V nudném zápase spasil Brazílii parádní trefou Daniel Alvés

22:24aktualizováno  22:39
PRAHA/JOHANNESBURG - VIDEO - Brazilský koncert v rytmu samby? Nikoliv. "Kanárci" se k povinné výhře nad Jihoafrickou republikou v semifinále Poháru FIFA doslova protrápili. Alespoň nejhubenější vítězství 1:0 zařídil Dungovým svěřencům až tři minuty před koncem střídající Daniel Alvés z přímého kopu. V nedělním finále narazí Brazilci na Američany, domácí si zahrají v zápase o 3. místo se Španělskem.

Hrdina zápasu, střídající Daniel Alvés. foto: ČTK

Měla to být jednoznačná záležitost, ovšem také druhé semifinále Poháru FIFA v Jihoafrické republice, se proměnilo v trápení favorita s outsiderem. Domácí fotbalisté byli po celých devadesát minut Brazilcům vyrovnaným soupeřem, jediná výraznější chyba jim však zhatila šanci na historický výsledek.

Kaká a spol. ani zdaleka nepřipomínali tým, který v základní skupině nastřílel ve třech zápasech deset branek. Proti obětavému a běhavému soupeři hráli Brazilci až příliš na sebe, pomalu a velmi čitelně přes zahuštěný střed hřiště. První poločas nenabídnul žádnou šanci, která by se dala označit za gólovou.

PARÁDNÍ GÓL DANIHO ALVÉSE:

Nudný a pomalý fotbal brazilských "tanečníků" proti nadšeně hrajícím domácím bojovníkům pokračoval také ve druhé půli. V té byli paradoxně blíže k brance Jihoafričané. Sraženou střelu Pienaara vytahoval na druhou stranu mířící Julio Cesár z brankové čáry na poslední chvíli.

Utkání tak rozhodla první chyba domácích. Mokoena fauloval na hranici vápna v 87. minutě Ramirése a k přímému kopu se postavil krajní bek Barcelony Daniel Alvés, který v té době pobýval na hřišti zhruba pět minut. Vítěz Ligy mistrů a španělský mistr se z jedenadvaceti metrů nemýlil, míč vypálený z jeho kopačky se otřel o tyč a skončil za bezmocným brankářem domácích.

Následně se do obrovské šance dostal Luiz Fabiano, z deseti metrů napálil míč pouze do brankáře Khuneho a pojistku nepřidal. Nakonec ji však nebylo třeba, Jihoafričané se i přes velké úsilí k vážnějšímu ohrožení Césarovy svatyně nedostali.

V nedělním finále se utkání Brazilci se Spojenými státy. Kanárci obhajují celkové vítězství, navíc mohou Pohár FIFA vyhrál již celkově potřetí. O třetí místo se střetnou hráči Jihoafrické republiky a Španělska.