Češi mají další medaili: kajakáři slaví bronz

9:45aktualizováno  19:56
LONDÝN/PRAHA - Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vybojoval na olympijských hrách bronzovou medaili na trati 1000 metrů. Zvítězili Australané před Maďary. Češi tak mají v Londýně sedmou medaili a podařilo se jim překonat šest cenných kovů z předešlých her v Pekingu.

Čtyřkajak (zleva) Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vybojoval bronzovou medaili. foto: ČTK

V rychlostní kanoistice získali čeští reprezentanti olympijskou medaili po šestnácti letech. Naposledy pod pěti kruhy uspěl Martin Doktor v Atlantě, kde dvakrát vyhrál.

"Je to perfektní. Jsem strašně rád za medaili, trochu jsem doufal i v to zlato, ale při vyrovnanosti startovního pole je to je úžasný výsledek," rozplýval se Štěrba. Na OH přitom málem nestartoval, neboť byl obviněn z dopingu, ale na poslední chvíli mu sportovní arbitráž udělila pouze napomenutí a umožnila mu start v Londýně.

I proto bral medaili jako satisfakci. "Usiloval jsem o to, abych tady startoval, abych získal medaili v této posádce, takže myslím, že k tomu není co dodat," uvedl jednatřicetiletý zadák. Mohli jsme být pátí, mohli jsme vyhrát, ale udělali jsme placku v tomhle strašně vypjatém závodě. Olympiáda je jednou za čtyři roky, pro mě možná jednou za život, takže to je úžasný," řekl Štěrba.

Deblkanoe Jaroslav Radoň, Filip Dvořák dnes svůj medailový sen na kanále Eton Dorney nenaplnila. Na kilometrové trati obsadila páté místo. Z vítězství se radovali Němci Peter Kretschmer a Kurt Kuschela.

Čtyřkajak zajel na nedávném mistrovství republiky druhý nejlepší světový čas a příslušnost ke špičce potvrdil i v Londýně. Na prvním mezičase po 250 metrech byl poslední, ale pak zrychlil a postupně se posunoval vpřed. Ve finiši se českým kajakářům podařilo předjet slovenskou čtveřici, která nedokázala udržet nastolené tempo a zároveň odrazili nápor Němců.

"Start se nám povedl, ale ostatním se povedl víc. Jeli jsme to trochu zezadu, ale v konci už jsem věděl, že tam něco padne. Byl to super pocit," popisoval Trefil.

Dostál považoval závod za nejlepší v kariéře. "Bál jsem se, abych vydržel, protože jsem jel od začátku úplně naplno. Ale v cíli jsem uslyšel atmosféru, to mi dodalo strašně sil. Viděl jsem, že nejsme před poslední dvoustovkou přímo na medaili, takže bylo jasné, že do toho finiše musíme dát všechno," líčil.

Háček Havel chtěl vést loď v rozjížďkách k přímému postupu do finále, což se mu nepovedlo. Teď prý bylo tempo rozložené dobře. "Trochu nám sice na startu ujeli, ale jeli jsme si to svoje. Postupně jsme všechny dojížděli a ve finiši jsme spoustu lodí předjeli. Věděl jsem, že máme finiš silný. Australané byli ujetí hodně, sjeli jsme je, ale už to na ně nebylo," řekl.

Radoň s Dvořákem obsadili na loňském světovém šampionátu čtvrté místo a ani na OH medaili nezískali. Rovněž začali pomaleji a po 250 metrech byli osmí, poté se posunuli na páté místo, na kterém zůstali až do cíle. Od umístění na stupních vítězů je dělila více než sekunda.