Veselá v premiéře MS sama sebe překvapila 'double-doublem'

21:28
BRNO - Pouhé tři dny společné přípravy s týmem, dnes první zápas na domácím mistrovství světa a hned získaný "double-double". Basketbalová reprezentantka Jana Veselá, které se necelý týden pyšní titulem ve WNBA, na úvod turnaje překvapila sama sebe, jak jí vyšel úvodní zápas s Argentinou, v němž Češky vyhrály 67:53. Křídelní hráčka, jejíž doménou je především obrana, s třinácti nastřílenými body a čtrnácti body ukázala svoji nepostradatelnost.

MS v basketbalu žen: Česko - Argentina (Veselá). foto: ČTK

"Double-double? Ani nevím, kdy se mi povedl naposledy," řekla Veselá po utkání novinářům. Svým projevem na útočné polovině překvapila, přitom při letní zámořské štaci ve WNBA byla zvyklá jen na vedlejší role, v ofenzivě se musela uskromnit vedle prvotřídních hvězd v čele s Lauren Jacksonovou či Sue Birdovou. "V Americe to bylo něco jiného, tam se stavělo na jiných hráčkách a já byla ráda za každou minutu na hřišti. V útoku se ke mně míč moc nedostal. Tady jsou moje role i úkoly přece jenom jiné," uvedla Veselá.

Jana Veselá bojuje s lotyšskou hráčkou.

"A navíc se tady hraje kolektivně," upozornila na odlišné pojetí basketbalu v zámoří a v Evropě.

Veselá prý na sebe nechtěla brát roli ofenzivní tahounky, i proto, že s týmem vůbec neprošla letní přípravou a k reprezentaci se připojila až těsně před MS. Nakonec na ni stejně zbyla největší minutová porce z celého týmu, odehrála téměř 29 minut. Zvládla nastřílet třináct bodů, čtrnáct doskoků i tři získané míče.

"První poločas jsem se do útočení ani moc nehrnula, pak to nějak vyplynulo samo," popsala s úsměvem Veselá svůj příspěvek týmu. "Ale na konci jsem toho už měla dost. Ale zase to nebylo tak, že bych pletla nohama," vyprávěla Veselá, jak se vyrovnala se svým vytížením, na které také v létě v Seattlu nebyla zvyklá.

Ve druhém poločase, kdy český tým odrážel argentinský nápor, byla jednou z hlavních postav českého týmu. Svůj podíl na výhře ale skromně odmítala.

"Hlavní je, že jsme do turnaje vstoupily vítězstvím. Navíc se na hřiště dostaly všechny holky, vyzkoušely jsme si hodně věcí a uklidnily jsme se. Teď už můžeme hrát svoji hru," řekla Veselá.