Turečtí fanoušci zneuctili minutu ticha. Bučeli a prý skandovali Alláhu Akbar

11:17
INSTANBUL - Turečtí fotbaloví fanoušci zničili pietu za oběti teroristických útoků v Paříži. Před úterním přípravným zápasem v Istanbulu proti Řecku (0:0) pískali během minuty ticha a někteří údajně skandovali heslo „Alláhu Akbar“.

Turečtí fotbalisté při minutě ticha před utkáním proti Řecku. foto: Reuters

Zatímco většina fotbalové Evropy uctila památku mnoha akcemi, turečtí fanoušci pietu pošlapali.

Když se fotbalisté postavili podél středového kruhu a rozhodčí zahájil minutu ticha, fanoušci začali pískat a bučet. Někteří, zmiňují zahraniční média s odkazem na očité svědky, dokonce skandovali heslo „Alláhu Akbar“.

„Alláhu Akbar“ znamená „Bůh je velký“ či „Alláh je všemocný“.

„Naši fanoušci by se měli během minuty ticha nebo hraní hymny chovat lépe,“ prohlásil turecký kouč FatihTerim. Později však dodal: „Lidé bučeli na teroristy, ne na oběti. Každá oběť teroristického útoku je v turecké kultuře vnímána jako mučedník.“

Fanoušky bránil i student Mustafa Özsari, jenž pro server 101greatgoals.com vysvětlil, že část obecenstva skandovala heslo “Sehitler ölmez, vatan bölünmez”, což znamená „Mučedníci neumírají, naše vlast je nerozdělitelná“.

„Je to zvyk z minulosti, kdy teroristická organizace PKK zabila víc než třicet tisíc lidí včetně dětí, žen, učitelů, úředníků, doktorů, studentů nebo vojáků. Lidé to skandovali po každém útoku PKK,“ uvedl Özsari.

Z tribuny vše sledovali turecký premiér Ahmet Davutoglu i jeho řecký protějšek Alexis Tsipras. Setkání mělo demonstrovat, že vztahy mezi oběma státy se postupně zlepšují.

Fotbalové Euro nerušte. Pro Francii je to možnost, jak se vrátit do ‚normálu’

Teď se však nemluví o výsledku zápasu ani o sbližování obou zemí, ale o chování tureckých diváků. Těch na istanbulský stadion Fatiha Terima dorazilo sedmnáct tisíc, takže bylo vyprodáno.

Jaký kontrast proti zbytku fotbalové Evropy!Fotbalisté drželi minutu ticha za oběti pátečních teroristických útoků v Paříži, při kterých zemřelo 129 lidí. K akci se přihlásil tak zvaný Islámský stát.

Ve Wembley, kde Anglie hostila Francii, zpívali Marseillaisu i domácí fanoušci. Před zápasem princ William a trenéři obou týmů Roy Hodgson a Didier Deschamps přinesli smuteční věnce a položili je k trávníku - čtěte víc o emotivních chvílích před tímto zápasem

V zápase českého týmu, který prohrál 1:3 v Polsku, zase výrazně uctil památku obětí domácí útočník Kamil Grosicki, který jinak hraje ve Francii za Rennes.

Když skóroval, neslavil, ale svlékl si dres, pod kterým měl triko s natištěnou francouzskou vlajkou a Eiffelovou věží.

V Německu měli připravený obří transparent se symbolem smutku za Paříž, tedy obrázkem Eiffelovy věže v kruhu. Zápas proti Nizozemsku se tam ovšem kvůli hrozbě bombového útoku nehrál - čtěte víc o zrušeném utkání.

Policisté dohlížejí na vyklizenou HDI-Arenu v Hannoveru.
Speciální policejní jednotky před stadionem v Hannoveru.