Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Trenér Dallasu Gulutzan: S Jágrem to máme jako v manželství

Sport

  13:00
DALLAS (od našeho zpravodaje) - Jaromír Jágr nikdy neměl rád trenéry, kteří své největší hvězdy svazovali přílišnou taktikou a bráněním. Z tohoto pohledu je v Dallasu na správné adrese – mladý kouč Glen Gulutzan totiž praktikuje ofenzivní styl a zastává motto: Elitní hráči musí mít individuální svobodu.

Trenér Dallasu Glen Gulutzan foto: NHL.com/Christian Petersen/Getty Images

Staří jsou skoro stejně, ovšem jinak si na první pohled nejsou moc podobní. Jeden přišel z ledových plání Manitoby, druhý z Kladna. Jeden má už čtyři děti, ten druhý ještě ani jedno a navíc je stále svobodný. Zatímco Glen Gulutzan to jako hráč dotáhl nejvýš do farmářské soutěže, Jaromír Jágr byl téměř po dvě dekády nejlepším útočníkem světa.

Jedno však mají společné – názory na hokej. A to je pro hvězdu s číslem 68 dobrá zpráva. Muž se zvláštním jménem (pravděpodobně ukrajinského původu) je totiž koučem Dallasu, nového týmu Jaromíra Jágra. Zatímco český útočník patří ve čtyřiceti letech k nejstarším hokejistům v lize, jen o půl roku dříve narozený kanadský kouč se v roce 2011 stal nejmladším hlavním trenérem v klubu NHL. "Když je hráč stejně starý, je někdy jednodušší si k němu najít cestu a vybudovat vztah," říká Gulutzan.

Jágrův nejpovedenější zápas v Dallasu. 19. ledna proti Phoenixu přispěl k výhře 4:3 dvěma góly a dvěma asistencemi a byl vyhlášen hvězdou utkání.

Vzpomenete si někdy na 90. léta, kdy jste ještě hrál a Jágr tou dobou dominoval NHL?
Jasně že jo. I já jsem jako mladý hráč sledoval, co tehdy vyváděl za kousky. Z toho pohledu je pro mě opravdu zajímavé trénovat takového hokejistu. Když si pouštíte jeho videosestřihy a vidíte ho na ledě, tak si uvědomíte, jak velký a silný hráč to je.

Neubírá vám téměř minimální věkový rozdíl špetku respektu?
Ať je to, jak je to, pořád je tu na jedné straně hráč a na druhé trenér. Moje role je snažit se v něm najít to nejlepší, postarat se o to, aby se ještě zlepšoval. Bez ohledu na to, kolik let už má odehráno v NHL. Chci s ním pracovat, předávat mu své ideje a nápady. Ale samozřejmě se můžu učit i já od něho. Vzájemně si můžeme pomoci oba dva.

Je pro vás výzva vést hokejistu ve stejném věku?
Já jsem na podobné situace zvyklý, protože jsem začal trénovat už jako mladý. Takže na to, že hráči byli stejně staří jako já, jsem narážel často. Když si budujete vztah s hráčem, je to někdy jednodušší, pokud je ve stejném věku. Tím pádem většinou myslí podobným způsobem a má podobné hodnoty, je lehčí si k němu najít cestu. Navíc je třeba říct, že Jaromír je skvělý člověk, takže v tomhle nevidím sebemenší problém.

Kolik se toho může on naučit od vás?
Když vezmeme v potaz jeho zkušenosti, tak já už ho samozřejmě nenaučím tolik, jako kdyby mu bylo čtyřiadvacet. Já se od něj mohu učit přinejmenším stejně, jako on ode mě. Jde to na obě strany.

Jágr v Dallasu

Na rozbruslení v Detroitu jste se přímo na ledě s Jágrem radil u tabule. Dáte hodně na jeho názory ohledně taktiky?
Herní styl spolu někdy probíráme. Ale hlavně se ho ptám na hokej jako takový. On ví, jakým způsobem chceme v Dallasu hrát, ale uvnitř každého stylu nakonec rozhoduje umění hráčů. Já zastávám názor, že elitní hráči musí mít individuální svobodu, aby ze sebe dostali to nejlepší. V tomhle máme mezi sebou určitý balanc. On něco požaduje, ale sám tomu také hodně dává. Je to jako v manželství.

Co všechno může Jágr do Dallasu přinést?
Je to velká ofenzivní posila, což bylo ostatně vidět už v prvním utkání (Jágr v něm dal dva góly a na další dva nahrál – pozn. red.). Okamžitě pomohl naší přesilovce. Pamatuju si, že když se mnou v létě generální manažer Joe Nieuwendyk mluvil o Jágrovi, hned jsme se shodli, že to je hráč, kterého chceme mít. Zaujal nás jeho přístup k hokeji, jeho pracovitost. Spoléháme se na něj, že vylepší naší bilanci v přesilovkách, že pomůže našim mladým klukům, že bude lídrem.

Je vidět, že Jágr nemá v přesilovkách pevnou pozici. Znamená to, že může jezdit kdekoliv podle vlastního uvážení?
Máme dva hráče, kteří umí výborně číst jeden od druhého. A těmi jsou Jaromír a Ray Whitney. Oni dva mají s přesilovkami spousty zkušeností, takže dostali jakousi svobodu pohybu, kterou ostatní nemají. Dovedou dobře reagovat na různé situace a sami vědí, co mají v přesilovce dělat.

Od předloňského příchodu do Philadelphie se hodně hovoří i o Jágrově přínosu mimo led...
Určitě. Ukažte mi jiného hokejistu, který hraje tolik let na tak vysoké úrovni. Mnoho jich nebude. To dokazuje, že na sobě velmi tvrdě pracuje. Mít takového hráče je skvělá věc pro kabinu i pro tým jako takový.

Jak se to projevuje?
Třeba hned v prvním utkání sezony. Phoenix hrál v šesti bez brankáře a Jágr mohl jít na led a zkusit udělat pátý bod v utkání. Ale přišel za mnou a navrhnul, aby šli na led raději dva bránící centři. Mohl se pokusit o hattrick gólem do prázdné branky, ale to nebyl jeho záměr. Šlo mu především o zisk bodů.

Před sezonou se hovořilo o tom, že centrem pro Jágra by měl být mladý talent Jamie Benn. Ten však stále nemá smlouvu. Je pro vás těžké skládat tým, když nevíte, zda a kdy bude k dispozici jeden z klíčových hráčů?
My jsme se celý kemp připravovali na to, že budeme hrát bez Jamieho. Takže v tom to bylo jednoduché. Když tu není, poskládali jsme lajny bez něj. Až se objeví, můžeme uvažovat o tom, zda ho zapojíme vedle Jágra, nebo ne.

Dallas není vyloženě hokejové město. Může to Jágr změnit?
Od té doby, co jsem tady, jsme nikdy nemívali na trénincích tolik lidí jako teď. Je znatelné, že s Jaromírem se zvednul zájem o klub, už první zápas byl vyprodaný. Jágr přinesl do města určitý vzruch, hokeji tady v Dallasu určitě pomůže.

Autor: