Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Uhlík nebo titan. Phelps a spol. v Riu obléknou speciální plavky

Sport

  7:00
PRAHA - Málokterý sport vypadá technologicky tak nenáročně, jako plavání. Stačí si koupit v tržnici plavky a hurá do bazénu. Jenže ve skutečnosti je tomu přesně naopak a kdo chce na blížící se olympiádě v Riu pomýšlet na medaili, ten by se měl obléci do kosmických materiálů.

Michael Phelps v Riu obhajuje čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile z předchozí olympiády. foto: Aqua Sphere

Může to být překvapivé, ale plavání je technologickými pravidly svázáno jako málokterý sport. Regule se v posledních desetiletích hodně vyvíjely a v současnosti je mužům povoleno nosit plavky od pasu maximálně ke kolenům. Oproti tělo halícím overalům, které bylo možné vídat v bazénech před několika lety, je to krok zpátky. Byl však nutný, protože plavecké úbory se na konci minulé dekády dostaly na úroveň technologického dopingu.

Když se tretry v cíli rozpadnou, bude výrobce slavit. Běžkyni je vytiskl

Mezinárodní plavecká federace FINA se pro zákaz technologicky vyspělých plavek rozhodla v roce 2009. Dovedla ji k tomu společnost Speedo a její úbor s označením LZR Racer.

Za 17 měsíců od jeho premiéry se tabulky historických rekordů přepisovaly 135krát. Aby také ne, když ve vývoji těchto plavek měla prsty samotná NASA, což mělo za výsledek, že vlastnosti „nové kůže“ plavci mohl závidět i delfín. Pro srovnání, rok před uvedením LZR Racer padlo 16 světových rekordů.

Uhlík, titan i stříbro

To, že v současnosti ženy nesmí obléknout nic, co by přesahovalo hranici ramen, a muži musí odhalit pupík, ovšem neznamená, že by se například nejúspěšnější sportovec olympijské historie Michael Phelps vy dal do Ria za obhajobou čtyř zlatých a dvou stříbrných medailí v nějakém plážovém oblečku. Ba naopak, přestože plavky smí být dělány jen z textilií, velké firmy jako Arena, TYR či Speedo do nich přidávají stříbro, titan či vlastní patentované směsi s hydrofobními vlastnostmi.

V olympijském bazénu jde totiž o setiny sekundy a závodníci tak nemohou opomenout žádnou povolenou pomoc. Výhoda, kterou poskytují správné plavky, je při rozrážení vody mnohem významnější než při rozrážení vzduchu při běhu. Třeba zmíněný Phelps, v minulosti rovněž jeden z plavců ve Speedo LZR Racer, proto oblékne vlastní řadu výrobků MP od Aqua Sphere.

Jeho plavky kombinují dva materiály. Strečovou tkaninu z patentované Exo fólie a kompresní tkané panely Aqua Core, které sledují tepny, podporují krevní oběh a snaží se před a během soutěže navodit svalům pocit uvolněnosti a odpočatosti.

Phelpsovy plavky jsou ušity tak, že sledují tepny, podporují krevní oběh a snaží se navodit svalům pocit uvolněnosti a odpočatosti.

„Od způsobu utkání a vzorování po pokrytí těla a kompresi, každý detail byl navržen tak, aby dohromady tvořily výkonnostní úbor, který je rychlý ve vodě, pohodlně se nosí a dobře vypadá,“ uvedl Phelpsův trenér Bob Bowman.

Právě komprese svalů a hydrofobní vlastnosti jsou společnou alfou a omegou všech výrobců. Když plavky nenabírají vodu, nenabírají ani váhu a plavce nebrzdí. Odpor redukují i speciálně vázané švy. Plavky jsou tak tenčí a lehčí než kdykoliv předtím. Nikoliv však méně odolné.

Proklouznout bazénem

Tak například řada Carbon Pro Jammer společnosti Arena obsahuje dokonce uhlíková vlákna, tedy materiál oblíbený mimo jiné v automobilovém průmyslu. Spolu s nylonem a elastanem pak vytváří cosi, čemu firma říká Powerskin Carbon Pro, tedy jakousi ochrannou mřížku regulující roztahování a tuhost materiálu. Lehčí, ale zároveň silnější vlákno činí plavky tak pevnými, že závodníkovi může trvat i 20 minut, než se do nich nasouká.

Arena jednotlivé modely z této řady vyvíjí pro různé plavecké styly tak, aby každému plavci poskytly co nejlepší vedení švů, flexibilitu a hlavně pozici svalstva.

Stop prasklým lebkám. Startup bojuje se zraněními hlavy u sportovců

„Správná komprese dává plavci pocítit, že svaly jsou pevně uchyceny na místě. Cítí každý jejich pohyb a může lépe klouzat skrz vodu,“ vysvětluje Mark Gangloff, zlatý olympijský medailista z let 2004 a 2008 a v současnosti recenzent plaveckého webu SwimOutlet.com.

Na letošní letní olympiádě v brazilském Rio de Janeiru se tak zřejmě budou opět přepisovat světové rekordy. A po hrách se možná budou přepisovat i seznamy zakázaných plavek. V roce 2009 FINA kvůli nadnášenlivosti nebo tloušťce materiálu zakázala hned 10 modelů, dalších 136 jich muselo projít úpravami.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!