V první půli nevýrazná Sparta nakonec smetla Příbram, Boleslav padla se Zlínem

17:06aktualizováno  22:06
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili ve 12. ligovém kole Příbram 4:0 a po dvou soutěžních porážkách se dočkali výhry. Skóre otevřel v 18. minutě Rus Vjačeslav Karavajev a pak dal hattrick David Lafata. Letenští se přiblížili na čtyři body k vedoucí Mladé Boleslavi, která padla ve večerním duelu padla doma 1:2 se Zlínem. Příbram naopak prohrála jedenácté z dvanácti kol a s třemi body zůstává v tabulce poslední.

Lafata slaví první se svých tří tref do sítě Příbrami. foto: ČTK

„Tahle výhra bude pro kluky z psychologického hlediska a z pohledu regenerace strašně důležitá. Doufám, že nám to pomůže do čtvrtečního zápasu (v Evropské lize) a pak do zápasu v Liberci,“ řekl trenér Pražanů David Holoubek.

Sparta vzhledem k marodce i karetnímu trestu Marečka postrádala střední záložníky a na pozici defenzivního středopolaře tak nastoupil obvyklý stoper Holek, který v pátek oslavil 30. narozeniny. Už v deváté minutě se navíc Spartě zranil další hráč Václav Kadlec, kterého nahradil Pulkrab.

Hruška podobnou branku dostal už v srpnu na Slavii. „Ty dva zákroky předtím nikoho nezajímají. Asi ani k tomu nemám co říct. Prostě gól a konec zápasu pro nás. Nějak se vymlouvat, nebo obhajovat, to nemá cenu. Chytal jsem balon, už jsem ho rozehrával a propadlo mi to mezi nohama,“ uvedl Hruška.

A právě mladý útočník měl ve 12. minutě šanci, po kličce brankáři Hruškovi však pálil nad. Za šest minut už Letenští udeřili. Příbramský gólman sice výborně vyrazil Julišovu střelu i Lafatovu dorážku, jenže o pár sekund později si vybral slabou chvilku, když propustil slabý pokus Karavajeva mezi nohy.

Fotbalisté Zlína slaví vítězství nad Mladou Boleslaví.
FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín. Domácí útočník Golgol Mebrahtu se raduje z...

Ruský obránce navázal na gól z minulého domácího duelu s Jihlavou. „Nečekal jsem, že to může být gól. Otočil jsem se a běžel jsem k naší bráně,“ přiznal Karavajev s úsměvem, že svou trefu ani neviděl.

Hosté se většinu času bránili, přesto mohli srovnat. Mahmutovič však mířil mimo a ve 40. minutě Koubek vyrazil Brandnerovu technickou střelu do horní části branky. Místo toho ještě do pauzy podruhé udeřili sparťané. Holzerovu ránu ještě Hruška vyrazil, ale v první minutě nastavení už neměl šanci zasáhnout proti Lafatovi, jenž dorazil do prázdné branky míč po Holzerově přihrávce.

Po přestávce vyboxoval Koubek střelu hostujícího Pilíka z přímého kopu. Příbram se v druhé půli snažila ještě zápas zdramatizovat, ale na to, aby odvrátila sedmou ligovou prohru se Spartou za sebou, už neměla.

12. kolo první fotbalové ligy

Sparta Praha - 1. FK Příbram 4:0 (2:0)

Branky: 45.+1, 76. a 85. Lafata, 18. Karavajev. Rozhodčí: Nenadál - Vysloužil, Antoníček. ŽK: Pulkrab, Mazuch - Tregler, Chlaluš. Diváci: 7109.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Holek - Juliš (80. Dudl), Dočkal (83. Mustedanagič), Holzer - Lafata, V. Kadlec (9. Pulkrab). Trenér: Holoubek.

Příbram: Hruška - Pecháček, Chaluš, Tregler, Divíšek - Trapp, Krameš - Brandner (79. Kacafírek), Pilík, Rezek (73. Majtán) - Mahmutovič. Trenér: Rada.

1. FC Slovácko - FK Teplice 1:1 (1:1)

Branky: 38. Daníček - 13. Jeřábek. Rozhodčí: Pechanec (19. Severýn) - Wilczek, Peřina. ŽK: Košút, Šumulikoski - Fillo, Krob. Diváci: 3368.

Slovácko: Heča - Chvátal, Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Daníček (46. Ťok) - Diviš, Havlík, Civič - Koné (61. Zajíc). Trenér: Levý.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jeřábek, Krob - Fillo (80. Potočný), Ljevakovič, Kučera, Hrubý (74. Vachoušek), Hora - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 1:1 (0:1)

Branka: 79. Škoda - 42. Dvořák. Rozhodčí: Příhoda - Koval, Vitner. ̈ŽK: Lutonský, Kijanskas, Škoda, Rusek - Urblík. Diváci: 3526.

Brno: Melichárek - Sedlák, Vraštil (75. Rusek), Kijanskas, Lutonský - Polák, Lacko (62. Krejčí) - Hyčka, Škoda, Vávra (46. Pašek) - Řezníček. Trenér: Habanec.

Jihlava: Hanuš - Tlustý, Krejčí, Rosa, Mišůn - Štěpánek - Vaculík (78. Hronek), Urblík (87. Ikaunieks), Batioja (82. Zoubele) - Dvořák, Rabušic. Trenér: Bílek.

FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín 1:2 (1:0)

Branky: 2. Mebrahtu - 74. V. Vukadinovič, 79. Harba. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Moláček. ŽK: Fleišman - Diop, V. Vukadinovič. Diváci: 2410.

M. Boleslav: Diviš - Pauschek, Da Silva, Hůlka (81. Klobása), Fleišman - Přikryl, Kúdela, Matějovský (61. Jánoš), Mareš - Mebrahtu (70. Magera), Chramosta. Trenér: Kalvoda.

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Matějov - V. Vukadinovič, Holík, Traore, Štípek (83. Fantiš) - Diop (62. Harba), Jordan (53. Kopečný). Trenér: Páník.

Naopak v závěru nejhorší obrana soutěže inkasovala už 25. a 26. gól v tomto ročníku. V 76. minutě po Pulkrabově přihrávce zblízka zavěsil míč do sítě Lafata a pět minut před koncem domácí útočník zkompletoval povedenou střelou pod břevno hattrick.

Díky tomu se v Klubu ligových kanonýrů posunul na 192 branek a na třetím místě historické tabulky přeskočil Antonína Hájka. Zároveň se s osmi góly v ligové sezoně dostal na první místo mezi střelci. „Je to příjemné a hezké, ale fotbal je kolektivní sport, hraje se na kolektivní trofeje a těch já moc nemám,“ podotkl Lafata.

„Chtěli jsme tu uhrát lepší výsledek, bohužel jsme zase dostali laciné branky po individuálních chybách. To není jen dnes, to nás provází celou sezonu. S tímhle si ani já nevím rady. Celý týden jsme se na Spartu připravovali, hráči vše chápali, pak přijde zápas a vše je během dvaceti minut pryč,“ řekl trenér Příbrami Petr Rada.

Dvě remízy a nečekaná prohra vedoucí Boleslavi

V odpoledním programu se zrodily dvě remízy 1:1 a to mezi Slováckem a Teplice i v duelu Brno vs. Jihlava. Ve večerním souboji pak prohrála vedoucí Mladá Boleslav se Zlínem 1:2 a může v neděli spadnout až na třetí místo tabulky. To v případě, že by Plzeň i Slavia zvítězily. Obhájce titulu jede na Duklu, sešívané čeká duel v Jablonci.

V sestavě Boleslavi překvapivě chyběl kapitán Magera, který ve středu v poháru nastřílel hattrick. Místo něj dostal šanci Mebrahtu a právě australský útočník určil ráz prvního poločasu. Už po 80 vteřinách se po brejku uvolnil v rohu pokutového území a parádní střelou poslal Boleslav do bleskového vedení. Trefil se tak popáté v sezoně.

Zlínu se tak rozpadla taktika hrát zezadu na brejky a musel se snažit tvořit. Boleslav však potvrzovala formu a do hry hosty moc nepouštěla. Naopak sama hrozila z brejků. Ve 20. minutě se dostal za obranu Přikryl, obhodil si gólmana, ale z úhlu netrefil prázdnou branku.

Další šanci měl opět Mebrahtu, který se dostával za obránce, ale než zkrotil neposedný míč, tak mu ho sebral brankář Dostál. Zlín zahrozil až v závěru poločasu, kdy po standardní situaci propadl míč s Diopovi, jeho nebezpečnou střelu, ale stihla obrana zablokovat.

Po změně stran se hrálo dlouho bez šancí na obou stranách. Boleslav sice kontrolovala hru, ale nedařilo se jí potvrdit vedení. S blížícím se závěrem naopak přenechávala stále více iniciativu Zlínu, který ucítil šanci.

A v 74. minutě přišel pro domácí trest za pasivitu. Vukadinovič dostal ideální dlouhý pas za obranu od Traoreho, využil své rychlosti a tváří tvář gólmanovi v zakončení nezaváhal. Zlín se tak prosadil z první přímé střely na branku.

Pět minut na to navíc využil nedorozumnění v domácí obraně střídající Harba a skóre otočil. Boleslav se pak vrhla do útoku, ale prohru už neodvrátila. Doma ztratila podruhé za sebou.