Třinečtí zaskočili Pardubice, Sparta padla ve Vítkovicích

20:32
PARDUBICE - Hokejisté Třince překvapili v prvním zápase čtvrtfinále play off extraligy Pardubice a vyhráli na ledě Eatonu 3:1.

Třinecká radost. foto: ČTK

Oceláři podali soustředěný výkon podpořený výborně chytajícím brankářem Peterem Hamerlíkem a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou 1:0. Dva góly vítězů vstřelil Ladislav Kohn. Boj o postup do semifinále pokračuje ve středu v Pardubicích.

Do druhé série vstoupily Vítkovice proti Spartě domácím vítězstvím 4:1. Zápas rozhodl hattrickem Radim Hruška. Hosté se proti vynikající vítkovické obraně prakticky vůbec neprosadili; jediný gól dal až deset minut před koncem Petr Ton, ale domácí okamžitě odpověděli dvěma trefami Hrušky. Druhý zápas se hraje ve středu v Ostravě znovu od 18:10.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Eaton Pardubice - Oceláři Třinec 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 38. Starý (Koukal, Kolář I) - 20. Kohn (Bonk), 20. Kohn (Hrabal, Zíb), 26. Balej (Bonk, Tomas). Rozhodčí: Minář, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 8838. Stav série: 0:1.

Vítkovice Steel - Sparta Praha 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 15. R. Hruška (Burger, Klimek), 16. Burger (Kuboš), 53. R. Hruška (Sičák, Barinka), 54. R. Hruška (Svačina) - 50. Ton (D. Výborný, Vykoukal). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:1. Diváci: 7653. Stav série: 1:0.

Rozhodly dvě slepené branky
Východočeši byli od první buly aktivnější, tlačili se před Hamerlíka, ale do první gólové šance se dostali hosté. V páté minutě se před Haškem zjevil Růžička, ale branku netrefil. O čtyři minuty později se sám před slovenského gólmana dostal Sýkora, své sólo ovšem přesně nezakončil. Sice dokázal dotlačit puk i s Hamerlíkem za brankovou čáru, rozhodčí Šír však gól po konzultací s kolegou u videa neuznal.

Při Lojkově trestu mohli otevřít skóre Kolář II nebo Koukal, strážce třinecké branky byl ale pozorný. Na druhé straně zahrozil po přečíslení dva na jednoho Tomas, ale nemířil přesně. Čas Třince přišel v poslední minutě druhé třetiny. Nejprve Kohn 54 vteřin před koncem první části usměrnil za Haška Bonkovu přihrávku a čtyři sekundy před koncem stejný hráč bleskově využil přesilovou hru, když tečoval střílenou přihrávku Hrabala.

Pardubice se s z tvrdého úderu vzpamatovávaly o přestávce, ve 26. minutě to ale s domácími vypadalo ještě hůře. Balej se za brankou zbavil svého strážce, vyjel před Haška a i s pomocí dorážky zajistil hostům tříbrankové vedení. Snížit mohl v přesilovce Kolář I, ale v dobré pozici ideálně netrefil puk. Ve 31. minutě se proti výborně chytajícímu Hamerlíkovi neprosadil ani Nakládal.

Když si poté na slovenském gólmanovi vylámali zuby opět Kolář I a poté Pivko se Sýkorou, zdálo se, že Eaton branku dnes snad ani nedá. Ve 38. minutě se to ale Východočechům přece jen podařilo, když se v početní výhodě prosadil Starý. Snížení dodalo domácím energii a i nadále se tlačili před Hamerlíka.

Ve 43. minutě mohl duel více zdramatizovat Kousal, jenže v dobré pozici pálil jen do brankáře Třince. Útočné ambice domácích otvíraly okénka v obraně Pardubic. Ve 49. minutě mohl hosty přiblížit výhře Pospíšil, jenž po rychlém protiútoku trefil tyč. Emoce vyvolala situace o dvě minuty později, kdy Pineualt dorazil puk za Hamerlíkova záda, ale krátce po přerušení hry.

Místo snížení na 2:3 tak americký hráč dostal dvouminutový trest za sekání. Dvě minuty před koncem se domácí rozhodli riskovat bez brankáře, změnit stav skóre se jim ovšem již nepodařilo.

Ve Vítkovicích rozhodl Hruška
Sparta nečekala na to, s čím se vytasí soupeř a na Vítkovice se vrhla ve vysokém tempu. Výtečným bruslením, které přiživily dvě přesilovky, si řekla o územní převahu, jenže svoje útočné pásmo patnáct minut křižovala zcela bez užitku.

A pak ji domácí vyškolili z efektivity. Vítkovice se prosadily hned z první přesilovky: Burger na sebe chytře vylákal beka, bekhendem puk posunul volnému Hruškovi, který přes beton ležícího Přikryla zavěsil. Než se Pražané vzpamatovali, ztráceli dvě branky. Znovu u toho byl aktivní Burger, který 73 sekund poté zkrotil odražený puk, obkroužil branku, a zatímco dezorientovaný gólman Přikryl hledal ztracenou přilbu po srážce se spoluhráčem, rychle kotouč zasunul do klece.

Svižný hokej v druhé části místy přecházel do zběsilého nahánění od branky k brance. Vyložené šance přitom až nepochopitelně chyběly. Spartě nepomohl ani vysunutý forčekink. Vítkovice bezchybně zahušťovaly obranné pásmo a vyjma pár skrumáží Štěpánka vlastně ani nevystavily přímé hrozbě. Hosté zcela selhali i při čtyřminutové přesilovce za krvavý faul Szturce na Kratěnu.

Naděje svitla Pražanům až deset minut před koncem. Přikryl nejprve sebral perfektním zákrokem třetí gól Kvapilovi a v přesilovce slavila úspěch rychlá souhra sparťanů a možná i trochu překvapivá bomba Tona ze střední vzdálenosti. Úder však dvojnásobně vrátil hrdina večera Hruška: tři minuty po kontaktním gólu dorazil v početní výhodě znovu z brankoviště ránu Sičáka a 77 sekund na to protlačil puk Přikrylovi mezi tyčkou a betonem.