Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Úspěšná derniéra. Plzeňský kouč Vrba se s ligou rozloučil vítězně

17:27
Fotbalisté Plzně přezimují s pětibodovou ztrátou na lídra první ligy Spartu. Obhájci titulu v duelu 16. kola doma porazili Příbram 2:0 a připsali si čtvrtou ligovou výhru za sebou. Domácí poslal do vedení hlavou kapitán Pavel Horváth, který připravil také druhý gól pro Milana Petrželu. Příbram naopak zakončila podzim 12. venkovním utkáním v řadě bez vítězství a na hřištích soupeřů nedala už 417 minut gól a je jediný bod nad sestupovými příčkami.

Pavel Horváth foto: ČTK

Ohlasy trenérů:

Pavel Vrba (trenér Plzně): "Zápas z naší strany byl v první půli dobrý, bylo tam hodně pohybu a dali jsme i krásné góly. Tam panovala velká spokojenost. Ve druhé půli už to ale nebylo ono. Příbram více vysunula obranu a my jsme se nedostali tolik do hry. Uhráli jsme ale výsledek, který jsme potřebovali, navíc s nulou. Až na přímé kopy jsme soupeři nic moc nedovolili. Jednatřicet bodů po podzimní části je velmi dobrý výsledek. V minulých ročnících to stačilo na první místo, tentokráte ne, ale věřím, že Plzeň na jaře bude náskok Sparty stahovat a že na konci vyhraje ten lepší. Nejsem kámen, takže mě loučení dojalo. Jak na začátku, tak i na konci."

Petr Čuhel (trenér Příbrami): "Náš výkon byl moc opatrný. Nebyli jsme odvážní a prohrávali souboje. Ve druhé půlce už jsme byli vyrovnanějším soupeřem, ale stále nám chyběla větší odvaha, proto jsme se dostali jen do dvou šancí, které jsme zakončili tak, jak jsme zakončili. Opět jsme nebyli venku schopní dát gól. Doma si více dovolíme. Tady nám to ale Plzeň nedovolila. Oba góly byly hodně laciné. Předcházely jim individuální chyby našich hráčů."

Zápas byl ligovou loučením pro kouče Viktorie Pavla Vrbu, který se po závěrečném hvizdu s dojetím zdravil s domácími fanoušky. Vrba se od ledna ujme reprezentace.

Plzeňský klub se před utkáním oficiálně rozloučil s Vrbou i jeho asistentem Karlem Krejčím. Vrba do zápasu poslal téměř totožnou sestavu jako v posledním utkání proti Manchesteru City, jen na levém beku nahradil Hubníka již uzdravený Limberský.

Příbram se snažila zužovat hřiště, když mezi útokem a obranou bylo často maximálně 20 metrů, a zahuštěným prostorem komplikovat Plzni kombinaci. To se hostům dařilo, ovšem příbramská taktika měla slabinu ve volném prostoru mezi obranou a brankářem, čehož Plzeň umě využívala především zásluhou Horvátha. Ten už v 6. minutě poslal za obranu Rajtorala a po jeho přihrávce scházel Kolářovi krok, aby doklepl míč do prázdné branky.

Ve 21. minutě však už Plzeň udeřila. Stoper Čišovský poslal dlouhý nákop za obranu, kam zasprintoval Horváth a hlavičkou z velkého vápna poslal míč přes brankáře Hrušku přímo do šibenice. Při akci hodně zaspal příbramský bek Zápotočný, který nepokryl domácího střelce.

Hosté většinou útočili v nedostatečném počtu hráčů, jejich brejky nebyly nebezpečné. I když útočník Řezníček dvakrát zahrozil. Ovšem poprvé akci jeden na jednoho nedotáhl ke střele a podruhé mu tvrdou ránu vyrazil brankář Kozáčik.

To na druhé straně po půlhodině hry našel Horváth další parádní přihrávkou za obranu nabíhajícího Petrželu, který z úhlu propálil Hrušku podruhé a zvýšil na 2:0.

Po změně stran mohl zápas zdramatizovat příbramský Pilík, ale z přímého kopu plzeňskou branku těsně minul. Jinak se ale hostům nedařilo delší čas udržet míč na svých kopačkách. Tudíž se ani nedostávali do tlaku, který by jim umožnil s výsledkem pohnout.

Naopak Plzeň v klidu kombinovala a šetřila síly na důležité utkání Ligy mistrů s CSKA Moskva, v němž půjde o třetí místo ve skupině. Západočeši navíc mohli vedení ještě navýšit, ovšem Kolářovu střelu do prázdné branky na poslední chvíli srazil jeden z obránců a Petržela po rohovém kopu nepropálil hradbu těl před sebou. A i Kovaříka v jasné šanci zastavil stoper Hájovský.

Boleslav si poradila s Baníkem, v Ďolíčku řádili fanoušci

V neděli vyhrála i Mladá Boleslav, která ukončila sérii tří zápasů bez vítězství a na domácím hřišti deklasovala Ostravu 4:0. Dvěma góly se blýskl útočník Nešpor, jednou se trefili Chramosta a Štohanzl. Ve druhém zápase remizovali Bohemians s Brnem 1:1. Utkání v Ďolíčku bylo v druhém poločase na sedm minut přerušeno kvůli výtržnostem fanoušků.

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 2:0 (2:0)

Branky: 21. Horváth, 30. Petržela. Rozhodčí: Lerch - Jiřík, Černý. ŽK: T. Pilík (Příbram). Diváci: 9510.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář (85. Bakoš), Ďuriš (62. Kovařík) - Tecl (72. Wágner). Trenér: Vrba.

Příbram: Hruška - Zápotočný, Hájovský, Mišůn, Pleško - Danoski (71. Krameš), Tarczal (80. Švancara), Krbeček, T. Pilík - Stratil (57. Mašán), Řezníček. Trenér: Čuhel.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 4:0 (3:0)

Branky: 12. a 54. Nešpor, 39. Štohanzl, 42. Chramosta. Rozhodčí: Marek - Urban, Blažej. ŽK: Baránek (Ostrava). Diváci: 3177.

Boleslav: Diviš - Kysela, Johana, Smejkal, Bořil - Ščuk, Štajner - Zahustel, Chramosta (89. Štípek), Štohanzl (78. Vraštil) - Nešpor (56. Šultes). Trenér: Minář.

Ostrava: Pavlenka - Zawada (45. Vomáčka), Frydrych, Baránek, Vengřinek - Hable, Droppa - Fantiš, Kukec (78. Lukeš), Holzer (46. Milosavljev) - Kraut. Trenér: Svědík.

Bohemians Praha 1905 - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branka: 62. Jindřišek z pen. - 31. Janotka. Rozhodčí: Hrubeš - Gallo, Kříž. ŽK: Šmíd, Bartek - Skalák. Diváci: 3754.

Bohemians: Berkovec - J. Štochl, Cseh, Šmíd, Růžička - Jindřišek - Moravec, Nerad (46. Budínský), Rada, Bartek (86. M. Štochl) - Hora (46. Klavík). Trenér: Weber.

Brno: Hladký - Janotka, Pernica, Košťál, Buchta - Pašek (85. Markovič), Fischer, Zavadil, Skalák (90. Glaser), Lutonský (83. Hyčka) - Kroupa. Trenér: Kotal.