Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Češi v kvalifikaci válí! Porazili i Island a přezimují na prvním místě

20:30aktualizováno  17. listopadu 0:13
PLZEŇ/PRAHA - Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Čeští fotbalisté jistým krokem procházejí kvalifikací o postup na mistrovství Evropy 2016. V neděli večer v Plzni si podali také dosud suverénní Island, vyhráli 2:1 a přeskočili soupeře na prvním místě v tabulce.

Česká fotbalová reprezentace. foto:  Michal Šula, MAFRA

Češi brzy prohrávali, ale vůbec to s nimi nezacloumalo. Kadeřábek vyrovnal těsně před přestávkou a po hodině hry si dal soupeř vlastní gól. Potřetí Vrbův tým vyhrál 2:1. V září nad Nizozemskem, v říjnu v Turecku a nyní zase doma. Mezitím zvítězil v Kazachstánu 4:2.

Výhra nad Islandem znamená velmi nadějný posun k šampionátu, který hostí Francie. K postupu mohou stačit i domácí vítězství nad outsidery z Kazachstánu a z Lotyšska. S týmem z Pobaltí hrají Češi příští zápas, 28. března příštího roku doma.

„Uhrát ze čtyř zápasů dvanáct bodů je moc dobře. Určitě nejsme favoritem skupiny, uhráli jsme body, které jsou odrazovým můstkem k postupu. Ale je to pouze dobrý vklad do příštího roku,“ prohlásil trenér Pavel Vrba.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Že jsou Češi na prvním místě zaslouženě, dokázali právě proti Islandu. Ten v předchozích duelech porazil jak Nizozemce i Turky, navíc neinkasoval. Jako první překonal islandskou obranu Kadeřábek.

Krejčí v nastavení první půle rozehrál přímý kop z hloubi pole, levý obránce Pudil, který nahradil zraněného Limberského, zabojoval u zadní čáry a v krkolomné pozici poslal míč přes celou bránu. Ze zástupu hráčů vyskočil pravý bek s číslem 2 a hlavou trefil pod břevno. Byla to pro něj premiérová trefa za národní tým.

Korunoval tak úsilí týmu, který se z brzkého gólu rychle oklepal. Hosté se do komfortní situace dostali už po osmi minutách z jednoduché situace, nebyla to ani vypracovaná možnost. Dlouhý aut, chyba Čecha při vyběhnutí, tři hlavičky a gól.

Islanďané dali v kvalifikaci šestou branku z devíti ze standardních situací, Češi všech pět gólů dostali po centrovaných míčích, z toho čtyři byly po standardkách...

Po vedoucí brance se hosté stáhli na vlastní polovinu a soustředili se na obranu. S rozehrávkou nepospíchali, všechno jim dlouho trvalo. Když však vycítili možnost na rychlý brejk, bez rozpaků šli do toho. Kdyby těsně před půlí Kadeřábek v poslední chvíli nevložil nohu do střely Sigthórssona, bylo by to o dva góly. Vzápětí se mladý sparťan předvedl i na druhé straně.

Gól! Ragnar Sigurdsson poslal Island už v deváté minutě do vedení.
Hlavičkový souboj. Gunnarsson vs. Plašil.
Zpracování. David Lafata soustředěně hledí na balon.
Pavel Kadeřábek se raduje ze vstřelené branky do sítě Islandu.

Češi drželi míč, neustále se hrnuli dopředu, celkem se jim dařily kombinace na jeden dotyk. Jenže kazili poslední přihrávku, finální řešení nevycházelo.

Především z úniků Krejčího měli vytěžit víc. Nadějně vypadal centr na Lafatu a hlavičku, letěla však do středu brány. Ve 12. minutě běžel Krejčí z levé strany sám na bránu, ale tak dlouho se rozmýšlel, co udělá, až pak ani nevystřelil, ani nepřihrál a míč poslal vedle vzdálenější tyče.

Nizozemci rozstříleli Lotyšsko

Robben a spol. si po výsledku 6:0 nad Lotyšskem upevnili svoji pozici na třetím místě „české“ skupiny. Čtvrtí jsou Turci, kteří porazili Kazachstán 3:1.

Jinak hosté většinu střel a centrů zblokovali. Když se dostali do úzkých, nestyděli se míč bezhlavě odkopnout. Ale nakonec i oni zaváhali. A po hodině po druhé. Krejčí nádherně vysunul Plašila, který od zadní čáry dával zpětnou přihrávku. Jeden z hostujících zadáků míč srazil na přední tyč, kterou si brankář nepohlídal - 2:1.

Češi byli lepším týmem, už předtím Lafata střílel vedle. Hosté často diskutovali s rozhodčím, rozčilovali se, jako by neplatila slova o mimořádně disciplinovanosti. Přesto i oni měli šance. Krátce po druhém gólu domácích trefil Gylfi Sigurdsson tyč a pět minut před koncem se Čech pohotovým zákrokem vykoupil, když zlikvidoval tutovku střídajícího Gudmundsona.

„Je pravda, že v závěru to bylo trošku hektické a měli jsme trošku štěstí při dvou šancích Islandu, ale za průběh zápasu jsme si vyhrát zasloužili,“ dodal kouč Vrba.

Utkání fotbalové kvalifikace o postup na ME 2016

Česká republika - Island 2:1 (1:1)

Branky: 45.+1 Kadeřábek, 61. vlastní Bödvarsson - 9. R. Sigurdsson. Rozhodčí: Stark - Pickel, Schiffner (všichni Něm.). ŽK: Dočkal - R. Sigurdsson, E. Bjarnason, Gíslason, Sigthórsson. Diváci: 11.354 (vyprodáno).

Česko: Čech - Kadeřábek, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Darida, Plašil - Dočkal, Rosický (90.+2 Procházka), L. Krejčí (65. Pilař) - Lafata (82. Necid). Trenér: Vrba.

Island: Halldórsson - E. Bjarnason (62. Sävarsson), R. Sigurdsson, Árnason, A. Skúlason - Hallfredsson (62. Gíslason), G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason (77. Gudmundsson) - Bödvarsson, Sigthórsson. Trenéři: Hallgrímsson a Lagerbäck.

OSTATNÍ VÝSLEDKY

Nizozemsko - Lotyšsko 6:0 (3:0)

Branky: 35. a 82. Robben, 42. a 89. Huntelaar, 6. Van Persie, 77. Bruma. Rozhodčí: Liany (Izr.).

Turecko - Kazachstán 3:1 (2:0)

Branky: 26. z pen. a 29. Yilmaz, 83. Aziz - 87. Smakov z pen. Rozhodčí: Eskov (Rus.).

Kypr - Andorra 5:0 (3:0)

Branky: 31., 42. a 60. Efrem, 9. Merkis, 87. Christofi z pen. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

Belgie - Wales 0:0

Rozhodčí: Královec (ČR).

Izrael - Bosna a Hercegovina 3:0 (2:0)

Branky: 36. Vermouth, 45. Damari, 70. Zehavi. Rozhodčí: Mateu Lahoz (Šp.). ČK: 48. Sunjič (Bosna).

Ázerbájdžán - Norsko 0:1 (0:1)

Branka: 25. Nordtveit. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.).

Bulharsko - Malta 1:1 (1:0)

Branky: 6. Galabinov - 49. Failla z pen. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.).

Itálie - Chorvatsko 1:1 (1:1)

Branky: 11. Candreva - 15. Perišič. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

1. Chorvatsko 4 3 1 0 10:1 10
2. Itálie 4 3 1 0 6:2 10
3. Norsko 4 3 0 1 6:3 9
4. Bulharsko 4 1 1 2 4:5 4
5. Malta 4 0 1 3 1:7 1
6. Ázerbájdžán 4 0 0 4 2:11 0

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...