V dresu St. Louis zářil Sobotka, Crosby prodloužil rekordní sérii

10:05
NEW YORK - Český hokejista Vladimír Sobotka odstartoval gólem v úterním utkání NHL obrat St. Louis, které porazilo obhájce Stanleyova poháru Chicago 3:1. Třiadvacetiletý útočník, jenž vyrovnal v prostřední části na 1:1 tvrdou ranou od levého hrazení, byl vyhlášen první hvězdou zápasu. St. Louis si připsalo čtvrtou výhru po sobě. Během této série Sobotka vždy bodoval, když zaznamenal dvě trefy a tři přihrávky.

Vladimír Sobotka ze St. Louis Blues foto: ČTK

V brance St. Louis dostal překvapivě přednost Ty Conklin před slovenským brankářem Jaroslavem Halákem, který v předchozím utkání vychytal čisté konto. Navíc Conklin v posledním vzájemném duelu s Chicagem inkasoval sedm branek z 24 střel.

"Bylo hezké, že jsem proti nim dostal druhou šanci. Když mi trenér oznámil nominaci, nemohl jsem tomu uvěřit. Ptal jsem se ho: Říkal jsi, že budu chytat? Musel jsem se zeptat, protože jsem byl opravdu překvapený," uvedl Conklin, který v utkání zneškodnil 25 z 26 střel. Chicagu se sice do sestavy vrátil Patrick Kane, ale pro změnu z ní v první třetině kvůli zranění vypadl Jonathan Toews.

Video ze zápasu St. Louis - Chicago

Pittsburský útočník Sidney Crosby prodloužil nejdelší bodovou sérii v NHL od sezony 1992/93. Suverénní lídr soutěže produktivity bodoval ve 25. utkání v řadě, když v zápase s Atlantou vylepšil své statistiky o další dvě branky a dvě asistence a byl hlavním strůjcem výhry 6:3. Všech šest branek inkasoval český gólman Ondřej Pavelec, který s Penguins prohrál i sedmý zápas v kariéře.

"Neřeknu vám žádné tajemství, když povím, že je (Crosby) nejlepší a musíte proti němu předvést maximální výkon. A to se nám nepovedlo, vybrali jsme si slabší den. Příště musíme být lépe připraveni," prohlásil Pavelec. Atlanta vedla 1:0 a 2:1, pokaždé ale ještě v první třetině vyrovnal Crosby. V prostředním dějství otočil Pittsburgh skóre gólem v oslabení. "To bylo zlomové. Po té brance už na ledě existovalo pouze jedno mužstvo," dodal Pavelec.

Další český gólman Michal Neuvirth do hry nezasáhl. Trenér Washingtonu Bruce Boudreau nominoval Semjona Varlamova a ruský brankář dovedl tým k výhře 3:0 nad Montrealem. Pro hokejisty Capitals to byla malá satisfakce za loňské play off, do kterého vstupovali jako nejlepší tým soutěže, ale Canadiens je už v prvním kole vyřadili.

Montreal ve dvou utkáních po vánočních svátcích vstřelil jen jeden gól, přičemž Varlamova v utkání příliš neprověřil. "Po prvním inkasovaném gólu v první třetině jsme se začali nutit do věcí, které nám nejsou vlastní.

Kanadské bodování

1. Crosby (Penguins) 38 65 (32+33)
2. Stamkos (Tampa) 37 52 (29+23)
3. St. Louis (Tampa) 37 48 (15+33)
4. H. Sedin (Canucks) 35 47 (8+39)
5. D. Sedin (Canucks) 35 45 (19+26)
6. Perry (Anaheim) 40 42 (20+22) 7. Ovečkin (Capitals) 39 42 (14+28)
8. B. Richards (Dallas) 37 41 (16+25)
9. Zetterberg (Detroit) 36 41 (13+28)
10. Eriksson (Dallas) 37 39 (16+23)
----
30. Hejduk (Colorado) 29 32 (11+21)
38. Havlát (Wild) 35 31 (8+23) 40. Plekanec (Montreal) 36 30 (11+19)

Nedrželi jsme se našeho herního systému, nehráli jsme jako tým. Někteří z nás hráli individualisticky a celý zápas jsme se s tím nesrovnali," řekl Tomáš Plekanec, nejproduktivnější hráč kanadského týmu.

Mnoho společného měly zápasy Toronta s Carolinou a Tampy Bay s Bostonem, které skončily vítězstvím hostů 4:3. Domácí vždy vyrovnali jednogólovou ztrátu i s přispěním dvou asistencí českých obránců. Za Toronto zaznamenal dvě přihrávky Tomáš Kaberle, v dresu Tampy Bay zase Pavel Kubina. Soupeři ale dokázali reagovat a poslední úder si schovali do závěrečných minut.

O výhře Caroliny rozhodl v 55. minutě Patrick Dwyer, Boston strhl vítězství na svou stranu necelých dvacet sekund před koncem třetí třetiny díky brance Marka Recchiho. "Kdykoli nás dohnali, nedovolili jsme, aby z toho těžili.

Do dalšího střídání jsme se pustili s ještě větší vervou a přidali jsme důležité branky v klíčových momentech," uvedl brankář Bostonu Tim Thomas.

Uzdravený útočník Aleš Hemský, který chyběl Edmontonu v předchozích deseti utkáních kvůli problémům s třísly, si připsal asistenci u úvodní branky zápasu s Buffalem. V dalším průběhu ale byli efektivnější hosté, kteří zvítězili 4:2. Poprvé se v NHL mezi střelce zapsal obránce Mike Weber, který se gólově prosadil dokonce dvakrát. Brankář Ryan Miller zaznamenal 200. výhru v soutěži.

Výsledky NHL

Toronto - Carolina 3:4 (2:3, 1:0, 0:1)
Branky: 12. a 16. Kessel (na první Kaberle), 29. Grabovskij (Kaberle) - 15. a 20. E. Staal, 8. Skinner, 55. Dwyer. Střely na branku: 37:27. Diváci: 19.309.

Pittsburgh - Atlanta 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Branky: 11. a 19. Crosby, 32. Adams, 41. Kunitz, 53. Letestu, 57. Cooke (Z. Michálek) - 1. E. Kane, 16. Byfuglien, 57. Boulton. Střely na branku: 36:34.

Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval 6 branek z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 18.322.

Washington - Montreal 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 17. Beagle, 20. M. Green, 60. Ovečkin. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18.398.

Tampa Bay - Boston 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 8. Stamkos, 35. Lecavalier (Kubina), 51. St. Louis (Kubina) - 1. Ryder, 24. Kampfer, 43. Marchand, 60. Recchi. Střely na branku: 34:29. Diváci: 20.204.

St. Louis - Chicago 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 25. Sobotka, 44. Boyes, 55. Winchester - 19. Dowell. Střely na branku: 43:26. Diváci: 19.150.

Nashville - Dallas 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 39. a 41. C. Wilson - 25. Ott, 42. Eriksson, 49. Fistric, 51. Barch. Střely na branku: 46:25. Diváci: 17.113.

Edmonton - Buffalo 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky: 2. Penner (Hemský), 47. R. Jones - 24. a 60. M. Weber, 18. Adam, 43. Hecht. Střely na branku: 31:21. Diváci: 16.839.

Phoenix - Anaheim 1:3 (0:3, 1:0, 0:0)
Branky: 36. Doan - 5. Sbisa, 9. Lupul, 16. Perry. Střely na branku: 32:24. Diváci: 14.032.

Vancouver - Philadelphia 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Branky: 21. a 26. Kesler, 16. Malhotra, 23. D. Sedin, 41. Hansen, 48. Tambellini - 24. Briere, 54. J. Carter. Střely na branku: 49:37. Diváci: 18.860.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...