Kornfeil dojel v Brně devátý, zraněný Abraham skončil poslední

11:59aktualizováno  15:34
BRNO - Motocyklista Jakub Kornfeil obsadil deváté místo ve Velké ceně České republiky v Brně. Závod mistrovství světa ve třídě Moto3, který byl po pádech zkrácený z 19 na 12 kol, vyhrál Ital Niccolo Antonelli, jenž si připsal premiérový triumf v šampionátu. Další Čech na startu Karel Hanika dojel po pádu šestadvacátý.

Jakub Kornfeil na okruhu v Brně. foto: David NeffMAFRA

Královskou kategorii MotoGP ovládl Španěl Jorge Lorenzo a dostal se do čela pořadí MS.

Dosavadní lídr Valentino Rossi z Itálie má ale po třetím místě stejný počet bodů, v Brně prohrál ještě se španělským obhájcem titulu Marcem Márquezem. Zdravotními problémy limitovaný Karel Abraham byl poslední, jedenadvacátý.

Grand Prix v Brně se pojede dalších pět let. Není však jasné, kdo uhradí dluh

Kornfeil v závodě nejslabší třídy zajel třetí nejrychlejší kolo ze všech a byl s brněnským vystoupením spokojený.

„Dostat se z dvacátého místa v kvalifikace na deváté není ostuda. Podařilo se mi splnit cíl, kterým bylo udržet se v první skupině,“ řekl Kornfeil.

Závod se nakonec jel jen na 12 kol, neboť krátce po startu musel být po dvou hromadných pádech přerušen.

V rychlém sledu spadli vždy čtyři jezdci a na trať museli záchranáři a sanitka, která odvezla do nemocnice osmnáctiletého Argentince Gabriela Rodriga. Podle posledních informací je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný.

Na opakovaný start doplatil Hanika, jenž byl po prvním startu pátý. Druhý se mu ale tolik nevydařil a ze sedmého místa na roštu klesl na začátek druhé desítky. Ve druhém kole měl navíc pád a v závodě pokračoval až na konci startovního pole.

„Sice se mi povedlo na startu se dobře odpíchnout, ale v první zatáčce jsem byl zaseklý asi za dvěma lidma a všichni mě brali zvenku.

Na další rovince to bylo stejné,“ řekl Hanika, který se nedokázal za nikoho schovat do zákrytu, aby jel rychleji. „Nemohl jsem s tím nic dělat, protože všude byli lidi. Díky tomu mě hrozně moc jezdců předjelo,“ dodal.

Za jeho pád podle všeho mohl Francouz Fabio Quartararo, který před ním nečekaně zabrzdil.

Padl divácký rekord

Závody Velké ceny České republiky silničních motocyklů v Brně navštívilo v průběhu tří dnů 248.434 diváků, což je nejvíce v historii. Dosavadním maximem byl počet 245.039 lidí, kteří sledovali akci na Masarykově okruhu v roce 2007.

„Co jsem s tím mohl dělat, když se přede mnou najednou zastaví člověk? Když jsou za ním další jezdci, tak nemůže uprostřed zatáčky tolik zpomalit. Já jsem k tomu přišel jako slepý k houslím,“ kroutil hlavou Hanika.

Posun vpřed se zato podařil Kornfeilovi, jenž Haniku krátce před jeho pádem předjel a držel se na desátém místě.

Na konečnou devátou pozici, což je druhý nejlepší Kornfeilův výsledek v sezoně, mu pomohl pád Alexise Masboua z Francie.

„V prvním závodě jsem viděl, jak jezdci, kteří spadli, najížděli přede mnou do zatáčky o dvacet až třicet kilometrů rychleji. Snažil jsem se jim vyhnout.

V prvním závodě jsem se cítil na motocyklu ještě lépe než ve druhém. Druhý závod už byl sprint,“ řekl Kornfeil.

Lorenzo měl závod královské třídy pod svojí režií od začátku a postupně si vypracoval náskok na Márqueze.

Třetí se držel Rossi, který na Masarykově okruhu neúspěšně usiloval o rekordní osmé vítězství. Fenomenální Ital místo toho přišel o vedení v MS, aktuálně má stejný počet bodů jako Lorenzo, který má ale na kontě větší počet výher.

Abraham při návratu do seriálu po zranění není stále stoprocentně fit a na nejlepší po celý víkend nestačil.

V hlavním závodě jezdil poslední a jeho odstup stále rostl, nakonec dojel jedenadvacátý a Lorenzo jej jen těsně nepředjel o celé kolo.

ŽENSKÁ KRÁSA. Půvabné hostesky nemohly na brněnském okruhu chybět.
OŠKLIVÝ POHLED. Jezdec KTM Gabriel Rodrigo z Argentiny se zapletl do jednoho z...

„Bylo to dost velké utrpení, řekl bych, že to bylo šílené. Přemýšlel jsem o tom, jestli to mám zapíchnout, ale nechtěl jsem takovým způsobem opustit závod, když to šlo. Teď bude pauza, aby se noha zklidnila. Bolí to ale hodně,“ řekl Abraham.

Nakonec byl rád, že od Lorenza nedostal kolo. „I když to bylo těsné, tak jsem rád, že se to povedlo,“ přiznal Abraham, který absolvoval v červnu operaci vykloubeného palce na levé noze.

Závod třídy Moto2 vyhrál s bezpečným odstupem francouzský jezdec Johann Zarco, lídr mistrovství světa zvítězil počtvrté v sezoně. Druhý dojel Španěl Tito Rabat, který v závěru odrazil útok krajana Álexe Rinse.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně

Moto3: 1. Antonelli 25:56,866, 2. Bastianini (oba It./Honda) -0,152, 3. Binder (JAR/KTM) -0,376, 4. Vázquez -0,540, 5. Navarro (oba Šp./Honda) -0,560, 6. Fenati (It./KTM) -0,821, ...9. Kornfeil -1,420, 26. Hanika (oba ČR/KTM) -37,086.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. Kent (Brit./Honda) 199 b., 2. Bastianini 154, 3 Fenati 122, 4. Oliveira (Portug./KTM) 111, 5. Vázquez 109, 6. Binder 99, ...16. Hanika 33, 18. Kornfeil 26.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 41:02,500, 2. Rabat -1,421, 3. Rins -1,785, 4. Á. Márquez (všichni Šp./Kalex) -4,393, 5. Lowes (Brit./Speed Up) -7,844, 6. Folger (Něm./Kalex) -8,056. Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. Zarco 224, 2. Rabat 145, 3. Rins 144, 4. Lowes 118, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) 118, 6. Siméon (Belg./Kalex) 92.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 42:53,042, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -4,462, 3. Rossi (It./Yamaha) -10,397, 4. Iannone (It./Ducati) -13,071, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -15,650, 6. Dovizioso (It./Ducati) -15,725, ...21. Abraham (ČR/Honda) -2:02,655.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. Lorenzo 211, 2. Rossi 211, 3. M. Márquez 159, 4. Iannone 142, 5. Smith (Brit./Yamaha) 106, 6. Dovizioso 104.