V Praze začala NHL

18:47aktualizováno  5. října 21:04
PRAHA - Divadlo jménem NHL zvedlo oponu. Po letním odpočinku dnes v Praze začala porce celkem 1230 utkání základní části kanadsko-americké hokejové ligy zápasem Tampa Bay Lightning vs. NY Rangers. Z těsné, ale zasloužené výhry 2:1 se v O2 Aréně v obou případech radovali hokejisté Rangers.

Autor vítězné branky Brandon Dubinski se raduje z vítězného gólu v síti Tampy. foto: ČTK

Čeští fanoušci mohli být spokojeni, v zahajovacích sestavách se objevili hned dva domácí hokejisté a dva Slováci. Na straně domácích (Tampy) to byl trojlístek Prospal, Meszároš a překvapivě také Mihalík, na straně hostí pak další překvapení – Petr Průcha. Ten se až dnes dopoledne dozvěděl, že bude hrát a hned se dostal do zahajovací sestavy na křídlo k hvězdám Drurymu a Gomezovi.

Kdo očekával strhující podívanou od začátku, musel být zklamán. A vývojem zápasu v první třetině byli zklamáni také fanoušci "Jezdců", již bylo v naplněné vysočanské aréně více. V první velké šanci se objevila hvězdička a jednička letošního draftu Steve Stamkos, ale chybu Rozsívala napravil jeho parťák Redden, když mu ztížil zakončení.

Pak se dvakrát blýskl kapitán Tampy Vincent Lecavalier, kterému připravil šance Václav Prospal, ale Lundqvist byl pozorný. Na druhé straně zahrozil mladík Žerděv a po něm další mladá puška Průcha, který se v průběhu první části stěhoval sestavou do třetí lajny Rangers.

Změnu skóre nepřinesli ani přesilové hry na obou stranách. Nejblíže gólu byl při oslabení v závěru kapitán hosté Drury, ale místo natlačení se před gólmana Smitha, volil po úniku slabou střelu do jeho betonů.

Druhá třetina začala ještě opatrněji než ta první, ale postupně se oba týmy rozjížděli do stále vyšších obrátek. A navrch začali mít, i díky přesilovým hrám, hokejisté NY Rangers. Brankáře Mike Smitha postupně ohrožovali Näslund (ten dokonce dvakrát a trefil i tyč), Goméz, Dawes a také Petr Průcha. Na druhé straně se v největší šanci objevil hromotluk Mihalík.

Z prvního gólu letošního 91. ročníku NHL se nakonec radoval v čase 38:51 pětatřicetiletý útočník "Jezdců" Markus Näslund. Ve své třetí šanci v utkání se již nemýlil a ranou zápěstím z mezikruží ke vzdálenější tyči prostřelil do té doby skvěle chytajícího Smitha – 0:1. Hned o pár vteřin později se vřítil do šance Žerděv, ale na skóre po 40 minutách hry nic nezměnil.

Nejlepší částí byla poslední třetina. Aktivnější sice byli opět svěřenci Toma Reeneyho, z gólu se radovali překvapivě hokejisté Tampy. Lecavalier poslal na zteč rychlíka Martina St. Louise a ten z křídla těsně před Lundqvistem nezaváhal a bekhendem jej prostřelil – 1:1. Na aktivitě Rangers to ale pranic neubralo. Naopak. Hosté se neustále pokoušeli o zteč Smithovi branky. Nebezpečný byl především agilní Näslund.

Prosadil se ovšem mladíček Dubinski. V přesilovce si vyměnil puk s obráncem Girardim a v čase 55:43 prostřelil pod lapačkou brankáře Smitha – 1:2. Tampa tak měla necelých 5 minut na vyrovnání. Kýženého druhého gólu, který by zápas poslal do prodloužení se však Prospal a spol. nedočkali.

"Bleskům" nepomohla ani přesilová hra, kdy dvakrát nebezpečně pálil Vrbata a po něm také Prospal. Lundqvist odolal a Rangers tak vstoupili do sezóny zaslouženým vítězstvím 2:1. Tampa naopak poprvé po 5 letech nezvládla svůj zahajovací zápas v sezóně.

Hokejisté New York Rangers vyhráli i druhý zápas NHL na české půdě. Po sobotní výhře 2:1 zdolali Tampu Bay stejným poměrem i ve druhém utkání a odvezou si z Prahy čtyři body. V závěru úvodní části otevřel skóre ve prospěch Tampy Adam Hall, ve 24. minutě vyrovnal v přesilovce Wade Redden a za devět minut rozhodl Scott Gomez.

Radim Vrbata na straně Tampy a Michal Rozsíval s Petrem Průchou v dresu Jezdců. Bitkař David Kočí v sestavě Lightning opět příležitost nedostal a seděl jen na tribuně.

VÝSLEDEK:
TAMPA BAY LIGHTNING - NY RANGERS 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 44. Martin St. Louis (Lecavalier) - 39. Markus Näslund (Drury), 56. Brandon Dubinski (Girardi, Mara).
Rozhodčí: Fraser, Shick - Cvik, Pare. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Střely na branku: 21:41. Diváci: 18.000.

NY RANGERS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Redden (Näslund, Gomez), 33. Gomez (Voros, Redden) - 19. Hall (Meszároš, Gratton). Rozhodčí: Fraser, Shick - Cvik, Pare. Vyloučení: 6:4, navíc Voros - Malone oba 5 min. Využití: 1:0. Střely na branku: 39:19. Diváci: 17.000.