a trefoval jsem se. Nebylo to špatné na starého chlapa," řekl třiatřicetiletý Bryant, který trefil 18 z 31 střel z pole.

Do sestavy Miami se po zranění vrátil Dwayne Wade, ale ani jeho 34 bodů neuchránilo Heat od překvapivé prohry v prodloužení na hřišti Golden State 106:111. Do čela Východní konference se tak dostalo Chicago po výhře 111:100 na palubovce Minnesoty. Pouze dvě prohry má na kontě také Philadelphia, jež při šestém vítězství za sebou deklasovala Sacramento 112:85.