Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Tresty při penaltě se má šetřit

Sport

  20:00
PRAHA - Příště už by se nemuselo opakovat, že by fotbalisté Plzně dohráli proti Barceloně svoje domácí utkání v oslabení. Přesně, jak se jim to přihodilo loni v Lize mistrů.

Litva - Česko (Kadlecova penalta). foto: ČTK

Obránce Marián Čišovský tehdy fauloval Lionela Messiho a hřiště opustil ve 23. minutě. I když nešlo z jeho strany o brutální zákrok, rozhodčí za něj udělil dohromady tři tresty: nařídil penaltu, vyloučil Čišovského, čímž na něj také uvalil zákaz startu pro příští zápas. Původně odvážná Plzeň potom favoritovi podlehla 0:4.

Klíčová data při vývoji pravidel fotbalu

  • 1863 V Londýně byla vypracována první fotbalová pravidla.
  • 1891 Rozhodčí získali pravomoc vyloučit hráče a nařídit trestné kopy.
  • 1902 Byly ustanoveny rozměry pokutového území před brankami.
  • 1912 Brankáři neměli povoleno chytat míč mimo pokutové území.
  • 1958 Schváleny dosud platné pořádky při změně pravidel v komisi IFAB. Čtyři hlasy má FIFA, po jednom zástupci Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Pro schválení úprav je nutné alespoň šest hlasů.
  • 1970 Povoleno střídání dvou hráčů během jednoho zápasu na mistrovství světa.
  • 1990 Poslední úprava ofsajdu. Útočící hráč může být v okamžiku přihrávky na úrovni posledního obránce soupeře.
  • 1992 Brankáři nemají povoleno chytat „malou domů“.
  • 1995 Povolena tři střídání u jednoho týmu během zápasu.
  • 2008 UEFA získala svolení zkoušet dva brankové rozhodčí.

S tak přísným postihem se setkává ve světě řada týmů. Tlak na nápravu daných pořádků však poslední dobou sílí.

Na březen se chystá zasedání Mezinárodní pravidlové komise IFAB, která bude projednávat několik změn. Zmírnění trestání zákroků v pokutovém území je z nich nejzásadnější. Pokud se šest z osmi jejích členů (čtyři za Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA, čtyři za jednotlivé britské asociace) na úpravě shodnou, bude v budoucnu možné vyloučit hráče za faul v pokutovém území jen při surové hře.

"K takovému řešení se přiklání většina odborníků a hráčů. Fotbalu by to prospělo," míní předseda pravidlové komise Fotbalové asociace ČR Jiří Kureš.

Vpraxi by potom vypadalo sankcionování takto: zatímco mimo pokutové území by za zmaření brankové příležitosti měli rozhodčí dál faulující hráče vylučovat, v ohraničeném prostředí před brankou by jim naopak červenou kartu za stejný zákrok ukázat neměli. Stačilo by nařídit penaltu, případně přidat žlutou kartu. "Řeší se to ale už tři roky a zatím nedošlo ke shodě," připomíná Kureš, jak obtížně se v konzervativním prostředí prosazují úpravy pravidel.

Snadněji by mohlo projít zvýšení počtu střídajících hráčů. Jejich počet by mohl narůst ze tří na čtyři – ovšem jen v případě, že by utkání dospělo do prodloužení. Doporučení k tomu vydala lékařská komise. Jejím zájmem je snížit tímto opatřením riziko zranění, které je u unavených hráčů, již stráví na hřišti až dvě hodiny, mnohem vyšší.

Žhavé téma týkající se zavedení moderních technologií do fotbalu zůstane tentokrát stranou. Šance, že by už na letošním Euru střežily kamery, zda míč překročil brankovou čáru, je nulová.

Rozhodčí možná dostanou mizející sprej

Zatím skončila první část testování, druhá proběhne mezi březnem a červnem. Na zasedání plánovaném na den po finále evropského šampionátu se rozhodne, jestli má projekt budoucnost. Za brzdu jeho rozvoje je ale dlouhodobě považován šéf světového fotbalu Sepp Blatter. Podle Kureše se však mínění postupně překlápí ve prospěch zavedení. "Anglie se nabídla, že by zařízení vyzkoušela v Premier League," říká český funkcionář.

Na stadionech by se mohla brzy objevit jiná novinka. Rozhodčí by po nařízení přímého kopu vyznačili mizejícím sprejem bránícímu týmu odstup od míče na požadovaných 9,15 metru. Arbitři ho už testovali při jihoamerickém šampionátu. "Na trávníku uděláte bílou čáru, která zhruba za půl minuty zmizí. Zamezí se tak zkracování odstupu," vysvětluje Kureš, jak sprej funguje.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...