Favorité na úvod čtvrtfinále úspěšní. Vyhrál Třinec i Litvínov

19:25
TŘINEC - Třinečtí hokejisté vykročili do extraligového čtvrtfinále vítězně a v prvním domácím utkání porazili Mladou Boleslav 2:1. Favorit se k očekávané výhře doslova protrápil. Zato Litvínov doma suverénně přehrál Pardubice 4:0.

Hráči Třince se radují z branky. foto: ČTK

Třinec do play off vstoupil jako ze závěru základní části: opět bez nedoléčených opor Klesly, Polanského, Adamského a Irgla i rozpačitým projevem, který měl k ideálu v úvodním dějství na míle daleko. Hosté to favoritovi ještě ztrpčili aktivním hrou, která zákonitě přišla s jejich postupovou euforií. Mohli hrát znovu bez stresu, a tak to byl domácí suverén dlouhodobé části, kdo byl po první části vděčnější za bezgólový stav. Zmohl se na bídných pět střel na bránu, neprokousal se ke kloudné šanci, zatímco Hrubec musel v přesilovce reflexivně vytěsnit šikovnou teč Výborného.

Domácí ovšem tíhu prvního zápasu vyřazovací fáze po nervózním úvodu přežili. Do druhé části vtrhli s větším hladem po gólech, ale z křečovitosti je vysvobodil až přesně v polovině zápasu Ciencala, který příklepem z úhlu prostřelil Růžičku. A třinecká hra začala nabírat na obrátkách. Rákos se šikovně vyhnul bodyčku hostujícího beka a posunul kotouč před prázdnou bránu Linhartovi, kterého ale v koncovce zradila čepel. Uklidňující branku ‚zařídil‘ v 39. minutě boleslavský Robar, kterému na modré čáře vypíchl puk Klepiš, vyměnil si ho s Rákosem a Růžička byl proti jejich souhře bezmocný.

Zdánlivý klid Ocelářů měl jepičí život. Pabiška po 53 sekundách třetí části zblízka dorazil v přesilovce za Hrubce střelu Bárty a svým třetím gólem ve vyřazovací části uvrhl soupeře pod další tlak. Třinec se třepal o nejhubenější náskok. Středočeši na Hrubce dotírali jako vosy a ve 48. minutě Werk Aréna jen zašuměla, když Látal po brejku v přečíslení nezpracoval puk před zívající prázdnou bránou.

Hosty v závěru přibrzdilo Kašpaříkovo vyloučení, i v oslabení byli ale nebezpečnější než soupeř. Půl minuty před koncem Boleslav sáhla k power play, ale i závěrečnou ránu Pacovského v poslední sekundě Hrubec kryl.

Litvínov dominoval, vyhrál 4:0

Litvínov od úvodních vteřin soupeře dostal po tlak a hned měli šance Hübl a Kubát. Hosté se prosadili do první možnosti v šesté minutě při Majdanově vyloučení, kdy se dostal před Francouze Venkrbec. Jenže Severočeši byli nebezpeční i v oslabení.

Nejdříve prověřil Vejmelku tvrdým pokusem Chaloupka a čtyři vteřiny před koncem trestu v přečíslení tří na dva domácí udeřili. Po akci Hübla a Lukeše se trefil z levého kruhu bek Pavelka. Ve 13. minutě Litvínov navýšil náskok, když se při Havlíkově trestu prosadil tentokrát v přesilovce bombou od modré čáry zadák Pavlík. V dalším oslabení při Marcinkově trestu Pardubice odolaly.

Na začátku druhého dějství neprostřelil Vejmelku osamocený Ručinský a osmnáctiletý mladík v pardubické brance se vzápětí proti čtyřiačtyřicetiletému nejstaršímu hráči extraligy vyznamenal znovu. Zlikvidoval Ručinského únik v dalším litvínovském oslabení.

Vzápětí už putoval k Gerhátovi na trestnou lavici Štindl, ale nakonec se 51 vteřin trvající přesilovka hostů v pěti proti třem nekonala. Sudí Šindler s Hejdukem trest po domluvě odvolali. Snížit mohl v pokračující klasické výhodě Pardubic pět proti Radil a další dvě možnosti neproměnil při Chaloupkově trestu Nahodil.

Litvínov v polovině utkání vyloučení Starého zužitkoval, když si na Hüblovu přihrávku najel k pravé tyči Lukeš. A Litvínov byl při chuti, hned po vhazovaní Vejmelku ohrozil Petružálek. Domácí se ubránili při trestu Janského, kdy pálil Čutta. Verva při své přesilovce pak mohla zvýšit po střele Skleničky a také po teči Ručinského.

Litvínov, který hrál první zápas po 12 dnech, pokračoval proti úspěšnému týmu ze souboje předkola s Vítkovicemi v aktivitě i v závěrečném dějství a Vejmelka měl nadále hodně práce. Pardubice se snažily vybojovat naději na zvrat, ale Marcinko v 53. minutě dorážel nepřesně.

Radovali se naopak domácí, když se chvilku poté zapsal mezi střelce šťastně Janský. Východočeši si totiž po jeho zakončení srazili puk do vlastní branky a vyprodaný stadion mohl do konce bouřlivě slavit úvodní úspěch domácích.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy

1. zápas: HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Ciencala (Klepiš), 39. Rákos (Klepiš) - 41. Pabiška (Bárta, D. Výborný). Rozhodčí: Hribik, Šír - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Třinec: Hrubec - Roth, M. Doudera, Galvas, Linhart, Nosek, Trončinský, od 21. navíc Foltýn - Hrňa, Klepiš, Ružička - Kreps, Plíhal, Orsava - Dravecký, Žejdl, Sztefek - Cienciala, Matuš, Rákos. Trenér: Kalous a Varaďa.

Mladá Boleslav: M. Růžička - Stříteský, Kučný, Ovčačík, Kočí, Trška, Robar, R. Čermák - Látal, Broš, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, Pabiška - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

1. zápas: HC Verva Litvínov - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. T. Pavelka (Lukeš, Hübl), 13. F. Pavlík (R. Hanzl, T. Pavelka), 30. Lukeš (Hübl, Jánský), 54. Jánský. Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6011 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Štindl, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Pardubice: Vejmelka - J. Zdráhal, Čáslava, Benák, Čutta, Kolafa, Havlík, Ščotka - P. Sýkora, T. Zohorna, Venkrbec - Radil, Nahodil, Starý - Gašparovič, Marcinko, Tybor - M. Špaček, Poulíček, Moučka. Trenéři: Říha st. a Říha ml.