Úvod Liberce jako z děsivého snu. Plzeň si ze severu Čech odváží tři body

20:45aktualizováno  21:43
LIBEREC - Fotbalisté Liberce podlehli v druhém ligovém kole po divokém průběhu Plzni 2:3. Domácí doplatili na nejhorší vstup do utkání nejvyšší soutěže v klubové historii, když už po třech minutách prohrávali 0:2. Pak sice snížil Kerič, ale po pauze přidal svůj druhý gól v zápase Rezek a Slovan stihl už jen snížit z penalty zásluhou Bosančiče.

FC Slovan Liberec - Plzeň / šarvátka foto: Radek Petrášek, ČTK

Plzeň bodovala pod Ještědem potřetí za sebou a vítězně se naladila na čtvrteční duel Evropské ligy s Besiktasem Istanbul. Navrátilec z Německa Štajner rozhodně nečekal, že při své obnovené premiéře na libereckém stadionu zažije se spoluhráči nejhorší vstup do ligového utkání v historii Slovanu. Po necelých dvaceti sekundách hry zatáhl míč po levé straně plzeňský Jiráček, přihrál do středu hřiště Rezkovi a hosté bleskově vedli.

Černý úvod Severočechů však dále pokračoval. Ve třetí minutě odvrátili domácí po závaru balon jen k Limberskému, který přesnou střelu z hranice vápna zvýšil.

Liberečtí se z těžkého direktu chvíli vzpamatovávali a jejich prapor se snažil pozvednout hlavně dirigent zálohy Štajner. Po jeho centru z osmnácté minuty se Severočeši marně dožadovali penalty po údajné Radově ruce.

Pozápasové ohlasy

"Pro diváky i pro obě mužstva to byl velmi náročný zápas. Nám mimořádně vyšel vstup a celkově to asi rozhodlo. V prvním poločase jsme mohli dát ještě minimálně třetí gól, místo toho jsme naopak inkasovali po hrubce brankáře. Ve druhém poločase byl Liberec aktivnější, nicméně jsme dokázali z brejku ještě jednou skórovat," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba.

"Takový úvod zápasu jsem ještě nezažil. Takové chyby, jakých jsme se dopustili při odkopnutí míče, to se jen tak nevidí," podivoval se trenér Liverce Josef Petřík. "Přesto si cením, že mužstvo i za nepříznivého stavu dokázalo zvednout hlavu. Podařilo se nám dát kontaktní gól, v druhé půli jsme měli jednoznačnou převahu, ale po třetím inkasovaném gólu už se nám podařilo jen snížit. Musíme se z toho do dalšího kola oklepat," dodal.

O pár sekund později už se domácí radovali ze snížení. Chybujícího gólmana Krbečka obral o míč Kerič, obhodil si ho a střelou do prázdné branky vrátil Liberec do hry.

S Viktorií ale inkasovaný gól příliš neotřásl. Nebezpečné byly především Horváthovy akce: po jeho centru musel v 35. minutě na brankové čáře odvracet Nezmar, o pět minut později pak plzeňský špílmachr trefil v dobré pozici jen vlastního spoluhráče. Na druhé straně protáhl těsně před pauzou Krbečka Nezmar hrající jubilejní 250. ligové utkání.

Hned po přestávce Štajner pěkně posunul míč na Keriče a hostující beci jeho pokus vykopli těsně před brankovou čárou. Slovan přidal na aktivitě, ale chvíli po hodině hry ho zmrazil svým druhým gólem v zápase Rezek, jenž doklepl do sítě rychlou Petrželovu akci. Domácí se však hodně zlobili, že soupeř nezakopl míč, neboť na zemi ležel zraněný Fleišman, který vzápětí musel ze hřiště.

Přesto Slovan nerezignoval a v 71. minutě snížil. Jeden z plzeňských zadáků zahrál po Štajnerově centru ve vápně rukou a Bosančič nařízenou penaltu s přehledem proměnil. Liberečtí vrhli všechny síly do útoku, zatlačili hosty do hluboké defenzivy, ale vytouženého vyrovnání se nedočkali. Ve velkých šancích neuspěli Nezmar a dvakrát Kerič.

2. kolo první fotbalové ligy

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 2:3 (1:2)
Branky: 19. Kerič, 71. Bosančič z pen. - 1. a 63. Rezek, 3. Limberský.

Rozhodčí: Kocourek - Szarowski, Santarius. ŽK: Holeňák, Nezmar, Papoušek, Štajner, Bičík, Liška - Rajtoral, Bystroň, Jiráček, Petržela, Rada. Diváci: 4785.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Fleišman (66. Liška) - Bosančič (79. Vojta), Štajner, Vácha, Vulin (46. Papoušek) - Nezmar, Kerič. Trenér: Petřík.

Plzeň: Krbeček - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Petržela, Rada, Horváth (89. Hájovský), Jiráček (80. Střihavka) - Kolář (86. Rýdel) - Rezek. Trenér: Vrba.