Španělé přepsali historii. Itálii rozdrtili 4:0 a obhájili titul

19:45aktualizováno  23:21
KYJEV - Fotbalisté Španělska jako první tým obhájili titul na evropském šampionátu a vyhráli tři vrcholné turnaje po sobě. V dnešním finále v Kyjevě porazili Itálii jednoznačně 4:0 a po triumfech na Euru 2008 a předloňském mistrovství světa dokonali "zlatý hattrick". O vítězství rozhodli už v úvodním poločase. Ve 14. minutě otevřel skóre Silva, v 41. minutě zvýšil premiérovým reprezentačním gólem Alba. V závěru zpečetili skóre Torres a Mata.

Fotbalisté Španělska jsou mistry Evropy foto: Reuters

Španělé porazili Itálii v soutěžním duelu po 90 minutách poprvé od roku 1920 a radují se z třetího titulu kontinentálních šampionů. Poprvé zvítězili v roce 1964. Jejich kouč Vicente del Bosque se stal po Němci Helmutu Schönovi teprve druhým trenérem, který dokázal vyhrát mistrovství Evropy i světa.

"Je to úžasné, nemůžu tomu uvěřit. Obhájili jsme titul, znovu jsme přepsali historii," radoval se Alba, který zažil první velké finále. "Jsem moc šťastný, že jsem v něm dal gól. Teď budeme všichni jen slavit," dodal.

Naopak Italové nezlomili 44 let trvající čekání na triumf na ME a kouč Cesare Prandelli utrpěl premiérovou soutěžní prohru na lavičce squadry azzury. Na jeho svěřencích se prý podepsala únava.

"Od samého začátku jsme viděli, že Španělé vypadají čerstvěji, protože jsme v týdnu ztratili mnoho energie," uvedl Prandelli. "Nic moc jsme nepokazili. Uvědomovali jsme si, že je potřebujeme zkrotit, protože fyzicky jsme se opravdu trápili. Odehráli jsme ale fantastický turnaj a hráčům musím pogratulovat," dodal.

Oba trenéři udělali oproti semifinále jednu změnu. Do italské sestavy se vrátil bek Abate, kouč Del Bosque potřetí na turnaji vsadil na jedenáctku bez hrotového útočníka s Fábregasem. Stejně Španělé nastoupili i před dvaceti dny v zahajovacím utkání skupiny proti Itálii, ve kterém při remíze 1:1 museli dotahovat ztrátu.

Nejlepší střelci ME

3 - Dzagojev (Rus.), Gomez (Něm.), Mandžukič (Chorv.), Ronaldo (Port.), Balotelli (It.), Torres (Šp.)
2 - mj. Pilař, Jiráček

Dnes ale od úvodu hráli lépe. Oproti předchozím zápasům zrychlili kombinace, počínali si přímočařeji a častěji zakončovali. Už po čtrnácti minutách byli odměněni vedoucí trefou. Iniesta vysunul Fábregase a jeho zpětný centr uklidil hlavou do horní poloviny odkryté branky Silva.

Italy kromě brzkého inkasovaného gólu zaskočilo také vynucené střídání. Podruhé na turnaji se zranil zadák Chiellini a v 21. minutě musel přepustit místo Balzarettimu. Tým z Apeninského poloostrova po obdržené brance zvýšil aktivitu, brankáře Casillase ale ohrozila jen Cassanova střela z 33. minuty, kterou gólman Realu Madrid vyboxoval před sebe.

Přímočařejší hru Španělů nejlépe vystihovaly statistiky, po první půli dokonce na držení míče velmi překvapivě vedli Italové. Del Bosqueho svěřenci ale podnikali smrtící útoky a po jednom z nich si přiblížili vysněný titul.

Hvězda utkání

LN vybraly jako hvězdu utkání španělského záložníka Xaviho, který přihrál svým spoluhráčům na dvě branky a výraznou měrou přispěl k vítězství. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Xavi v 41. minutě krásnou kolmicí našel naběhnutého Albu a ten sám před Buffonem nezaváhal. Poprvé od finále Eura 1976 mezi Československem a Německem tak padly v první půli aspoň dvě branky. Prandelli po pauze poslal do hry nejlepšího střelce týmu Di Nataleho.

Poslední hráč, který dokázal pokořit Casillase, se hned dostal do gólové šance, ale španělský brankář ho zblízka vychytal. Ještě předtím mohli Italové děkovat rozhodčím, že neodpískali penaltu po ruce Bonucciho.

Poslední jiskra naděje na obrat zhasla Italům po hodině hry. Střídající Motta vydržel na hřišti čtyři minuty, než si poranil sval a s bolestivou grimasou opustil arénu na nosítkách. Italové už nemohli střídat, a tak dohrávali vyčerpaní v deseti. Španělé hlídali náskok a v závěru ještě zasadili zdecimovanému soupeři dva údery střídající hráči. V 84. minutě navázal na svůj gól z finále před čtyřmi lety Torres a v 88. minutě skóroval Mata. Evropské finále skončilo čtyřgólovým rozdílem poprvé.

Mistrovství Evropy ve fotbale - finále:

Španělsko - Itálie 4:0 (2:0)
Branky
: 14. Silva, 41. Alba, 84. Torres, 88. Mata.

Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Piqué - Barzagli. Diváci: 63.170

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba - Busquets, Xabi Alonso, Xavi - Iniesta (87. Mata), Fábregas (75. Torres), Silva (59. Pedro). Trenér: Del Bosque.

Itálie: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (21. Balzaretti) - Pirlo - Marchisio, Montolivo (57. Motta), De Rossi - Balotelli, Cassano (46. Di Natale). Trenér: Prandelli.