Vedoucí Sparta remizovala s Olomoucí. Už má jen pětibodový náskok

21:04aktualizováno  22:09
OLOMOUC - Fotbalová Sparta v utkání 14. kola nejvyšší soutěže zaváhala v Olomouci a po remíze 1:1 se její náskok na druhou Plzeň zmenšil na pět bodů. Domácí pod staronovým koučem Zdeňkem Psotkou vedli trefou Martina Doležala, bod však hostům zajistil osmou brankou sezony Josef Hušbauer. Pražané tak ani po patnácti a půl letech neodjeli z Hané s prázdnou a aktuální ligovou neporazitelnost natáhli na šestnáct utkání.

Olomouc - Sparta Praha. Pavel Kadeřábek ze Sparty (vlevo) a Michal Vepřek z Olomouce foto: ČTK

Hlasy po utkání

Zdeněk Psotka (trenér Olomouce)
"Přestože jsme v úvodu utkání dali branku, první poločas jsme byli slabším týmem a Sparta dominovala. Výborně kombinovala, zatímco nám se kombinace nedařila a brzy po zisku míče jsme jej zase ztráceli. Dostávali jsme se proto pod tlak a první poločas jsme jen bránili. Přesto jsme měli druhou velikou šanci Doležalem, kterou jsme ale neproměnili. Ve druhém poločase jsme chtěli být více aktivní a nabádali hráče, aby šli do kombinace a to se nám dařilo. Ale nedotáhli jsme bohužel finální přihrávky. Za bojovnost a za druhý poločas je pro nás bod cenný a spravedlivý."

Vítězslav Lavička (trenér Sparty)
"Z jedné strany máme radost, že jsme udrželi šňůru neporazitelnosti, ale naším úkolem bylo vybojovat tři body, proto spokojeni být nemůžeme. Sigmu jsme lacino pustili do vedení. Předpokládali jsme, že její hra bude založena na jednoduchosti a nákopech na hráče typu Doležala, ale po jedné takové situaci jsme jednou hrubě takticky zaspali a šikovný soupeř nás potrestal. Ale dostali jsme se do hry. Dobře jsme kombinovali, i když Sigma měla dobře zformovaný blok. Chyběl tomu nápad a překvapení v šestnáctce. Podařilo se nám to jednou a hned jsme vstřelili branku. Před druhým poločasem jsme si říkali, že chceme zjednodušit hru a více se tlačit do koncovky, přes optickou převahu jsme se ale do šancí už příliš nedostávali."

Olomoucká sestava pod Psotkou, který se na lavičku dočasně vrátil z funkce klubového generálního manažera, doznala čtyř změn a vedle distancovaných Vidličky s Javůrkem tentokrát nezbylo ani místo na gólmana Blahu. Na jeho post se po dvou a půl měsících vrátil Zlámal. Ten si však v první půli příliš nezachytal. Ačkoliv Sparta si od startu vytvořila územní převahu, její hra končila většinou před domácí šestnáctkou. "Chyběl nám nápad a moment překvapení," řekl sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Domácí favorita zaskočili už po deseti minutách. Nejlepší olomoucký střelec Doležal ukázal své sebevědomí, ve vápně si nádherně stáhl centr Varadiho, obtočil se kolem Brabce a zblízka poslal míč za Vaclíka. Zaznamenal svou sedmou trefu sezony. "Nějak takhle jsme to chtěli hrát. Trenér mi říkal, ať se cpu na Brabce, který v tom není tak silný, a vyšlo to," řekl Doležal. Sparta pak měla potíže dostat se přes dobře fungující defenzivní blok Sigmy. Pomoci si mohla standardní situací, ale Lafata mířil hlavou po rohovém kopu vedle brány.

Záhy nabídl druhou branku Hanákům hrubkou před vlastní šestnáctkou sparťanský stoper Holek; podklouzl a pustil středem hřiště do sóla Doležala, jehož umístěnou střelu k tyči znamenitě vytáhl gólman Vaclík. "Spíš jsem to měl dát na druhou stranu. Viděl jsem, že brankář uklouzl, ale nečekal jsem, že tak brzy vstane," řekl Doležal. Čekání Pražanů na přihrávku, kterou by pronikli kompaktní obranou soupeře, trvalo 39 minut. Lafata pak kolmicí vyslal na Zlámala osamoceného Hušbauera, jenž první ranou hostů v utkání mezi tyče vyrovnal. Televizní kamery ale usvědčily střelce z těsného ofsajdového postavení.

"Já jsem to na hřišti vůbec nevnímal. Čekal jsem tam na přihrávku, která přišla, a pak jsem z první střílel," řekl Hušbauer. Sigma ve druhé půli odtlačila soupeře dál od svého pokutového území a v 54. minutě málem opět udeřila, jenže Ordošova teč skončila na boční síti. Sparta znovu začala zvyšovat obrátky až po příchodu útočníka Bednáře v poslední dvacetiminutovce. Vácha nadělal Zlámalovi obtíže dalekonosným pokusem, po odraženém míči vpadl do domácí šestnáctky Lafata, ale nemířil přesně. "Tlačili jsme sice, ale byly z toho jen centry a střely většinou z dálky. Bohužel žádná netrefila bránu," řekl Hušbauer.

Jednu stoprocentní možnost ještě Letenští měli. Hušbauer nabil pět minut před koncem na malé vápno Bednářovi, avšak jeho střelu zmařil Zlámal a zachránil domácím bod. "Myslím, že bod jsme si zasloužili za to, jak jsme celé utkání odbránili. Jestli ale bude remíza ziskem, ukáže až další zápas se Znojmem," řekl Doležal.

Olomouc - Sparta Praha 1:1 (1:1)

Branky: 10. Doležal - 39. Hušbauer. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Pospíšil. ŽK: Schulmeister, Houska - Dočkal. Diváci: 7588.
Olomouc: Zlámal - Varadi, Koutný, Škerle, Vepřek - Houska (74. Wijlaars), Ordoš (81. Karaš), Šindelář - Falta (46. Schulmeister), Doležal, Navrátil. Trenér: Psotka.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal (70. Bednář), Mareček, Hušbauer, Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.