„Bitvu o Kosovo“ vyhráli kontumačně Srbové, ale přišli o body i stadion

10:27
NYON/PRAHA - Šalamounsky rozhodla disciplinární komise UEFA v případu nedohraného zápasu kvalifikace pro fotbalové mistrovství Evropy mezi Srbskem a Albánií. Utkání bylo kontumováno ve prospěch Srbů, zároveň jim však byly odebrány tři body a uzavřen stadion na příští dva kvalifikační zápasy.

Srbský fotbalista Stefan Mitrovič strhává vlajku tzv. Velké Albánie, kterou dopravil nad hřiště v Bělehradě dron. foto: Reuters

Obě země navíc musí zaplatit pokutu 100 tisíc eur (asi 2,8 milionu korun). O trestu informuje srbská asociace na svém webu.

Souboj dvou balkánských zemí, mezi nimiž panují dlouhodobě vyostřené vztahy, byl 14. října v Bělehradě ve 42. minutě předčasně ukončen za bezbrankového stavu. Utkání totiž narušil dálkově řízený dron s vlajkou Velké Albánie - části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celé Kosovo, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii.

Vlajka tzv. Velké Albánie, kterou dopravil nad hřiště v Bělehradě dron.
Srbští fanoušci během fotbalového utkání s Albánií.
Srbští a albánští fotbalisté se rvou kvůli stržené vlajce.
Srbský fotbalista Nemanja Gudelj odmítá dát fotbalistům Albánie vlajku jejich...

Když jeden ze srbských hráčů zástavu sundal, vrhli se na něj dva albánští hráči a následně došlo k potyčce. Do ní se zapojilo i několik domácích fanoušků a jeden z nich udeřil židlí hostujícího Bekima Balaje, který působí v pražské Slavii. Rozhodčí Martin Atkinson poslal oba týmy do kabin, ale ani po téměř třičtvrtěhodinovém přerušení už zápas nezačal. Zřejmě proto, že Albánci odmítli pokračovat.

Srbové považují akci s nacionalistickou vlajkou, která není žádným oficiálním symbolem, za připravenou politickou provokaci albánské strany. Mezi oběma státy totiž panuje napětí především kvůli Kosovu. Bývalá srbská provincie, jejíž obyvatelstvo tvoří převážně kosovští Albánci, vyhlásila v roce 2008 nezávislost. Srbsko však tento krok nikdy neuznalo.

Kromě kontumace hrozilo i vyloučení z kvalifikace, jelikož UEFA vměšování politiky do sportu tvrdě postihuje. Nakonec však zvolila mírnější postih a vyrovnaný pro obě znesvářené strany. Srbsko kvůli nezvládnutí pořadatelské služby a vběhnutí agresivních fanoušků na hrací plochu musí příští dva domácí zápasy s Dánskem (14. listopadu) a Arménií (4. září 2015) odehrát bez diváků.

Historie fotbalových kontumací

Výběr fotbalových zápasů na mezinárodní scéně, které byly v posledních 15 letech předčasně ukončeny a následně kontumovány kvůli násilnostem:

• 3. listopadu 1999 - Odvetné utkání 2. kola Poháru UEFA mezi celky AC Fiorentina a Grasshoppers Curych bylo ukončeno poté, co po skončení prvního poločasu zasáhla světlice jednoho z asistentů rozhodčího. Zápas byl později kontumován ve prospěch Curychu.
  • 15. září 2004 - Po skončení prvního poločasu střetnutí základní skupiny Ligy mistrů mezi AS Řím a Dynamem Kyjev byl hlavní rozhodčí Švéd Frisk zasažen mincí do hlavy. Frisk zápas za stavu 1:0 pro Kyjev ukončil, UEFA ho později kontumovala ve prospěch Dynama a římský klub potrestala uzavřením domácího hřiště na následující dvě utkání.
  • 12. dubna 2005 - Odveta čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Interem Milán a AC Milán byla ukončena v 72. minutě kvůli výtržnostem fanoušků Interu, kteří rachejtlí zranili brankáře AC Milán Didu. Zápas byl kontumován ve prospěch AC, Inter byl potrestán uzavřením domácího hřiště na následující čtyři utkání a pokutou 300.000 švýcarských franků.
  • 2. června 2007 - Utkání kvalifikace MS Dánsko - Švédsko hrané v Kodani ukončil německý rozhodčí Fandel za stavu 3:3 minutu před koncem poté, co jej na trávníku napadl opilý domácí příznivec. UEFA později zápas kontumovala ve prospěch Švédů a Dány navíc potrestala pokutou 100 tisíc švýcarských franků a uzavřením hřiště v Kodani na čtyři domácí zápasy.
  • 20. srpna 2009 - Úvodní zápas čtvrtého předkola Evropské ligy mezi Dinamem Bukurešť a Slovanem Liberec byl předčasně ukončen v 88. minutě kvůli výtržnostem diváků za stavu 2:0 pro český klub. Na hrací plochu vtrhli diváci a zasypali hostující fotbalisty sprškou kamení a dalších předmětů. Zápas byl kontumován ve prospěch Liberce, Dinamo potrestáno pokutou 50 tisíc eur a uzavřením domácího hřiště na tři pohárové zápasy.
  • 12. října 2010 - Zápas kvalifikace ME 2012 Itálie - Srbsko v Janově byl kvůli řádění fanoušků hostujícího mužstva předčasně ukončen už po necelých sedmi minutách. Disciplinární komise UEFA později přisoudila Itálii kontumační výhru 3:0, Srbsku udělila pokutu 120.000 eur a nařídila mu sehrát jeden zápas bez diváků.
  • 9. srpna 2012 - V závěru odvety třetího předkola Evropské ligy mezi týmy Anorthosis Famagusta a Dila Gori vtrhli za stavu 0:3 fanoušci domácí Famagusty na hřiště, zapalovali ohně a demolovali televizní techniku. Sudí zápas předčasně ukončil, UEFA ponechala v platnosti stávající výsledek a kyperský tým potrestala pokutou 50 tisíc eur a uzavřením domácího hřiště na tři pohárové zápasy.
  • 14. října 2012 - Zápas kvalifikace mistrovství Afriky mezi fotbalisty Senegalu a Pobřeží slonoviny byl předčasně ukončen v 74. minutě za stavu 2:0 pro hosty poté, co domácí příznivci začali zapalovat světlice, házet na trávník odpadky a napadat fanoušky soupeře. Africká fotbalová konfederace (CAF) ponechala v platnosti výsledek 0:2, zároveň udělila Senegalu pokutu 50.000 dolarů a roční zákaz využívání národního stadionu v Dakaru.
  • 14. října 2014 - Utkání kvalifikace o ME 2016 mezi Srbskem a Albánií, které se kvůli politicky vypjatým vztahům mezi oběma zeměmi hrálo v Bělehradě bez fanoušků hostů, narušil krátce před koncem prvního poločasu dron s vlajkou, na které byla zobrazena takzvaná Velká Albánie. Kvůli zástavě vznikl mezi hráči konflikt a po půl hodině musel být duel předčasně ukončen. UEFA kontumovala zápas ve prospěch Srbska, ale odebrala mu tři body a uzavřela na dva zápasy stadion. Oba týmy navíc musí zaplatit pokutu 100 tisíc eur.