Úžasný Bolt na MS vybojoval třetí zlato, Masná doběhla poslední

16:16aktualizováno  20:42
MOSKVA - Osmé místo obsadila běžkyně Lenka Masná na mistrovství světa v Moskvě v závodu na 800 metrů. Překvapivá finalistka, která zasáhla do šampionátu jako poslední z českých atletů, na své soupeřky nestačila. Zpočátku se Masná držela v popředí, ale nakonec doběhla poslední v čase 2:00,59. Jamajčan Usain Bolt získal se štafetou na 4x100 metrů třetí titul a svou sbírku medailí ze šampionátu zaokrouhlil na deset kusů.

Jamajští běžci Usain Bolt (vlevo) a Warren Weir foto: Reuters

Vyrovnal tím rekordní bilanci americké legendy Carla Lewise. Oba mají ze světových šampionátů osm titulů stejně jako další americký běžec Michael Johnson. Jamajčané zvítězili ve finále před USA a Kanadou. Oba mají osm titulů stejně jako další americký běžec Michael Johnson. Jamajčané zvítězili ve finále před USA a Británií. Bolt zopakoval zlatý hattrick z MS v Berlíně v roce 2009, kdy rovněž ovládl běhy na 100 a 200 metrů a štafetu.

To samé předvedl na olympijských hrách v Pekingu a Londýně. Předloni na šampionátu v Tegu získal "jen" dvě zlaté po diskvalifikaci ve finále stovky. "Jsem na sebe pyšný a budu dál pracovat na tom, abych mohl takhle vládnout ještě dlouho. Vyhrávat je prostě prima. Když se přede mnou objeví nějaká překážka, tak ji z cesty odklidím," prohlásil Bolt. Medaile prý nepočítá. "Vždycky jsem měl za cíl stát se legendou. Ale to se mi povedlo už v Londýně," řekl.

Česká běžkyně Lenka Masná (druhá zleva) v závodě na 800 metrů

Třetí triumf zaznamenala v Moskvě i Boltova krajanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která kralovala ve stejný disciplínách. Závody na 100, 200 a 4x100 m dokázala na jednom světovém šampionátu vyhrát jako první žena v historii. Jamajčanky zvítězily v rekordu mistrovství světa 41,29 s velkým náskokem téměř půldruhé sekundy před USA a Británií. Poslední česká atletka v akci Lenka Masná obsadila v závodu na 800 metrů osmé místo. Překvapivá finalistka dnes na soupeřky nestačila.

Zpočátku se Masná držela v popředí, ale nakonec doběhla poslední v čase 2:00,59. Titul získala poměrně neznámá Keňanka Eunice Sumová díky osobnímu rekordu 1:57,38 před olympijskou vítězkou a obhájkyní titulu Ruskou Marijou Savinovovou. "Finále je super, kdyby mi to někdo řekl před mistrovstvím světa, nevěřila bych. Je těžké běžet tři závody během čtyř dnů. Holky na to měly a byly na tom líp než já dneska, takže osmé místo beru," prohlásila Masná. Ze začátku akceptovala rychlé tempo soupeřek, ale už to na ni bylo moc.

Abakumovová zaostala za svým letošním nejlepším výkonem

"Holky to šly zostra. Říkala jsem si, že bych mohla ještě trošku zatáhnout asi 300 metrů před cílem, ale už to nešlo. Přála jsem si být v cílové rovince a tlačit do cíle." V 31 letech se německá oštěpařka Christina Obergföllová dočkala prvního významného titulu v kariéře. Majitelka pěti stříbrných medailí z olympijských her a světových i evropských šampionátů zvítězila ve finále díky svému letošnímu maximu 69,05 metru.

V soutěži, v níž chyběla kvůli mateřské pauze dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková, překvapila druhým místem Australanka Kimberley Mickleová. Výkonem 66,60 si o téměř dva metry vylepšila osobní rekord a odsunula na třetí místo domácí favoritku Mariju Abakumovovou. Obhájkyně titulu z Tegu a jednička letošních tabulek hodila v první sérii 65,09 m a v dalším průběhu finále už se nezlepšila. Za svým letošním nejlepším výkonem zaostala Abakumovová o více než čtyři metry a musela se spokojit s bronzem stejně jako v sobotu její manžel Dmitrij Tarabin mezi oštěpaři.

Německá oštěpařka Christina Obergföllová

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho vybojoval titul výkonem 18,04 metru z poslední série. Magickou hranici překonal jako třetí v historii a vynahradil si neúčast na londýnské olympiádě, o kterou přišel kvůli vleklému zranění kotníku. Halový mistr světa z roku 2010 a světový rekordman porazil o 36 cm Kubánce Pedra Pabla Picharda, který do Moskvy přijel s nejlepším výkonem sezony.

Až do poslední série měli oba na kontě 17,68, ale na Tamghův úder už nenašel Pichardo odpověď. Třetí skončil Američan Will Claye a až čtvrtý šampion z Tegu a olympijský vítěz z Londýna Christian Taylor rovněž z USA. V běhu mužů na 1500 metrů obhájil titul Keňan Asbel Kiprop v čase 3:36,28. Čtyřiadvacetiletý olympijský vítěz z Pekingu v cílové rovince nedal soupeřům šanci. Stříbro vybojoval Američan Matthew Centrowitz a vylepšil si třetí příčku z Tegu. Kvůli nemoci v Moskvě chyběl olympijský šampion z Londýna Alžířan Taufik Machlufí.

Až do poslední měli oba na kontě 17,68, ale na Tamghův úder už nenašel Pichardo odpověď. Třetí skončil Američan Will Claye a až čtvrtý šampion z Tegu a olympijský vítěz z Londýna Christian Taylor rovněž z USA.  "Vůbec nevím, co říct," uvedl Tamgho, jenž se zařadil v historických tabulkách za rekordmana Brita Jonathana Edwardse (18,29) a Američana Kennyho Harrisona (18,09). "Dneska bylo potřeba na vítězství skočit daleko.

Jonathan Edwards mi gratuloval a říkal mi, že jeden z mých přešlápnutých pokusů byl za jeho světovým rekordem," řekl Francouz. V běhu mužů na 1500 metrů obhájil titul Keňan Asbel Kiprop v čase 3:36,28. Čtyřiadvacetiletý olympijský vítěz z Pekingu v cílové rovince nedal soupeřům šanci. Stříbro vybojoval Američan Matthew Centrowitz a vylepšil si třetí příčku z Tegu. Kvůli nemoci v Moskvě chyběl olympijský šampion z Londýna Alžířan Taufik Machlufí.

Mistrovství světa v atletice v Moskvě

Finále
Muži
1500 m:
1. Kiprop (Keňa) 3:36,28, 2. Centrowitz (USA) 3:36,78, 3. Cronje (JAR) 3:36,83, 4. Chepseba (Keňa) 3:36,87, 5. Tesfaye (Něm.) 3:37,03, 6. Kiplagat (Keňa) 3:37,11, 7. Gebremedhin (Et.) 3:37,21, 8. Ingebrigtsen (Nor.) 3:37,52.

Trojskok: 1. Tamgho (Fr.) 18,04, 2. Pichardo (Kuba) 17,68, 3. Claye 17,52, 4. Taylor (oba USA) 17,20, 5. Fjodorov (Rus.) 16,90, 6. Oprea (Rum.) 16,82, 7. Saku Bafuanga Baya (Fr.) 16,79, 8. Schembri (It.) 16,74.

4x100 m: Jamajka (Carter, Bailey-Cole, Ashmeade, Bolt) 37,36, 2. USA (Silmon, Rodgers, Salaam, Gatlin) 37,66, 3. Kanada (Smellie, Brown, Richards-Kwok, Warner) 37,92, 4. Německo 38,04, 5. Nizozemsko 38,37, 6.

Ženy
800 m:
1. Sumová (Keňa) 1:57,38, 2. Savinovová (Rus.) 1:57,80, 3. Martinezová 1:57,91, 4. Johnsonová-Montanová (USA) 1:57,95, 5. Poistogovová (Rus.) 1:58,05, 6. Wilsonová (USA) 1:58,21, 7. Lupuová (Ukr.) 1:59,79, 8. Masná 2:00,59.

Oštěp: 1. Obergföllová (Něm.) 69,05, 2. Mickleová (Austr.) 66,60, 3. Abakumovová (Rus.) 65,09, 4. Stahlová (Něm.) 64,78, 5. Mitchellová (Austr.) 63,77, 6. Viljoenová (JAR) 63,58, 7. Sudaruškinová (Rus.) 62,21, 8. Li Ling-wej (Čína) 61,30.

4x100 m: 1. Jamajka (Russellová, Stewartová, Calvertová, Fraserová-Pryceová) 41,29, 2. USA (Tarmohová, Andersonová, Gardnerová, Freemanová) 42,75, 3. Británie (Asherová-Smithová, Nelsonová, Lewisová, Jonesová) 42,87, 4. Německo 42,90, 5. Rusko 42,93, 6. Kanada 43,28, Francie diskvalifikována, Brazílie nedokončila.