Valverde se rozloučil s Tour už v první etapě. Do žlutého jde Thomas

19:01aktualizováno  20:18
Geraint Thomas z týmu Sky je vítězem zahajovací časovky. Chris Froome zahájil cestu za obhajobou výborným šestým místem. Ze tří Čechů si vedl nejlépe na 31. příčce Zdeněk Štybar. A Alejandro Valverde se stal v Düsseldorfu tragickým hrdinou úvodního dne. Pro muže, který byl na jaře takřka neporazitelný, letošní Tour po pádu skončila!

Chris Froome na startu časovky. Ilustrační foto. foto: Reuters

Za deště a na mokré trati neudržel Alejandro Valverde v levotočivé zatáčce stabilitu, na louži jeho kolo podklouzlo a Španěl ve velké rychlosti letěl nohama přímo do kovových zábran u trati.

Nebyl to vůbec hezký pohled.

Cyklista, který měl být za Nairem Quintanou plánem B své stáje Movistar na boj o titul, zůstal ležet schoulený na zemi. Desátá Tour kariéry pro něj po pouhé čtvrt hodině letošního ročníku skončila, musel vzdát!

Triumfem týmu Sky poté vyvrcholila zahajovací časovka, vždyť mezi nejlepšími šesti má tři jezdce a mezi elitní osmičkou čtyři!

Začíná nová éra německé cyklistiky? Favoritem Tour je ale i letos Brit Froome

Po 14 kilometrech na trati oslavoval Velšan Geraint Thomas, o pět vteřin před Stefanem Küngem z BMC a o sedm vteřin před svým týmovým kolegou a bývalým mistrem světa Vasilem Kiryjenkou!

Marně se hnal za vítězstvím v duhovém trikotu mistra světa domácí favorit Tony Martin, lídr stáje Kaťuša. Na mezičase byl sice stejně rychlý jako Thomas, v cíli však zaostal o osm vteřin, což znamenalo čtvrté místo.

A obhájce titulu Chris Froome?

Rázně utnul dohady, zda bude letos na Tour ve formě.

Lídr stáje Sky si nejprve projel nebezpečnou trať v týmovém automobilu za týmovým kolegou Michalem Kwiatkowskim, potom jako úplně poslední vystartoval, načež cílem proletěl s odstupem 12 vteřin šestý. Pokud pomineme jeho superdomestika Thomase, nikdo z jezdců pro celkové pořadí tak rychlý nebyl.

Naopak. Froomův velký rival Richie Porte na Brita ztratil 35 vteřin, další velký favorit Nairo Quintana ještě o vteřinu více a Alberto Contador 42 vteřin.

Nejlepším z Čechů se stal Zdeněk Štybar, který předvedl jednu z nejvydařenějších časovek kariéry a za vítězným Thomasem zaostal na 31. místě o 39 vteřin. Roman Kreuziger na 78. místě ztratil 56 vteřin, Ondřej Cink nabral na 117. příčce manko 1:13.

Nejen tým Movistar ztratil v časovce jednoho ze svých lídrů. Po pádu skončil závod i pro Iona Izagirra, lídra Cinkova týmu Bahrain Merida.

V první dvacítce časovky se umístili také sprinteři Marcel Kittel (9.), Michael Matthews (16.) či Peter Sagan (18.), přesto jim však ani případné bonifikace za vítězství v nedělní sprinterské etapě do Lutychu nemusí stačit na zisk žlutého dresu, pokud s nimi dojede Thomas v hlavním poli.

Jak se vše odehrálo

Nejmladší vyrážel nejdřív. Tak trochu symbolicky se jako první vydal na trať 104. ročníku jeho nejmladší účastník, dvaadvacetiletý Elie Gesbert z týmu Fortuneo.

Střídání na čele. Gesberta z první pozice v cíli okamžitě sesadil Sonny Colbrelli (Bahrain Merida), toho záhy o 45 vteřin předstihl Andrej Grivko (Astana). O vteřinu než Ukrajinec byl poté rychlejší Nikias Arndt (Sunweb) a dalších osm jich ubral Matteo Trentin (Quick-Step). Pak už se ujal režie „nebeský“ tým.

Hrátky stáje Sky. Vasil Kiryjenka ubral tři vteřiny z Trentinova času a usadil se na čele pořadí. Týmový kolega Michal Kwiatkowski s ním jel ještě na mezičase plichtu, v cíli však polský mistr o osm vteřin zaostal a říkal: „Na Vasila Velikého jsem prostě neměl.“ Naopak Geraint Thomas na Kiryjenku měl a dominance týmu Sky pokračovala.

Pády na mokru. Jako první okusil na vlastní tělo tvrdost düsseldorfského asfaltu loňský nizozemský šampion Dylan Groenevegen a patnáct metrů se smýkal po zemi. Podobný osud záhy potkal George Benetta, týmovou dvojku LottaNL-Jumbo na celkové pořadí, i Nicolase Roche (pád na tramvajových kolejích) a Tonyho Gallopina (tvrdě do hrazení)... a potom také opravdu velká jména pelotonu: Alejandra Valverdeho, Primože Rogliče a Iona Izagirra.

Vyrovnaný český rekord. Roman Kreuziger v okamžiku, kdy vyrazil z rampy, dorovnal svojí osmou účastí na Tour historický český rekord Jána Svorady a Pavla Padrnose. V minulosti už absolvoval tři zahajovací časovky Tour, v Monaku 2008 obsadil 7. místo, v Rotterdamu 2010 byl dvacátý a v Utrechtu 2015 třiašedesátý.

Štybarovo vzepětí. Na závodě Kolem Švýcarska, kde se ještě vyrovnával s aklimatizací po návratu z USA, obsadil Zdeněk Štybar v časovkách 83. a 80. místo. Tentokrát to bylo o něčem úplně jiném. Se zaťatými zuby se hnal do cíle a i Petr Benčík, bývalý mistr republiky, jej v přenosu České televize chválil: „Krásně mu to odsýpá, točí těžký převod, jede moc dobře.“

Porovnání mistrů klasik. Na 31. místě pořadí byl Štybar o devět vteřin pomalejší než jeho týmový „klasikářský“ konkurent Philippe Gilbert a naopak o tři vteřiny rychlejší než Greg van Avermaet z BMC, který jej porazil na Paříž-Roubaix.

Froome jasně ujel konkurentům. Z lídrů týmů pro celkové pořadí si za výborným Froomem vedli nejlépe Robert Gesink z LottaNL-Jumbo, jenž byl o 17 vteřin pomalejší, a Simon Yates z Oriky, který za Britem zůstal o 23 vteřin.

Kreuziger versus vrchaři. Roman Kreuziger ztratil na 77. místě na vítězného Thomase 54 vteřin, ale podobně si vedli i další přední vrchaři. Fabio Aru zvládl rovinatou trať o čtyři vteřiny rychleji než český jezdec, Alberto Contador a Jakob Fuglsang o dvě, naopak Warren Barguil byl o tři vteřiny pomalejší, Rigoberto Uran o sedm a týmový kolega Esteban Chaves o devatenáct.

Thomas čekal, čekal... a pak si vydechl. Z vedoucí pozice nesesadil Gerainta Thomase nikdo z elitních časovkářů, ani Tony Martin, ani Jos van Emden, ani Jonathan Castroviejo. Největší hrozbou se pro něj stal Stefan Küng. Jezdec týmu BMC už oblékal žlutý dres na závodě Kolem Švýcarska a nyní sahal po dalším, jenže pět vteřin mu chybělo. Thomas si v křesle pro vedoucího závodníka zhluboka vydechl.

Vláda Sky pokračuje. Minulou Tour zakončil ve žlutém dresu Chris Froome, v úvodu té letošní si o tentýž dres řekl jeho parťák Geraint Thomas. Otázkou je, co s tímto dresem nyní tým Sky provede. Bude ho chtít bránit už v úvodních rovinatých a klasikářských etapách? Nechme se překvapit.

Výsledky cyklistické Tour de France

1. etapa (časovka jednotlivců na 14 km v Düsseldorfu: 1. Thomas (Brit./Sky) 16:04, 2. Küng (Švýc./BMC) -5, 3. Kiryjenka (Běl./Sky) -7, 4. Martin (Něm./Kaťuša) -8, 5. Trentin (It./Quick-Step) -10, 6. Froome (Brit./Sky) -12, 7. Van Emden (Niz./LottoNL), 8. Kwiatkowski (Pol./Sky) oba -15, 9. Kittel (Něm./Quick-Step), 10. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data) oba -16, ...31. Štybar (ČR/Quick-Step) -39, 78. Kreuziger (ČR/Orica) -56, 117. Cink (ČR/Bahrajn Merida)