Ferguson se rozloučil s Manchesterem United divokou remízou 5:5

19:33aktualizováno  19:39
LONDÝN - Fotbalisté Arsenalu vyhráli v posledním kole anglické ligy 1:0 nad Newcastlem a uhájili čtvrté místo v tabulce, které zaručuje postup do čtvrtého předkola Ligy mistrů. Třetí místo a přímou účast v prestižní evropské soutěži si pohlídala výhrou 2:1 nad Evertonem Chelsea, na pátý Tottenham zbyla jen Evropská liga.

Trenér fotbalistů Manchesteru United Alex Ferguson se loučí foto: Reuters

Anglická fotbalová liga - 38. kolo

Chelsea - Everton 2:1 (8. Mata, 76. Torres - 14. Naismith)

Liverpool - QPR 1:0 (23. Coutinho)

Manchester City - Norwich 2:3 (29. a 59. Rodwell - 26. Pilkington, 55. Holt, 65. Howson)

Newcastle - Arsenal 0:1 (52. Koscielny)

Southampton - Stoke 1:1 (57. Lambert - 47. Crouch)

Swansea - Fulham 0:3 (22. Kacaniklic, 77. Berbatov, 90.+3 Emanuelson)

Tottenham - Sunderland 1:0 (89. Bale)

West Bromwich - Manchester United 5:5 (50., 81. a 86. Lukaku, 40. Morrison, 81. Mulumbu - 6. Kagawa, 9. vlastní Olsson, 30. Büttner, 53. Van Persie, 63. Hernández)

West Ham United - Reading 4:2 (23., 79. a 87. Nolan, 34. Vaz Te - 53. McCleary, 55. Le Fondre)

Wigan - Aston Villa 2:2 (21. Boyce, 45. Baker - 4. Bent, 60. Vlaar)

Poslední zápas na lavičce Manchesteru United odkoučoval Alex Ferguson a své 27 let dlouhé angažmá v klubu uzavřel stylově. Duelu s West Bromwichem totiž přinesl vůbec poprvé v dvacetileté historii Premier League výsledek 5:5. Jedním gólem k výsledku přispěl Robin van Persie a se 26 brankami obhájil titul krále střelců soutěže.

Ferguson si podobně jako před týdnem při posledním zápase na domácím stadionu vychutnal potlesk hráčů obou týmů a ze sektoru fanoušků United ho zdravil transparent "Ferg13 the Gr38T" (Velký Fergie), ve němž číslice symbolizovaly 38 trofejí včetně 13 mistrovských titulů, které s týmem během své úspěšné éry vybojoval. United v utkání vedli již v deváté minutě 2:0 a postupně získali náskok 3:0 a 5:2, jenže nedokázali odolat tlaku soupeře v závěrečné desetiminutovce a třikrát inkasovali na konečných 5:5. Hattrickem do sítě hostů se předvedl především střídající útočník Romelu Lukaku.

Poslední závěrečný hvizd Fergusonovy bohaté kariéry tak obstaral za nevídaného skóre 5:5 rozhodčí Michael Oliver, kterému ještě nebyly ani dva roky, když skotský kouč usedl na lavičku United.  Jednasedmdesátiletý Ferguson se šel poklonit fanouškům i za to, že ho podporovali v průběhu úvodních čtyř let jeho působení na Old Trafford, kdy klub čekal na trofej. Na lavičce Fergusona nahradí krajan David Moyes, jenž končí v Evertonu. Ferguson v klubu bude dál působit jako ředitel a ambasador.

Arsenal se s Newcastlem dlouho trápil, do hry se příliš nedostával ani záložník Tomáš Rosický, který si z první půle odnesl jen žlutou kartu. Rozhodující gól zápasu zaznamenal sedm minut po přestávce Laurent Koscielny po přímém kopu Thea Walcotta. Tottenham doma proti Sunderlandu rozhodl až v závěru díky Garethu Baleovi a vyhrál 1:0. Zopakovala se tak situace z minulé sezony, kdy Tottenham ztratil na úkor Arsenalu desetibodový náskok a třetí místo, tentokrát měl v březnu k dobru sedm bodů. Chelsea dostal do vedení už v osmé minutě Juan Mata, jenže už za šest bylo srovnáno, když Petra Čecha zblízka prostřelil Steven Naismith po pohledné akci s Victorem Anichebem.

Po přestávce však rozhodl prvním ligovým gólem od prosince Fernando Torres a zajistil čerstvým vítězům Evropské ligy účast v příští sezoně Ligy mistrů. Manchester City pod vedením dočasného kouče Briana Kidda, který zaskakuje za propuštěného Roberta Manciniho, zakončil sezonu porážkou 2:3 s Norwichem. Jednu z mnoha dnešních rozluček si užil útočník Michael Owen, jehož Stoke remizovalo 1:1 se Southamptonem.