Podivný trest. Za násilí na Slovanu podmíněně uzavřeli stadion Spartě

18:12
NYON/PRAHA - Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Spartu za výtržnosti fanoušků v zápase na Slovanu Bratislava (3:0) pokutou 80 tisíc eur (2,2 milionu korun). Pokud se budou problémy s diváky opakovat, bude mít český klub na jeden zápas uzavřený stadion.

Sektor fanoušků Sparty při zápase Slovan Bratislava - Sparta Praha. foto: ČTK

Domácí klub Slovan Bratislava dostal mnohem nižší trest - pouze pokutu 50 tisíc eur (1,4 milionu korun).

V zápase ve slovenské metropoli přitom naprosto selhala pořadatelská služba. Regulím a bezpečnostním předpisům nevyhovuje ani stadion Pasienky, který od UEFA dostal výjimku až na poslední chvíli. A prát se chtěly obě strany...

Sparta podá trestní oznámení

Tvrdší postih přesto potkal Spartu. Pokuta a podmínka na dva roky, to je pro českého mistra tvrdý trest. UEFA ve strohém oznámení na svých internetových stránkách nezveřejnila, jak ke svému rozhodnutí dospěla.

„Vedení klubu bude verdikt UEFA v následujících dnech vyhodnocovat. Sparta nicméně podá trestní oznámení na neznámého pachatele a je připravena škodu, která klubu vznikla, soudně vymáhat,“ uvedla Sparta na svém oficiálním webu.

Letenský klub od ročníku 2010/2011 zaplatil na pokutách za chování fanoušků při domácích zápasech 145 tisíc eur, v přepočtu tedy skoro čtyři miliony korun. Teď bude platit dalších 80 tisíc eur za utkání hrané na hřišti soupeře.

Sparta pyká za výtržnosti fanoušků z minulého týdne. Zápas, který na Slovanu Bratislava vyhrála 3:0, na takřka čtyřicet minut přerušily střety chuligánů.

Pořadatelé se ani nepokusili zakročit

Blížil se konec prvního poločasu, když několik příznivců Slovanu provokovalo sparťany u jejich sektoru stejně jako další skupinka zvnějšku stadionu. Pořadatelé se jim v tom ani nepokusili zabránit.

Stejně jako českým chuligánům, kteří následně vyvrátili dva chatrné ploty a pronikli na tribunu k ostatním divákům. Tam mezi oběma radikálními tábory došlo k bitce.

Až v tu chvíli se na stadionu objevili policejní těžkooděnci. Zprvu se však zaměřili na normální diváky, kteří ve strachu utíkali do bezpečí na hrací plochu.

Těžkooděnci dohlížejí na klid v sektoru fanoušků Slovanu.
Těžkooděnci obklopili sektor Sparty. První poločas zápasu se Slovanem přinesl...
Někteří fanoušci před násilím utekli na hrací plochu.
Sparťan Ladislav Krejčí

„Chování části našich fanoušků, kteří se na stadionu projevovali násilně, odsuzujeme. Nic takového si v ochozech nepřejeme. Jsme rádi, že drtivá většina našich příznivců se soustředila na podporu mužstva a nechovala se v rozporu s dobrým chováním,“ reagoval sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Pokuta pro Spartu se všeobecně čekala. Ohledně Slovanu se však mluvilo o přísnějším postihu. Třeba o uzavření nevyhovujícího stadionu. Úřadující slovenský mistr však může na Pasienkách hostit zápasy evropských pohárů dál.