V závodě SP cyklokrosařů v Zolderu byl Bína druhý a Štybar třetí

16:47aktualizováno  19:26
HEUSDEN-ZOLDER (Belgie) - Cyklokrosaři Martin Bína a "host" Zdeněk Štybar obsadili v závodu Světového poháru v Heusden-Zolderu druhé a třetí místo. Češi nestačili jen na vedoucího muže seriálu Larse van der Haara z Nizozemska. Závod juniorů vyhrál Adam Ťoupalík.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar foto: Reuters

Pro Bínu je druhé místo nejlepším výsledkem v sezoně, v níž se mu zatím nedařilo navázat na minulý ročník SP, který zakončil triumfem v Hoogerheide. Bývalý dvojnásobný mistr světa Štybar absolvuje cyklokros pouze jako přípravu na silniční sezonu a v seriálu se v této zimě představil poprvé a zřejmě i naposled. Oba Češi se pohybovali v čele celý závod. Aktivní byl především Štybar, jenž se opakovanými nástupy zasloužil o roztrhání vedoucí skupiny. V závěru měl nejvíce sil dvaadvacetiletý Van der Haar, jenž setřásl všechny soupeře krátce po prudkém stoupání a několikametrový náskok před českými cyklokrosaři udržel i v cílové rovince na silnici.

Zdeněk Štybar

Zklamáním skončil závod pro domácí Belgičany, nejlepší z nich byl až pátý Rob Peeters. Na čtvrtém místě dojel Němec Philipp Walsleben, jenž je v průběžném pořadí SP druhý 33 bodů za Van der Haarem. Člen stáje Omega Pharma-QuickStep Štybar absolvoval teprve druhý cyklokrosový závod při krátkém návratu do terénu v rámci přípravy na silniční sezonu. Další tři krosy ho čekají v příštích třech dnech a naposledy pojede na Nový rok v Baalu.

Štybar před závodem nečekal, že by mohl bojovat o vítězství

"Jsem spokojený, i když k vítězství chyběl kousek. V jednu chvíli jsem si myslel, že by to mohlo vyjít na prvenství, protože jsme s Larsem van der Haarem najížděli společně na poslední schody, ale já po nich bohužel nenacvakl nohy do pedálů, ztratil jsem tam nějakých třicet metrů a bylo vymalováno," uvedl Štybar na svém webu. Před závodem nečekal, že by mohl bojovat o vítězství. "Technika docela ujde, jenže mám problémy prudce zrychlit po výjezdu ze zatáček. Ale snad jsem ukázal, že se mnou musí (soupeři) počítat," doplnil Štybar. V juniorské kategorii vyhrál sedmnáctiletý Ťoupalík. Po říjnovém triumfu v Táboře si připsal druhé vítězství v sezoně a pojistil si druhou příčku v celkovém hodnocení.

Úřadující vicemistr Evropy z listopadového šampionátu v Mladé Boleslavi porazil o sedm sekund domácího Belgičana Yannicka Peeterse a oplatil mu těsnou porážku z nedělního závodu v Namuru. Ťoupalíkův velký rival si udržel před závěrečnými dvěma díly vedení v SP, český cyklokrosař za ním zaostává o 11 bodů. V závodě žen byla Pavla Havlíková třináctá a průběžně jí patří osmá pozice. Česká mistryně Martina Mikulášková obsadila 22. pozici. Čtvrtým vítězstvím v sezoně potvrdila své suverénní vedení v seriálu Američanka Katherine Comptonová.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Heusden-Zolderu (Belgie)

Muži: 1. Van der Haar (Niz.) 1:02:41, 2. Bína -1, 3. Štybar -2, 4. Walsleben (Něm.) -3, 5. Peeters, 6. Nijs (oba Belg.) oba -4, ...24. Bambula -1:32, 38. Kyzivát -4:00, 41. Petruš -5:09, Šimůnek nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Van der Haar 337, 2. Walsleben 304, 3. Vantornout 279, 4. Pauwels 275, 5. Albert 273, 6. Aernouts (všichni Belg.) 227, ...13. Bína 182, 20. Petruš 142, 28. Bambula 107, 35. Kyzivát 79, 39. Štybar 65, 47. Šimůnek 32, 54. Malík 23, 73. Hekele 7, 74. Nesvadba 7, 75. Adel 6.

Ženy: 1. Comptonová (USA) 38:42, 2. Vosová (Niz.) -20, 3. Cantová (Belg.) -57, ...13. Havlíková -2:37, 22. Mikulášková -3:48, 34. Nosková -5:12.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Comptonová 290, 2. Harrisová (Brit.) 225, 3. Cantová 186, ...8. Havlíková 121, 13. Mikulášková 82, 29. Nosková 24, 44. Štěpánová 10, 58. Czeczinkarová 1.

Muži do 23 let: 1. M. Van der Poel (Niz.) 49:08, 2.Van Aert (Belg.) -11, 3. Teunissen (Niz.) -19, ...14. Boroš -47, 16. Paprstka -50, 25. Skála -2:20, 30. Lasák -3:19, 39. Svrčina -5:28.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. M. Van der Poel 275, ...10. Paprstka 95, 11. Boroš 88, 16. Nipl 70, 23. Skála 40, 28. Lasák 31, 43. R. Polnický 3.

Junioři: 1. Ťoupalík 43:47, 2. Peeters -7, 3. Aerts (Belg.) -9, ...9. Lehký -1:05, 28. Šírek -3:18, 38. Dejmek -3:43, 41. Matějček -4:45, 42. Vrána -5:12.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Peeters 227, 2. Ťoupalík 216, ...9. Lehký 107, 29. Dejmek 24, 33. Šírek 19, 46. Vrána 7, 47. Honzík 6, 52. Kovář 4, 53. Bařtipán 3.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...