Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Účtovat či nikoliv? Policie v Brně váhá

Sport

  12:18aktualizováno  12:45
BRNO - Policie zatím neví, zda klubu 1. FC Brno naúčtuje nedělní zásah na jeho stadionu proti rozvášněným fanouškům Baníku Ostrava. Řekl to dnes šéf brněnské policie Martin Kotlan. Předseda ČSSD Jiří Paroubek předloží do konce týdne sněmovně návrh novely zákona, která by znamenala návrat policie na fotbalové stadiony. V úterý chce záměr představit poslaneckému klubu ČSSD.

Válka policistů s Baníkovci v Brně v roce 2009. foto: ČTK

Podle smlouvy s Českomoravským fotbalovým svazem, uzavřené před týdnem, za klid při utkáních nově odpovídá pořadatelská služba. Policisté vstupují na stadiony jen ve stavu nejvyšší nouze. V případě, že se tak stane kvůli selhání ochranky, mohou žádat proplacení svého zákroku. "Je jasné, že ochranka fanoušky nezvládla. Otázkou ale je, zda selhala. Čelila té nejhorší sebrance v podobě polských fanoušků (posílili řady příznivců Baníku)," uvedl Kotlan.

VYHOĎTE PRIMITIVY ZE STADIONŮ - ZDE!

Nyní shromažďuje podklady k zákroku. K nejdůležitějším budou patřit kamerové záběry. Vedení jihomoravské policejní správy je vyhodnotí a rozhodne, zda vystaví 1. FC Brno účet. Představitelé klubu doufají, že se tak nestane.

Kotlan připustil, že se ochranka snažila dav zvládnout. Příznivci Baníku přesto prolomili branku a vnikli na hřiště. Trvalo 20 minut, než se je podařilo zahnat do jejich sektoru. Pět lidí bylo zadrženo. Ředitel brněnské policie považuje za důležité, aby klub z nedělních událostí vyvodil důsledky. Podle něj je nutné zpevnit branku i oplocení oddělující sektor diváků a hřiště.

Otázkou je, podle jakého klíče by policie při vyúčtování zásahu postupovala. Do zákroku přímo na stadionu se zapojilo asi sto policistů. "Pro nás je nejdůležitější, že kluby vedeme k tomu, aby se více staraly o bezpečnost při utkáních. Je jasné, že jsme v této oblasti teprve v počátcích," řekl Kotlan.

Obdobné problémy jako v Brně vznikly v neděli při duelu Olomouce s pražskou Spartou. Šlo o první riziková utkání, která se hrála podle nových bezpečnostních pravidel dohodnutých mezi policií a fotbalovým svazem.



PAROUBEK CHCE BOJOVAT ZA NÁVRAT POLICIE NA STADIONY:
Předseda ČSSD Jiří Paroubek předloží do konce týdne Poslanecké sněmovně návrh novely zákona, která by znamenala návrat policie na fotbalové stadiony. V úterý chce záměr představit poslaneckému klubu ČSSD. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci.

Šéf nejsilnější opoziční strany tak reagoval na nepokoje a zásah policie proti rozvášněným fanouškům při nedělním zápase v Brně. Nelíbí se mu, že policie od 1. ledna zasahuje na stadionech pouze v případě, že pořadatel situaci nezvládne, na jeho vyzvání a za úplatu. Připomněl také, že poslanci ČSSD pro tuto legislativní změnu nehlasovali.

Paroubek je přesvědčen, že je mimo jiné nutné, aby policie s pořadateli spolupracovala při osobních prohlídkách takzvaných rowdies při vstupu na fotbalová utkání. Argument, že změna zákona, kterou ministr prosadil, ušetří peníze daňových poplatníků, odmítl jako nesmyslný ve srovnání s rizikem zranění nebo dokonce ztrát na životech.

Ministr Langer svou novelou podle Paroubka "změnil stadiony v bitevní pole". Šéf ČSSD soudí, že "normální" diváci přestanou na utkání chodit, poklesne zájem televizí i sponzorů o fotbal a tento sport se propadne do "fotbalového suterénu".

Podobné problémy jako v Brně nastaly v neděli také při duelu Olomouce s pražskou Spartou, ale tam pořadatelská služba situaci zvládla bez policejního zásahu. Byla to první riziková utkání, která se hrála podle nových bezpečnostních pravidel dohodnutých mezi policií a fotbalovým svazem po přijetí novely zákona.


VYJÁDŘENÍ PŘEDSEDY ČMFS PAVLA MOKRÉHO:
Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý tvrdí, že první jarní kolo přesně potvrdilo obavy z některých rizikových zápasů, ale současně ukázalo, že kluby se na nová opatření dokázaly připravit. I při výtržnostech v Brně se podle něj spolupráce pořadatelů s policií vydařila.

"Podobných zápasů jako v Brně je za sezónu tak dvanáct a všichni jsme věděli, že při nich zásah policistů může hrozit přes veškerá opatření. Někdy prostě nastanou situace, že nevycvičení a nevyzbrojení pořadatelé s fanoušky nic nezmůžou," řekl fotbalový šéf a připomněl, že i nová dohoda s policií možnost policejního zásahu připouští.

Podle něj v minulosti už samotná přítomnost policistů na stadionu mnohým chuligánům naháněla strach, což nyní chybí. "Ale platí nová pravidla a musíme se řídit podle nich. Očekávalo se, že i s pomocí zahraničních fanoušků se budou pokoušet opatření okamžitě vyzkoušet. Součinnost s policií se vydařila. Budeme si ale muset časem rozebrat, co by bylo ještě možné vylepšit," řekl Mokrý.

Poukázal přitom na příklad zápasu Olomouc - Sparta, kde "zlobili" fanoušci obou týmů s pyrotechnikou a někteří příznivci hostí provokovali i střety. "Přesto tam přítomnost policie nebyla nutná, pořadatelé si poradili sami," konstatoval Mokrý.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...