Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Hamilton obhájil po roce triumf v Suzuce, druhý dojel jeho parťák Rosberg

12:03
SUZUKA - Brit Lewis Hamilton obhájil prvenství ve Velké ceně Japonska formule 1 a upevnil si vedení v mistrovství světa. Stáj Mercedes se týden po nepovedeném závodě v Singapuru radovala z osmého double v sezoně, protože druhé místo vybojoval německý vítěz kvalifikace Nico Rosberg. Třetí skončil singapurský šampion Sebastian Vettel rovněž z Německa ve ferrari.

Lewis Hamilton na stupních vítězů. foto: ČTK/AP

Hamilton vybojoval 41. vítězství v kariéře a vyrovnal se v historických statistikách legendárnímu Brazilci Ayrtonu Sennovi.

O jednu výhru před ním se drží po triumfu v Singapuru Vettel, úspěšnější byli jen Francouz Alain Prost (51) a Michael Schumacher z Německa (91).

„Je fajn být zase nahoře. A dotáhnout se na Sennu, to je nepopsatelné,“ radoval se po osmém vítězství v sezoně Hamilton. Šampionát vede s 277 body o 48 před Rosbergem a o 59 před Vettelem a míří k zisku třetího titulu.

V Suzuce se opakovala situace z loňska, kdy kvalifikaci rovněž vyhrál Rosberg před Hamiltonem, ale v cíli závodu bylo pořadí opačné.

Hamilton zvládl lépe start do 14. Grand Prix sezony a v první kombinaci zatáček se dostal před Rosberga. Rozhozený Němec se dokonce propadl až za Vettela a Fina Valtteriho Bottase ve williamsu.

„Lewis měl lepší start, byl to férový manévr a do druhé zatáčky dobrý souboj. Byl na vnitřní straně a prostě to tam udržel. Bylo to tam těsné, musel jsem dávat pozor na kolizi. Ve druhé zatáčce bylo po všem,“ řekl Rosberg. „Vnitřní stopa je vnitřní stopa, takže to byla moje zatáčka,“ řekl Hamilton.

Zatímco bezchybný Brit pak absolvoval v čele poklidný závod, Rosberg musel alespoň o druhé místo bojovat. Získal ho při jednotlivých zastávkách v boxech.

Bottase předjel včasným návratem na trať, Vettel pro změnu při druhých pitstopech nestihl přijet od mechaniků včas.

„Po tom všem to bylo maximum možného a jsem rád, jak jsem to vybojoval zpátky,“ uvedl nakonec celkem spokojený Rosberg. Vettel už před závodem očekával, že se v Japonsku vrátí stav ve formuli 1 k pořádkům před Singapurem a mercedesy budou opět silné. „My udělali všechno správně. Víc z toho dostat nešlo,“ řekl.

Lewis Hamilton s trofejí pro vítěze.
Momentka z Velké ceny Suzuky.

V konečném pořadí bylo odlišné až obsazení čtvrtého místa, které vybojoval Vettelův týmový kolega Kimi Räikkönen z Finska.

Po startu z šesté pozice si polepšil i díky brzké kolizi pátého muže kvalifikace Felipeho Massy z Brazílie, jeho kolegu z Williamsu Bottase předjel při druhé výměně pneumatik.

Rozdílná byla také pozávodní atmosféra vzhledem k tomu, že vloni byli všichni aktéři v nejistotě po těžké havárii Julesa Bianchiho. Francouzský pilot stáje Marussia na následky tehdejšího zranění letos v červenci zemřel.

Jezdci a týmy před závodem uctili jeho památku a Hamilton mu ještě těsně před startem prostřednictvím twitteru vzkázal: „Myslím dnes na tebe, Julese. Bůh tě ochraňuj.“

Velká cena Japonska v Suzuce, závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:28:06,508 (prům. rychlost 209,381 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -18,964, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -20,850, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -33,768, 5. Bottas (Fin./Williams) -36,746, 6. Hülkenberg (Něm./Force India) -55,559, 7. Grosjean (Fr./Lotus) -1:12,298, 8. Maldonado (Ven./Lotus) -1:13,575, 9. Verstappen (Niz./Toro Rosso) -1:35,315, 10. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1 kolo.

Pořadí MS (po 14 z 19 závodů): 1. Hamilton 277 b., 2. Rosberg 229, 3. Vettel 218, 4. Räikkönen 119, 5. Bottas 111, 6. Massa (Braz./Williams) 97, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull) 73, 8. Kvjat (Rus./Red Bull) 66, 9. Grosjean 44, 10. Pérez (Mex./Force India) 39.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 506, 2. Ferrari 337, 3. Williams 208, 4. Red Bull 139, 5. Force India 77, 6. Lotus 60, 7. Toro Rosso 44, 8. Sauber 26, 9. McLaren 17.