V časovce překvapil vítězstvím Dennis, König byl rychlejší než Froome

Tour de France

17:50aktualizováno  18:14
ULTRECH - Tak to se nečekalo. Ani Tony Martin, ani Fabian Cancellara, ale Rohan Dennis, bývalý světový rekordman v hodinovce, ovládl úvodní časovku Tour de France, když necelých 14 kilometrů zvládl v novém rychlostním rekordu závodu. Z kvarteta českých cyklistů si vedl nejlépe Leopold König, který obsadil 21. místo.

Rohan Dennis ve žlutém trikotu. foto: Reuters

Už jako 38. z pole 198 cyklistů vyrazil na trať Rohan Dennis, australský „letec“ v barvách stáje BMC. A když po 13,8 kilometrech proťal cílovou metu, nastavil soupeřům neuvěřitelně vysokou laťku.

Čas 14:56 znamenal, že trať zvládl v průměru 55,2 km/h. Čímž překonal historický rekord časovek na Tour, který držel Chris Boardman z prologu ročníku 1994! Brit tehdy zvládl sedmikilometrovou trať v průměru 55,15 km/h.

„A já myslel, že pojedu čas jen kolem 16 minut,“ nevěřícně kroutil hlavou.

O pět vteřin za Dennisem zaostal v cíli Tony Martin, o šest Fabian Cancellara, o osm domácí favorit Tom Dumoulin.

Ze čtyř Čechů byl nejrychlejší Leopold König, který se ztrátou 43 vteřin obsadil 21. místo, coby druhý nejlepší jezdec své stáje Sky za Geraintem Thomasem. Lídr Königovy stáje Froome byl o sedm vteřin pomalejší.

Neznamená to pochopitelně, že by pro tým Sky i nadále platilo cokoliv jiného než heslo „Vše pro Frooma“, ovšem König se přinejmenším utvrdil, že po náročném boji s únavou z Gira se do formy dostává v pravý čas.

Velmi dobře zajel časovku na své poměry Zdeněk Štybar, jenž se s touto disciplínou v minulosti mnohokrát pral. Tentokrát ztratil 45 vteřin, což znamenalo 28. příčku.

Rohan Dennis během časovky na Tour de France.
Rohan Dennis ve žlutém trikotu.

Roman Kreuziger zaostal o 1:06 minuty a zařadil se na 63. pozici.

Největší ambice ze čtyř Čechů měl mít mistr republiky Jan Bárta, loni třetí v dlouhé časovce na Tour.

Jenže jeho naděje na umístění v Top 5 shořely už před mezičasem, když překvapivě nabral ztrátu 54 vteřin. Do cíle jeho odstup narostl na 1:35 minuty a umístil se až na 148. místě.

Slovenský mistr Peter Sagan byl stejně jako na společném česko-slovenském šampionátu rychlejší než Leopold König, ale tentokrát jen o dvě vteřiny.

Z kvarteta největších favoritů celé Tour si s utrechtskými kilometry poradil nejlépe obhájce titulu Vincenzo Nibali, jenž zaostal o 43 vteřin. Froome jich ztratil 50, Contador 57 a Quintana 1:01 minuty.

Nejlépe z kandidátů na umístění v Top 10 celkové klasifikace si vedl devátý Nizozemec Kelderman z týmu Lotto NL-Jumbo, který nabral za Dennisem manko 30 vteřin, zatímco jeho krajan Mollema 37 a loni třetí Francouz Pinot 41.

Dlouhé čekání Dennise

Rohan Dennis strávil více než dvě hodiny v horkém křesle pro průběžného lídra časovky a občas jen nevěřícně kroutil hlavou, když další a další přední časovkáři končili za ním: Chavanel, Uran, Castroviejo...

Domácím publikem mohutně hnaný Tom Dumoulin ztrácel na mezičase na 7. kilometru pouze dvě vteřiny. Nizozemští fanoušci dál věřili, že poprvé po 26 letech jejich jezdec obleče žlutý dres na Tour. Ale doufali marně.

V cíli chybělo Dumoulinovi na první příčku osm vteřin.

A co exmistr světa Tony Martin, který už třikrát na Tour v časovce dominoval? Ne, ani on Dennise nepředstihl, chybělo mu pět vteřin.

Tour má první podezření z dopingu. Stáj ale hříšníkovi start nezakázala

Sesadí tedy Australana jeho švýcarský sok Fabian Cancellara, který se v předchozích letech pětkrát oblékl po zahajovací časovce do žlutého trikotu? Kdepak, byl ještě o vteřinu pomalejší než Martin.

„Tato časovka byla jedním z mých největších cílů sezony. A všechno mi v ní vyšlo perfektně,“ jásal Dennis a přijímal gratulace od nizozemského krále.

V lednu na australském mistrovství v časovce ještě podlehl Richiemu Portovi. Ale v Utrechtu bylo vše jinak. Porte, smutný hrdina Gira, v kombinéze austalského šampiona zůstal za svým krajanem o 1:06 minuty.

Rafal Majka z týmu Tinkoff-Saxo, loňský nejlepší vrchař Tour, zaostal o 1:23 minuty.

A vzadu končili i mnozí kovaní sprinteři. Navzdory návratu časových bonusů pro tři nejlepší tak bude jejich boj o žlutý trikot v následujících dnech takřka nemožný.

Vždyť Němec Greipel zaostal o 1:11 minuty, Brit Cavendish o 1:26 a Francouz Bouhanni o 2:14.

Tour de France - úvodní časovka

1. Dennis (Austr./BMC) 14:56, 2. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) -5, 3. Cancellara (Švýc./Trek) -6, 4. Dumoulin (Niz./Giant) -8, 5. Van Emden (Niz./LottoNL) -15, 6. Castroviejo (Šp./Movistar), 7. Brändle (Rak./IAM) oba -23, 8. Malori (It./Movistar) -29, 9. Kelderman (Niz./LottoNL) -30, 10. Cummings (Brit./MTN) -32,

...21. König (ČR/Sky) -43, 28. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -45, 63. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -1:06, 148. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -1:35.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.