United oslavili Fergusonovo jubileum, porazili Sunderland

18:35
LONDÝN - Trenér Alex Ferguson v předvečer svého 25. výročí na lavičce Manchesteru United dovedl tým v anglické lize k výhře 1:0 nad Sunderlandem. Jedinou branku zápasu vstřelil do vlastní sítě stoper Wes Brown, který do léta působil na Old Trafford. United zůstávají v lize druzí za svým městským rivalem City.

Manchester United (Ferguson) foto: ČTK

Legendární Ferguson, po kterém se bude nově jmenovat severní tribuna stadionu Old Trafford, před zápasem procházel za potlesku špalírem hráčů. Devětašedesátiletému kouči se snažil vstup do 26. roku u týmu pokazit z lavičky soupeře Steve Bruce, kterého si Ferguson rok po svém příchodu do Manchesteru přivedl a svěřil mu i kapitánskou pásku.

United se dlouho nemohli prosadit, jejich trápení protrhl až těsně před poločasovým hvizdem jejich bývalý spoluhráč. Nešťastný Brown při svém prvním návratu na Old Trafford od svého červencového odchodu srazil střelu Welbecka za vlastního brankáře.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Lídr soutěže Manchester City brzy prohrával na stadionu Queens Park Rangers, nakonec ale na stadionu Loftus Road nenapodobil čtrnáct dní starou porážku Chelsea. Ještě před poločasem se v pokutovém území uvolnil Edin Džeko a vstřelil desátý gól v sezoně, skóre ve prospěch favorita v 52. minutě zvrátil David Silva.

Jenže Rangers se nevzdali a 21 minut před koncem srovnal na 2:2 Heidar Helguson. Svěřence trenéra Manciniho ale zachránil před druhou remízou v ročníku záložník Yaya Touré, díky kterému má bohatý klub v čele soutěže s bilancí deseti výher a jedné remízy pětibodový náskok na Manchester United.

Nizozemský útočník Robin van Persie se v dresu Arsenalu trefil ve čtvrtém ligovém zápase za sebou a opět to znamenalo tři body. Lídr střelecké tabulky Premier League dal svou jedenáctou branku v sezoně z dorážky po střele Walcotta. Arsenal, za který nastoupil na posledních 20 minut Tomáš Rosický, přehrál West Bromwich 3:0.

Výsledky anglické ligy

Newcastle - Everton 2:1 (12. vlastní Heitinga, 29. Taylor - 45.+2 Rodwell), Arsenal - West Bromwich 3:0 (22. Van Persie, 39. Vermaelen, 74. Arteta), Aston Villa - Norwich 3:2 (30. a 62. Bent, 48. Agbonlahor - 25. Pilkington, 77. Morison), Blackburn - Chelsea 0:1 (51. Lampard), Liverpool - Swansea 0:0, Manchester United - Sunderland 1:0 (45.+1 vlastní Brown), QPR - Manchester City 2:3 (28. Bothroyd, 69. Helguson - 43. Džeko, 52. Silva, 74. Y. Touré).

Brankář Petr Čech se mohl v Chelsea po čtyřech zápasech bez výhry radovat ze tří bodů, nicméně zápas odnesl zlomeným nosem. Hubené vítězství 1:0 na hřišti Blackburnu zajistil londýnskému týmu svou šestou ligovou brankou v sezoně Frank Lampard, díky kterému se Chelsea udržela na čtvrtém místě.

Trápící se Rovers, jejichž fanoušci si v průběhu celého utkání žádali odchod trenéra Steva Keana, mohli několikrát vyrovnat, šance Hanleyho a Yakubua ale zlikvidovala česká reprezentační jednička. Už v 9. minutě se přitom Čech srazil se spoluhráčem Colem a silné krvácení z nosu zastavovali lékaři sedm minut, než mohl devětadvacetiletý fotbalista pokračovat ve hře. Kvůli zranění Čechovi hrozí, že nestihne baráž proti Černé Hoře.

Třetí je Newcastle, který na rozdíl od Manchesteru United i Chelsea zůstává po jedenácti kolech bez porážky. Hosté z Evertonu sice na stadionu Newcastlu těsně před poločasem snížili na 1:2, avšak domácí si už vedení pohlídali a další branka nepadla. Rozhodující gól zaznamenal výstavní ranou Ryan Taylor.

Liverpool zahodil v zápase se Swansea řadu šancí a remizoval doma 0:0. V závěru rozhodčí nejprve neuznali branku Dirku Kuijtovi, vzápětí zlikvidoval jistý gól brankář hostů Michel Vorm, když dokázal vytáhnout nad břevno prudkou ránu Glena Johnsona ze dvaceti metrů.