Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Hamilton si dojel v USA pro páté vítězství v řadě, Rosberg druhý

22:43aktualizováno  23:26
AUSTIN/PRAHA - Brit Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu USA formule 1, připsal si páté vítězství v řadě a navýšil náskok v čele šampionátu na týmového kolegu z Mercedesu Nica Rosberga z Německa na 24 bodů.

Lewis Hamilton s trofejí pro vítěze. foto: Reuters

Znovu se přiblížil k zisku druhého titulu v kariéře, ale do konce sezony je ve hře ještě ve dvou závodech 75 bodů, neboť poslední Grand Prix v Abú Zabí bude bodována dvojnásobně. Třetí místo v sedmnáctém závodu sezony obsadil Australan Daniel Ricciardo z týmu Red Bull.

Tým Mercedes získal desátý „double“ sezony, čímž vyrovnal rekord týmu McLaren z roku 1998, za který tehdy jezdili Alain Prost a Ayrton Senna.

„Byla to neuvěřitelná jízda. Celá dosavadní sezona mi připadá jako naprosto skvělá,“ prohlásil Hamilton. „Je mi ctí jezdit za mou zemi a stát se jedním z nejlepších jejích pilotů. Dnes jsem ale měl skvělé auto a nebylo to tak náročné,“ prohlásil.

Devětadvacetiletý Hamilton se navíc osamostatnil v čele historického pořadí britských jezdců podle počtu vítězství. Na kontě jich má nyní 32, o jeden méně má mistr světa z roku 1992 Mansell.

Tým Mercedes získal v neděli desátý „double“ sezony, čímž vyrovnal rekord týmu McLaren z roku 1998, za který tehdy jezdili Alain Prost a Ayrton Senna.

Brit Lewis Hamilton.
Jezdec stáje Red Bull Daniel Ricciardo na okruhu v Austinu.
Průjezd zatáčkou. Valtteri Bottas (vlevo) a Felipe Massa.
Nico Rosberg, jehož stíhá Lewis Hamilton.

Po startu v Austinu došlo jen ke kosmetickým změnám v pořadí, ve vedení zůstal vítěz kvalifikace Rosberg. Hned v druhém kole se však na trati objevil bezpečnostní vůz, neboť Mexičan Sergio Pérez trefil Kimiho Räikkönena a hlavně Adriana Sutila, pro nějž závod předčasně skončil. Také Pérez musel zajet do garáže a vypnout motor.

Několik vozů v tu chvíli zajelo do boxů četně úřadujícího čtyřnásobného šampiona Němce Sebastiana Vettela, který byl u mechaniků podruhé ve dvou kolech, neboť startoval z boxové uličky. Důvodem byla skutečnost, že jeho tým Red Bull použil už šestý motor v sezoně. Vettel nakonec skončil osmý.

V pátém kole se opět závodilo a mercedesy soupeřům ujely. Po patnácti okruzích byl v boxech Rosberg, Hamilton o dvě kola později a nic se na pořadí nezměnilo.

Brit ale na svého kolegu i potom útočil a úspěšný byl ve 24. okruhu, což se ukázalo jako klíčový moment závodu. Podruhé zajel pro nové obutí ve 34. kole, Rosberg o dva okruhy za ním, ale pořadí už se nezměnilo.

„Samozřejmě, že mě to rozčiluje a mrzí, ale prostě to tak je a neudělám s tím nic,“ prohlásil Rosberg, který už je jediným konkurentem Hamiltona v boji o titulu. „Dnes mi dlouho trvalo, než jsem našel dobrý rytmus jízdy. Když už jsem ho našel, bylo pozdě. Ale budu bojovat až do konce,“ dodal.

Závod dokončilo pouze 15 vozů, na startu nebyly kvůli finančním důvodům jezdci Caterhamu a Marussie. Šampionát bude pokračovat za týden předposledním závodem v Brazílii.

Velká cena USA, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Austinu

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:40:04,785 (prům. rychlost: 184,895 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -4,314, 3. Ricciardo (Austr./Red Bull) -25,560, 4. Massa (Braz./Williams) -26,924, 5. Bottas (Fin./Williams) -30,992, 6. Alonso (Šp./Ferrari) -1:35,231, 7. Vettel (Něm./Red Bull) -1:35,734, 8. Magnussen (Dán./McLaren) -1:40,682, 9. Vergne (Fr./Toro Rosso) -1:43,863, 10. Maldonado (Ven./Lotus) -1:47,870.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. Hamilton 316 b., 2. Rosberg 292, 3. Ricciardo 214, 4. Bottas 155, 5. Vettel 149, 6. Alonso 149, 7. Button (Brit./McLaren) 94, 8. Massa 83, 9. Hülkenberg (Něm./Force India) 76, 10. Magnussen 53.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 608, 2. Red Bull 363, 3. Williams 238, 4. Ferrari 196, 5. McLaren 147, 6. Force India 123, 7. Toro Rosso 31, 8. Lotus 9, 9. Marussia 2.