Velkou cenu Španělska ovládl Hamilton a snížil náskok Vettela na šest bodů

16:07aktualizováno  16:13
BARCELONA - Velkou cenu Španělska formule 1 vyhrál Lewis Hamilton z Mercedesu před Sebastianem Vettelem. Britský pilot díky druhému vítězství v sezoně snížil v průběžném pořadí mistrovství světa ztrátu na vedoucího pilota Ferrari na šest bodů.

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska. foto: Reuters

Trojnásobný mistr světa sice ovládl kvalifikaci, start z pole position mu ale vůbec nevyšel a pustil Vettela před sebe. Německý jezdec držel první místo až do 15. kola, kdy zajel do boxů a vrátil se na třetí pozici za dvojicí Hamilton, Valtteri Bottas v mercedesech.

Zpět do čela se Vettel dostal v 25. kole krátce poté, co se Hamilton odhodlal k výměně pneumatik. Čtyřnásobný šampion odvážným manévrem předjel vedoucího Bottase a první pozici udržel i v 37. kole, kdy po druhé zastávce v boxech svedl tvrdý souboj s dotírajícím Hamiltonem.

Vettel (vpravo) a Hamilton v dramatickém souboji o vedení ve VC Španělska.

Na stejném místě zaútočil britský pilot i ve 44. kole a až nečekaně snadno Vettela na rovince předjel. Hamilton poté vedení s přehledem držel a pro 55. vítězství v kariéře si nakonec dojel s náskokem tři a půl sekundy. Třetí místo obsadil Australan Daniel Ricciardo z Red Bullu se ztrátou přes jednu minutu.

Závod v Barceloně hned po startu skončil kvůli kolizi pro Kimiho Räikkönena z Ferrari i obhájce loňského triumfu Maxe Verstappena z Red Bullu. Vinou technických potíží nedojel do cíle ani Bottas, naopak na pátý pokus v sezoně se to povedlo Fernandu Alonsovi z McLarenu, který obsadil 12. místo.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:35:56,497 (prům. rychlost 192,057 km/h), 2. Vettel (Něm./Ferrari) -3,490, 3. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1:15,820, 4. Pérez (Mex./Force India), 5. Ocon (Fr./Force India), 6. Hülkenberg (Něm./Renault), 7. Wehrlein (Něm./Sauber), 8. Sainz (Šp./Toro Rosso), 9. Kvjat (Rus./Toro Rosso), 10. Grosjean (Fr./Haas) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 20 závodů): 1. Vettel 104 b., 2. Hamilton 98, 3. Bottas (Fin./Mercedes) 63, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) 49, 5. Ricciardo 37, 6. Verstappen (Niz./Red Bull) 35, 7. Pérez 34, 8. Ocon 19, 9. Massa (Braz./Williams) 18, 10. Sainz 17.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 161, 2. Ferrari 153, 3. Red Bull 72, 4. Force India 53, 5. Toro Rosso 21, 6. Williams 18, 7. Renault 14, 8. Haas 9, 9. Sauber 4.