Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Už byl diskvalifikován, nyní slaví alžírský mílař zlato

22:53aktualizováno  23:59
LONDÝN - Den poté, co byl alžírský běžec Taufik Machlufí z olympijských her málem diskvalifikován, získal zlatou medaili v běhu na 1500 metrů. Ve finále vyhrál naprosto suverénně a navázal na 16 let starý triumf svého slavného krajana Núraddína Morceliho.

Taufik Machlufí slaví olympijské zlato z běhu na 1500 metrů foto: Reuters

Machlufího v pondělí vyloučila mezinárodní atletická federace z her za to, že vypustil rozběh na 800 metrů. Alžírská výprava ho totiž nestihla z jeho rezervní disciplíny včas odhlásit a čtyřiadvacetiletý mílař nechtěl před finále patnáctistovky plýtvat silami. Díky dobrozdání lékaře, že má potíže s kolenem, IAAF verdikt změnila a Machlufí dnes mohl bojovat o medaile.

Získal tu nejcennější, když soupeřům v závěru výrazně utekl. "Byla to vůle boží. Včera jsem byl mimo, dneska jsem tam. Je do dar alžírskému lidu a celému arabskému světu," prohlásil.

Za sedmým mužem letošních tabulek skončil Američan Leonel Manzano, třetí byl Maročan Abdalátí Igidír. Naprázdno vyšli favorizovaní Keňané, jimž patří tři nejrychlejší časy v sezoně. Africká běžecká velmoc zůstala na této trati bez medaile poprvé po 20 letech.

Pouhých devět centimetrů rozhodlo o vítězství favorizovaného německého vrhače Roberta Hartinga v soutěži diskařů. Dvojnásobný mistr světa a evropský šampion vyhrál finále výkonem 68,27 metru těsně před Íráncem Ihsanem Hadádím. Bronz získal vítěz z Pekingu Estonec Gerd Kanter, který hodil 68,03 metru.

Sedmadvacetiletý Harting navázal na poslední německé diskařské zlato legendárního Larse Riedela z Atlanty 1996, přestože se nepřiblížil svému letošnímu maximu. Světové tabulky této sezony vede výkonem 70,66 z květnového Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Své vítězství a udržení dvouleté neporazitelnosti oslavil tradičním rituálem - divoce si na sobě roztrhal dres.

Uchov ve skoku do výšky dominoval

"Je to úžasné, o tomhle jsem snil od dvanácti let. Bylo to náročné, protože začátek mi nevyšel," řekl Harting, který se dostal na první místo až předposledním pátým hodem. Od první série vedl Hadádí, jenž neskrýval zklamání, že mu zlato uniklo. "Nemělo to být stříbro, ale zlato. Respektuji ho a přeji mu to, ale mít k dispozici jeho podmínky, házel bych 85 metrů, a ne 65. Trénoval jsem na to, abych hodil olympijský rekord (69,89), ale bohužel nemám ani zlato," litoval bronzový medailista z loňského MS.

Také skok do výšky vyhrála letošní světová jednička. Rus Ivan Uchov skočil 238 cm a triumfoval s náskokem pěti centimetrů před jednadvacetiletým Američanem Erik Kynardem. Uchov, jenž měl dosud tituly jen z halového mistrovství světa a Evropy, se pokoušel ještě o olympijský rekord 240 cm.