Uruguay na Poháru FIFA porazila Nigérii a přiblížila se postupu

6:00
SALVADOR (Brazílie) - Fotbalisté Uruguaye porazili ve svém druhém utkání na Poháru FIFA Nigérii 2:1 a přiblížili se postupu do semifinále. Vítězný gól vstřelil na startu druhé půle v jubilejním 100. duelu za reprezentaci kanonýr Diego Forlán. Uruguay odčinila úvodní prohru se Španělskem a má stejně jako Nigérie tři body.

Fotbalista Uruguaye Diego Forlán foto: ČTK

V posledním utkání ji čeká papírově snadnější souboj s trpaslíkem z Tahiti, zatímco Nigérie bude hrát s vedoucím týmem skupiny B Španělskem. To má na kontě dvě vítězství, stoprocentní jistotu účasti v semifinále ale ještě nezískalo. Uruguayci na rozdíl od zápasu s favorizovaným Španělskem tentokrát začali aktivněji a po devatenácti minutách se dočkali vedoucí trefy. Po přízemním centru ze strany zůstal na malém vápně nepokrytý Lugano a propasíroval míč za Enyeamu.

Smutní fotbalisté Nigérie Joseph Akpala (vlevo) a Ahmed Musa

Uruguayský kapitán se stal ve 32 letech a 230 dnech nejstarším jihoamerickým střelcem v historii Poháru FIFA. Nigérie, která v prvním utkání porazila Tahiti 6:1, odpověděla ještě do přestávky. Záložník Chelsea Mikel zmátl kličkou stopera Lugana a zavěsil přesně pod břevno. Gólově oslavil 50. start za reprezentaci. Vítěz afrického mistrovství pak častěji držel míč, ale doplatil zkraje druhé půle na chybu v obraně.

Všechny tři největší uruguayské útočné hvězdy Suárez, Cavani a Forlán si rychle vyměnili míč a poslední jmenovaný ho ze strany napálil pod břevno.  Ve 100. utkání za národní tým vstřelil 34. gól. Uruguay, čtvrtý tým z posledního mistrovství světa, potvrdila, že na africké celky umí zahrát, neprohrála ani dvanácté utkání.

Fotbalový Pohár FIFA - skupina B

Nigérie - Uruguay 1:2 (1:1)
Branky: 37. Mikel - 19. Lugano, 51. Forlán. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). Diváci: 50.000.
Nigérie: Enyeama - Ambrose, Oboabona, Omeruo, Echiejile - Ogu (66. Mba), Mikel, Ogude - Oduamadi (45. Babatunde), Ideye (73. Akpala), Musa. Trenér: Keshi.
Uruguay: Muslera - Lugano, Godín, Cáceres - M. Pereira, Arévalo, González, Rodríguez (87. Á. Pereira) - Suárez (82. Coates), Forlán, Cavani. Trenér: Tabárez.