Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

UFC je značkou za miliardy dolarů. Dříve to byly ‚kohoutí zápasy‘, co chtěli zakázat

Sport

  14:52
PRAHA - Americký senátor John McCain, a nejenom on, se v devadesátých letech snažil zápasy MMA zakázat: „Jsou to kohoutí zápasy s lidmi!“ Uběhlo pár let a turnaj UFC, což je nejprestižnější organizace, v sobotu hostí poprvé v historii slavná sportovní hala Madison Square Garden v New Yorku. Vrcholem sobotního večera (v Česku nedělního rána) bude zápas mezi Eddiem Alvarezem a Conorem McGregorem.

Conor McGregor v zápase s Natem Diazem, který prohrál. foto: Reuters

Dokonce padl rekord haly v tržbách z prodeje lístků, který od roku 1999 držel boxerský zápas Lennox Lewis - Evander Holyfield (13,5 milionu dolarů).

UFC - Ultimate Fighting Championship - je dnes podle magazínu Forbes jednou z nejhodnotnějších sportovních značek světa. Přitom má jen 23letou historii!

„Když jsme v roce 2000 kupovali UFC, tak mi právník řekl, že jsem blázen. Prý jsem nekoupil nic a utratil za to dva miliony dolarů,“ smál se po letech Lorenzo Fertitta, jenž organizaci získal společně se svým bratrem Frankem a kamarádem Danem Whitem.

Eddie Alvarez vs. Conor McGregor

Série článků před velkým zápasem

  • DNES: Co je UFC
  • ČTVRTEK: Rozhovor s komentátorem televizních přenosů Ondřejem Novotným
  • PÁTEK: Vše, co o zápase Alvarez - McGregor potřebujete vědět

Úsměv byl na místě - letos prodali UFC společnosti WME-IMG za čtyři miliardy dolarů, což je v přepočtu 97 miliard korun. Šlo o historicky největší obchod ve sportovním průmyslu.

„Neexistuje jiná sportovní značka, která by představovala celý sport. Vždyť spousta lidí neví, co je MMA, ale znají UFC. Brand je v tomhle případě před sportem,“ poznamenal komentátor televizních přenosů Ondřej Novotný.

První akce UFC proběhla 12. listopadu 1993 v Denveru. Organizátoři proti sobě postavili bojovníky různých stylů: boxery, judisty, karatisty...

Zaznamenali takový úspěch, že uspořádali další akci. Pak další. A další. Specializovaní zápasníci si postupně začali osvojovat techniky z různých bojových sportů, takže začal vznikat samostatný sport, dnes známý pod zkratkou MMA.

MMA

Co je tento sport a jaká má základní pravidla?

  • plnokontaktní bojový sport
  • bojovníci využívají techniky různých bojových sportů
  • boj probíhá v postoji i na zemi, a to v oktagonu (osmistěnné kleci) či v klasickém ringu
  • vítězství lze dosáhnout K.O., vzdáním soupeře, vážným zraněním soupeře či rozhodnutím bodových rozhodčích
  • na dodržování pravidel dohlíží ringový rozhodčí
  • zápas je většinou rozdělen na tři pětiminutová kola, titulové zápasy bývají vypsány na pět kol
  • zápasí se v několika hmotnostních kategoriích
  • každá organizace má trochu jiná

Zpočátku zápasy omezovalo jen pár pravidel. Bylo sice zakázané kousání nebo píchání do očí, ale třeba hlavičky nebo údery do slabin byly v úplných začátcích povolené.

Pravidla vznikala postupně, což byla nutnost, jinak skutečně hrozil zákaz, jak ho žádal například zmíněný senátor a pozdější kandidát na amerického prezidenta McCain. UFC zakázalo některé nebezpečné techniky jako například kopání do hlavy ležícího soupeře, rány na zadní stranu krku či hlavy...

Z krvavé řežby se stával plnohodnotný sport.

„Vždycky to vypadalo, že nás čeká poslední akce,“ vzpomínal John McCarthy, který spoustu pravidel sám vymyslel a dodnes dělá rozhodčího.

A pokračoval: „Všechno se změnilo až v roce 2002 na UFC 40. Hala v Las Vegas pro třináct tisíc lidí byla vyprodaná a turnaj sledovaly stovky tisíc diváků u televize. Akci věnovaly pozornost renomovaná média jako ESPN nebo USA Today. Tehdy jsem si řekl, že jsme to dokázali. A že ta práce, která mnohokrát vypadala jako zbytečná, se přeci jen vyplatila.“

Přesto bylo UFC stále ztrátové. Skutečný zlom nastal zhruba před deseti lety.

Zájem vyvolala reality show The Ultimate Fighter, která se dodnes vysílá. Organizace začala vyrážet i mimo Ameriku (doteď navštívila patnáct zemí světa). Finance přitekly také díky exkluzivní smlouvě s oděvní společností Reebok, ze které jdou peníze přímo bojovníkům. Vznikají počítačové hry, hudební alba, seriály.

Nate Diaz slaví vítězství nad Conorem McGregorem.

Také se začaly prosazovat sledované osobnosti. Třeba bronzová olympijská medailistka v judu Ronda Rousey, která se stala první ženskou šampionkou UFC.

A hlavně Conor McGregor. Potetovaný hubatý irský bojovník vydělal v kleci už desítky milionů dolarů, v Americe patří mezi obletované sportovní celebrity, baví atraktivním útočným stylem a v sobotu se může stát prvním šampionem ve dvou hmotnostních kategoriích zároveň.

Prvním českým bojovníkem v UFC se v roce 2010 stal Karlos „Terminátor“ Vémola, který vyhrál dva zápasy a čtyři prohrál.

Dnes na něj navazuje Viktor Pešta, jenž má zatím bilanci jedna výhra, tři porážky. V lednu ho čeká klíčový zápas s polským soupeřem Damianem Grabowskim.

„UFC je něco jiného než všechno ostatní a člověk nikdy neví, jak se tam prosadí, dokud tam skutečně není. Chtěl jsem se prát s nejlepšími, což pro mě bylo hlavní motivací se dostat do UFC,“ uvedl Pešta v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz.

Na vlastní kůži zažívá spektákl, který rychle nabírá na popularitě po celém světě včetně Česka. Vždyť turnaje UFC se vysílají ve 150 zemích světa a sobotní zápas mezi Alvarezem a McGregorem budou sledovat ne desítky, ale stovky milionů televizních diváků.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...