Tureckou rallye vyhrál Loeb a triumfoval potřetí za sebou

19:40
ISTANBUL - Francouzský pilot Sébastien Loeb na citroënu vyhrál Tureckou rallye a připsal si třetí triumf v seriálu za sebou. Do cíle čtvrtého dílu mistrovství světa dojel s náskokem 54 vteřin před Petterem Solbergem z Norska, třetí skončil s téměř dvouminutovou ztrátou Fin Mikko Hirvonen. Jeho krajan Kimi Räikkönen dosáhl pátým místem nejlepšího umístění po přestupu z formule jedna.

Sebastian Loeb (vlevo) se svým navigátorem Danielem Elenou. foto: ČTK

Na jezdce v dnešní třetí etapě čekaly místo původních šesti rychlostních zkoušek jen čtyři. Organizátoři totiž po nočním dešti z obav o bezpečnost pilotů zrušili úvodní dvě erzety. Přesto si náročná trať vybrala několik obětí: do cíle například nedojel Španěl Dani Sordo, který byl po druhé etapě na čtvrtém místě.

VÝSLEDKY TURECKÉ RALLYE

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:01:38,7, 2. P. Solberg, Mills Nor., Brit./Citroën C4) -54,5, 3. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -1:43,4, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C4) -3:46,0, 5. Räikkönen, Lindström (Fin./Citroën C4) -6:44,3, 6. Villagra, Diaz (Arg./Ford Focus) -7:56,7.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 13 soutěží): 1. Loeb 93 b., 2. P. Solberg 53, 3. Hirvonen 52, 4. Latvala (Fin./Ford Focus) 47, 5. Ogier 45, 6. Sordo (Šp./Citroën C4) 24, ...13. Prokop (ČR/Ford Fiesta S2000) 2.

Pořadí týmů: 1. Citroën Racing 126, 2. Ford 111, 3. Citroën Junior Team 75, 4. Stobart-Ford 56, 5. Munchi's Ford 26.

Šestinásobný mistr světa Loeb si v Turecku připsal 57. vítězství v kariéře. Navázal na předchozí triumfy z Mexika a Jordánska a drží se v čele průběžného pořadí. Jeho nejhorším umístěním v sezoně je druhé místo z úvodní rallye ve Švédsku.

Loeba vedle cesty za vítězstvím pobavil i zhruba 85 metrů dlouhý "let" na jednom ze skoků. "To byla neskutečná senzace. Byli jsme ve vzduchu několik sekund. Nikdy v životě bych si nepomyslel, že skočíme tak daleko," komentoval zkušený Francouz svůj počin.

Vicemistr světa Hirvonen vedle defektu litoval i odvolaných rychlostních zkoušek, v kterých chtěl stáhnout Loebův náskok. "Rozhodl jsem se, že se budu snažit o vítězství, ale ty dvě zrušené erzety mi nepomohly," dodal Fin. Šampionát pokračuje za tři týdny na Novém Zélandu.