Mercedes dominoval i ve Španělsku, Rosberg poprvé porazil Hamiltona

16:10aktualizováno  17:25
BARCELONA - Velká cena Španělska formule 1 potvrdila nadvládu stáje Mercedes, která v pátém závodě mistrovství světa vybojovala třetí double v sezoně. Poprvé však souboj týmových kolegů vyhrál Nico Rosberg z Německa před britským lídrem šampionátu Lewisem Hamiltonem.

Nico Rosberg oslavuje vítězství ve Velké ceně Španělska. foto: ČTK/AP

Třetí v závodu postrádajícím dramatické okamžiky byl německý jezdec týmu Ferrari Sebastian Vettel.

V tomto ročníku pouze v minulé Grand Prix v Bahrajnu měly stupně vítězů jiné obsazení, když jezdce Mercedesu doplnil místo Vettela na druhém místě jeho týmový kolega Kimi Räikkönen z Finska.

Na okruhu Catalunya zvítězil v posledních devíti letech pokaždé jiný pilot. Rosberg triumfoval v šampionátu poprvé od listopadového závodu v Brazílii a celkově podeváté v kariéře. V pořadí MS snížil Hamiltonův náskok na 20 bodů.

Šňupal kokain. Bývalý pilot formule 1 si už nezajezdí

„Byl to fantastický víkend. Všechno fungovalo od začátku do konce, všechno si sedlo. V sobotu i v neděli,“ řekl Rosberg.

„Je skvělé, že pořád takhle dominujeme,“ radoval se. Jeho vítězství bylo jasné už v průběhu závodu, což do týmového rádia připustil zhruba 15 kol před koncem i Hamilton.

Obhájce titulu a loňský vítěz závodu Hamilton prohrál letos teprve podruhé, v Malajsii ho porazil Vettel. Ve Španělsku britský jezdec poprvé v sezoně nevyhrál kvalifikaci a nepovedl se mu ani start.

Nejenže mu z pole position poodjel Rosberg, ale dostal se před něj také čtyřnásobný mistr světa Vettel.

„Trochu se mi na startu protočila kola, nezvládl jsem to, už dlouho jsem neměl tak špatný start. Možná jsem už tam prohrál dnešní závod,“ připustil Hamilton, který skončil nejhůř na druhém místě už ve dvanácti závodech za sebou.

Naposledy se mu to nepovedlo v srpnové Velké ceně Belgie, kdy musel kvůli technické poruše odstoupit. „Naštěstí se mi podařilo Vettela předjet,“ řekl.

Výborně se podařil úvod závodu Brazilci Felipemu Massovi, který s williamsem byl na startu devátý, ale v pátém okruhu už jezdil na šesté pozici.

Na ní také dojel až do cíle za finskými piloty Valtterim Bottasem v dalším williamsu a Räikkönenem.

Hamiltonovi nevyšla ani první zastávka v boxech, při níž měli mechanici potíže se zadním kolem.

Naopak Vettelovu týmu trvala výměna pneumatik pouze 2,3 sekundy a díky tomu se vrátil na trať daleko před Britem. Ten však Němce dojel a od dvacátého kola na něj bezprostředně útočil.

Nico Rosberg s trofejí pro vítěze Velké ceny Španělska.
Lewis Hamilton.

To hrálo do not Rosbergovi, který měl v čele volnou cestu a zvyšoval náskok. Hamilton musel sáhnout k jiné strategii a zajel ve 33. kole nečekaně znovu do boxů pro nové pneumatiky. O třináct okruhů později vyměnil obutí také Rosberg a vrátil se těsně za něj.

V plánu však bylo, že Hamilton absolvuje ještě jeden pit stop, k čemuž došlo čtrnáct kol před koncem.

Nakonec se tato taktika ukázala jako klíčová v boji o druhé místo, Hamilton se vrátil na trať s pohodlným náskokem před Vettelem, který bez potíží udržel až do cíle. Na Rosberga ale neměl šanci reálně zaútočit.

Ani domácí GP neznamenala obrat pro Fernanda Alonsa, který po příchodu do McLarenu stále čeká stejně jako celý tým na první bod.

Závod absolvoval už tak handicapován kvůli zánětu v očích a nakonec se nedostal ani do jeho poloviny. Trápení týmu v nové sezoně podtrhl defekt brzd. „Jsem zklamaný. Nezbývá než najít chybu a zase to zkusit v Monaku,“ řekl Alonso.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:41:12,555 (průměr 182,061 km/h), 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -17,551, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -45,342, 4. Bottas (Fin./Williams) -59,217, 5. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:00,002, 6. Massa (Braz./Williams) -1:21,314, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull), 8. Grosjean (Fr./Lotus), 9. Sainz (Šp./Toro Rosso), 10. Kvjat (Rus./Red Bull) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Hamilton 111 b., 2. Rosberg 91, 3. Vettel 80, 4. Räikkönen 52, 5. Bottas 42, 6. Masa 39, 7. Ricciardo 25, 8. Grosjean 16, 9. Nasr (Braz./Sauber) 14, 10. Sainz 8.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 202, 2. Ferrari 132, 3. Williams 81, 4. Red Bull 30, 5. Sauber 19, 6. Lotus 16, 7. Toro Rosso 14, 8. Force India 11.