Vasův běh: Řezáč skončil pátý, olympionik Bauer odpadl

13:33
MORA (Švédsko) - Páté místo obsadil lyžař Stanislav Řezáč v jubilejním 90. ročníku Vasova běhu. Slavný závod ve Švédsku na 90 kilometrů klasicky vyhrál Nor John Kristian Dahl ve finiši před krajanem Johanem Kjölstadem. Řezáč ztratil na těžkém mokrém sněhu na vítěze 17 sekund. Český reprezentant Lukáš Bauer týden po olympijském maratonu v Soči doběhl při své premiéře ve Vasově běhu na 69. pozici s více než čtyřminutovým mankem.

Český dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč foto: ČTK

Po startu v Sälenu se Bauer pohyboval v čele závodu a ještě zhruba v polovině při prémii na Evertsbergu byl pátý. Pak se ale druhý muž loňské Jizerské padesátky rychle propadl do sedmé desítky pořadí.

Řezáč se udržel ve vedoucí skupině, z které se asi deset kilometrů před cílem oddělil Nor Audun Laugaland a vypracoval si solidní náskok více než půl minuty. V závěrečných stovkách metrů však neodolal nástupu svých krajanů a nakonec se umístil těsně pod stupni vítězů, když ho předstihl i Švéd Jörgen Brink, trojnásobný vítěz závodu.

Finiš patřil norské dvojici, která sbírala ve Světovém poháru úspěchy ve sprintu. Dahl vyhrál o tři sekundy a navázal na loňské vítězství krajana Jörgena Auklanda.

Řezáčovi podruhé za sebou unikly stupně vítězů, na kterých předtím nechyběl čtyři roky v řadě. Čtyřicetiletý specialista na dálkové běhy byl v letech 2009, 2010 a 2012 třetí, v roce 2011 doběhl na druhém místě.

Závod žen vyhrála Norka Laila Kveliová, česká lyžařka Adéla Boudíková skončila na 16. příčce.

Vasova běhu se letos zúčastnilo 15.800 lyžařů včetně více než 300 Čechů.

Vasův běh, závod v dálkovém lyžování (90 km klasicky)

Muži: 1. Dahl 4:14:33, 2. Kjölstad (oba Nor.) -3, 3. Brink (Švéd.) -5, 4. Laugaland (Nor.) -9, 5. Řezáč (ČR), 6. Nygaard (Nor.) oba -17, ...69. Bauer -4:17, 103. Šlechta -9:05, 111. Ročárek (všichni ČR) -10:59.

Ženy: 1. Kveliová (Nor.) 4:31:57, 2. Johanssonová-Norgrenová (Švéd.) -1:09, 3. Ročevová (Rus.) -1:31, 4. Löfströmová -1:51, 5. Nyströmová (obě Švéd.) -5:25, 6. Bonerová (Švýc.) -8:52, ...16. Boudíková -19:50, 27. Zelenková (obě ČR) -40:11.