Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Veselý skončil na Diamantové lize ve Stockholmu druhý

21:47aktualizováno  23:22
STOCKHOLM - Oštěpař Vítězslav Veselý skončil druhý na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu. Mistr Evropy a čtvrtý muž olympijské soutěže v Londýně hodil 83,74 metru, a přestože o více než tři metry prohrál s Finem Terem Pitkämäkim, upevnil si první místo v průběžném pořadí disciplíny. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková obsadila výkonem 446 cm pátou příčku.

Vítězslav Veselý se ve svých hodech stále zlepšuje. foto: ČTK

Prvními pokusy se všichni oštěpaři snažili o osmdesátimetrový hod marně, Veselý se v druhé sérii zlepšil na 83,38 a dostal se do čela. Dlouho byl jeho největším soupeřem Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja, stříbrný medailista z Londýna, ten ale nakonec zůstal o více než dva metry zpět.

Až v páté sérii se do pokusu trefil Pitkämäki, který v přípravě spolupracuje s trenérem českých oštěpařů Janem Železným, a na jeho pokus dlouhý 86,98 metru už nikdo odpovědět nedokázal - ani Veselý, přestože se zlepšil na 83,74. V průběžném pořadí oštěpu v Diamantové lize vede o pět bodů před Pjatnycjou.

Po nevydařeném olympijském vystoupení prožil další zklamání Nor Andreas Thorkildsen: hodil jen 71,05 a desetičlenné pořadí uzavíral.

Ptáčníková až naposledy skočila 431 cm

Ptáčníková se na základní výšce 431 cm zachránila až posledním pokusem, následných 446 sice zdolala napoprvé, ale s laťkou položenou o devět centimetrů výš už bojovala marně. Zvítězila kubánská tyčkařka Yarislay Silvaová, která jako jediná zdolala 470, olympijská vítězka Jennifer Suhrová zůstala po třech nezdarech na základní výšce 455 cm bez platného pokusu.

Na čerstvé zlato z Londýna dokázali ve švédské metropoli navázat dalším vítězstvím například čtvrtkařka Sanya Richardsová-Rossová, trojskokan Christian Taylor, diskařka Sandra Perkovičová nebo výškařka Anna Čičerovová, která se neúspěšně pokoušela o 208 cm. Polský koulař Tomasz Majewski prohrál s Američanem Reesem Hoffou a vedle Suhrové se nedařilo ani její americké krajance Brittney Reeseové, která v soutěži dálkařek skončila až devátá (623 cm).

Další olympijský vítěz Felix Sánchez doběhl na 400 metrů překážek druhý. "Mám strašně unavené nohy, vůbec mi to neběželo. Že jsem skončil druhý, to je ještě velké štěstí. Cítím se, jako by celé moje tělo bylo přepnuté na autopilota," prohlásil po závodu, v němž ho o 43 setin předčil Američan Michael Tinsley.

Stovku, na jejímž startu chyběla největší sprinterská esa, vyhrál Američan Ryan Bailey za 9,93. Jeho jamajští soupeři z rekordní londýnské štafety Nesta Carter ani Michael Frater se pod deset sekund nedostali.