Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Šesté vítězství v sezoně, Velkou cenu Belgie ovládl Hamilton. Lotus třetí

16:14
SPA - Velkou cenu Belgie formule 1 vyhrál z pole position Brit Lewis Hamilton. Úřadující mistr světa díky šestému vítězství v sezoně zvýšil na 28 bodů své vedení v průběžném pořadí před kolegou z Mercedesu Němcem Nicem Rosbergem, jenž dojel ve Spa druhý. Třetí skončil Francouz Romain Grosjean z Lotusu.

Lewis Hamilton zapíjí své vítězství ve Spa. foto: Reuters

Třicetiletému Hamiltonovi pomohlo k triumfu vítězství v sobotní kvalifikaci, jeho desáté z jedenácti letošních Velkých cen. Brit ovládl závod stylem start-cíl, až na zastávky v boxech před sebe nikoho nepustil a porazil Rosberga o dvě sekundy. Připsal si tak 39. vítězství v kariéře a druhé v Belgii po roce 2010, kdy ještě jezdil na McLaren.

Oproti tomu Hamiltonův týmový kolega a největší rival Rosberg se musel k druhé příčce propracovat. Startoval sice z druhé pozice, ale úvod se mu nevydařil a klesl na páté místo. Postupně se ale i díky dobré strategii vrátil na druhou příčku a bezpečně si ji hlídal. Hamiltona však prakticky neohrozil.

Velkým poraženým závodu byl čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel z Německa. Pilot Ferrari se držel na třetí pozici až do předposledního okruhu, kdy nevydržela silně opotřebená pravá zadní guma jeho monopostu a praskla. Třetí muž průběžného pořadí MS tak skončil dvanáctý a třetí místo spadlo do klína Grosjeanovi. Rodák ze Ženevy a jeho tým Lotus se tak dočkali prvního umístění na stupních vítězů od Austinu 2013.

Mistrovství světa pokračuje za dva týdny Velkou cenou Itálie v Monze.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...