Trápící se Baník konečně zvítězil, Olomouc smetla Liberec

18:41aktualizováno  20:13
OSTRAVA - Po pěti porážkách se fotbalisté Ostravy radují z vítězství. Díky trefě Tomáše Frejlacha vydřel Baník nejtěsnější výhru 1:0 nad Hradcem Králové a odrazil se od dna prvoligové tabulky na čtrnácté místo. Hradec hlavně v závěru vyvinul velký tlak, ale neměl štěstí v koncovce. V dalších utkáních Olomouc porazila Liberec 3:0 a Slovácko přehrálo Příbram.

SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec (radost Olomouckých, uprostřed je Michal Hubník) foto: ČTK

Frejlach utnul sérii pěti proher a Baník se odrazil ode dna
Náprava reputace mohla čtyři dny po trapasu ve Slavičíně začít další pohromou. Černý už v šesté minutě prostrčil míč na levou stranu rozběhnutému Pilařovi, který však ve slibné pozici trefil jen Baránka. Baník po sérii neúspěchů nehrál tak odvážně dopředu, přesto měl příležitosti. Jednu stoprocentní hned v 10. minutě: hostující gólman Lindr neudržel Lukešovu bombu z dvaceti metrů, ale dorážející Varadi mířil z úhlu pouze do tyče.

Pozápasové ohlasy

"Necítím se jako vítěz. Přirovnal bych nás k pacientovi, který se probouzí z umělého spánku. Budeme se muset ještě hodně zlepšit. Ale viděl jsem tam posun v odhodlání kolektivu a celkové vůli," řekl trenér Ostravy Miroslav Koubek. "Nebojím se říct, že Hradec je na tom herně momentálně lépe než my. My jsme ne úplně plnili taktiku, byly tam systémové chyby. Ale v poločase jsme si k tomu něco řekli a v úvodu druhé půle se dostavil tlak, ze kterého rezultoval gól," dodal.

"Můžeme uspět, jen když dáme gól. Za bojovnost a herní projev musím kluky pochválit, nedaří se nám ale v koncovce. Baník byl efektivnější, a proto má tři body," řekl trenér Hradce Václav Kotal. "Bylo až moc cítit, že Baník musí vyhrát. Je to ale medvědí služba českému fotbalu, protože pak přijdeme na mezinárodní scénu, kde to nefunguje a tam tragicky propadáme," poznamenal.

Kýžený gól pro Ostravu nepřišel ani v 19. minutě. Koukalova přihrávka ze strany našla přímo na penaltovém puntíku naběhnutého Šenkeříka, kterému ale míč přeskočil pravačku a asi nejvýstižněji dokumentoval současnou herní nepohodu celého týmu. Nováček na Bazalech nehrál vůbec pasivně. Několik nebezpečných brejků pochytali na poslední moment ostravští stopeři a táhlou Kocourkovu ránu ze střední vzdálenosti musel ve 43. minutě vytáhnout nad břevno Baránek.

S úvodem druhého poločasu jakoby se v domácích probudil pud sebezáchovy. Pod Ostravany chvilkami "hořel" trávník a nápor korunoval po autovém vhazování Frejlach, který se na velkém vápně nechytatelně opřel do odraženého balonu. Tlak však v podání Baníku rychle vystřídaly obavy. Domácí se až příliš stahovali před vlastní pokutové území a divákům při některých akcí Východočechů trnula krev v žilách. Vyrovnání měl na kopačce v 75. minutě Dvořák, který však křížnou střelou těsně minul branku.

Ostrava kontrovala především brejky a jeden z nich mohl přinést i rozuzlení, ale Lindr strčil ruce do Varadiho hlavičky a míč z brankové čáry odklidila hostující obrana. Hradec v závěru mocně tlačil, před ostravskou branku létal jeden centr za druhým, ale Baník silou vůle odolal.

9. kolo první fotbalové ligy

FC Baník Ostrava - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)
Branka
: 54. Frejlach. Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Chytil.

ŽK: Greguš, Neuwirth, Zeher, Baránek - Poděbradský. Diváci: 3613.

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Greguš (72. Frydrych), Frejlach - Varadi, Šenkeřík (51. Zeher), Koukal (90. Pilík). Trenér: Koubek.

Hradec Králové: Lindr - Wozniak, Chleboun, Hájovský (86. Rezek) - Fischer, Janoušek, Černý, Poděbradský - Kocourek (60. Hochmeister), Dvořák, Pilař. Trenér: Kotal.

Olomouc smetla fotbalisty Liberce třemi góly za čtvrt hodiny
Fotbalisté Olomouce rozstříleli v 9. kole první ligy Liberec 4:0 a po předchozích dvou remízách opět naplno bodovali. Stále neporažený druhý tým rozhodl o své výhře hned v úvodu zápasu, když v rozmezí čtvrt hodiny skórovali Hubník, Petr a Navrátil. Hubník dal už ve druhé minutě sedmý gól v sezoně, jímž se osamostatnil v čele tabulky střelců.

"Bohužel jsme udělali v úvodu velké chyby a ulehčili jsme soupeři zápas. Ten byl v poločasu rozhodnutý, snažili jsme se to zkorigovat, šance jsme měli, ale neproměnili je. Je to pro nás ponaučení do dalších duelů, Sigma hrála výborně a vyhrála zaslouženě," prohlásil trenér Liberce Josef Petřík.

"S Mladou Boleslaví to byl z naší strany lepší fotbal, hráli jsme důsledněji, lépe dopředu a nedali jsme ani branku. Dnes jsme dali do poločasu tři góly, ale už jsme nebyli tak herně dobří," řekl kouč Olomouce Zdeněk Psotka. "Bylo to ale i tím, že Liberec hrál dobře, byl důrazný v osobních soubojích. My jsme předržovali míče, měli jsme hrát více na jeden a dva doteky, protože Vácha a Gecov jsou v soubojích hodně agresivní."

V sestavě domácích chyběli zranění Melinho, Kučera a Vepřek, jen na lavičce zůstal Šultes. Hosté přijeli také oslabeni. Pro zranění nenastoupili Nezmar, Fleišman a Zeman.

Už ve 2. minutě šla Sigma do vedení. Gólman Bičík se při vyběhnutí srazil s Hubníkem, který souboj ustál lépe a z velkého vápna zakončoval do prázdné branky. Sigma pokračovala v nátlakové hře a přišla další branka. Parádní akci Janotky s Hubníkem zakončil hlavičkou s odrazem od břevna Petr.

Další branka na sebe nedala dlouho čekat. Navrátil s Hořavou si pohráli s obranou Liberce a první jmenovaný nádhernou střelou nechal zapomenout na dvě neproměněné šance proti Mladé Boleslavi. Po sedmnácti minutách tak Sigma vedla 3:0.

Další šanci na zvýšení měl po Hubníkově pasu Janotka, ale v těžké pozici přestřelil. Sigma měla nadále převahu, Liberec se snažil, ale jeho hráči byli často v roli statistů a uchylovali se k častým faulům. První šanci hostí měl ve 38. minutě Bošančič, sudí Damková však před tím přehlédla evidentní faul na Rossiho. V další šanci selhal po akci Keriče Vojta a sám před Drobiszem vysoko přestřelil.

I ve druhém poločase začala Olomouc útočně, v koncovce však scházela přesnost. Slovan udělal o přestávce jednu změnu, když Bošančiče vyměnil Sivrič. Změnu liberecké hry to nepřineslo, a tak přišel čtvrtý gól v síti Bičíka. Janotka unikl po křídle a s pomocí teče Dejmka zvýšil na 4:0. Pátý gól mohl přidat Navrátil, před prázdnou branku mu míč naservíroval výborný Petr. Střely do prázdné branky zatím mladému útočníkovi nejdou, a tak se skóre nezměnilo. Snížit mohl Štajner, ale ideální moment prováhal a Drobisz jeho střelu vyrazil na roh.

Souboj o vedení v pořadí tabulce střelců pak na svoji stranu mohl zvrátit Hubník, jeho hlavičku však efektním zákrokem vytěsnil Bičík a Hubník tak osmou trefu v sezoně nepřidal. Liberec mohl vstřelit čestný úspěch, Drobisz vychytal i Váchu. Utkání pokračovalo v ofenzivním duchu. Šance zahodili na straně hostí Gebre Selassie a na domácí střídající Šultes a Přikryl.

SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec 4:0 (3:0)
Branky: 2. Hubník, 12. Petr, 17. Navrátil, 55. Janotka.

Rozhodčí: Damková - Marek, Moláček. ŽK: Gecov, Vácha (oba Liberec). Diváci: 5020.

Olomouc: Drobisz - Dreksa, Machalický, Škerle - Rossi, Bajer (75. Ordoš), Hořava, Janotka, Navrátil (63. Přikryl) - Hubník, Petr (70. Šultes). Trenér: Psotka.

Liberec: Bičík - Holeňák, Dejmek, Gebre Selassie - Gecov, Vácha, Liška (25. Vulin), Vojta (61. Papoušek), Bosančič (46. Sivrič) - Kerič, Štajner. Trenér: Petřík.

Slovácko porazilo tápající Příbram a po roce vyhrálo venku
Příbram vyšla posedmé z devíti odehraných ligových zápasů střelecky naprázdno a rozladění domácí příznivci žádali po porážce se Slováckem odvolání kouče Martina Hřídela. "Samozřejmě je to nepříjemné, stalo se mi to poprvé v trenérské kariéře. Fanoušci na to mají právo, bodů máme málo a nedáváme góly, takže se na ně nemůžu zlobit. Ale neposlouchá se to hezky," připustil Hřídel na tiskové konferenci.

Oba celky měly co napravovat. Příbramští dali v úvodních osmi. kolech jen tři branky a na domácím stadionu se radovali z gólu pouze jednou, hosty zase trápí mizérie na hřištích soupeřů, kde do dnešního duelu vyhráli naposledy loni v říjnu.

Nepohoda v obou týmech se od úvodních minut přenesla na hřiště. Zajímavější podívanou přinesla v první půli jen druhá desetiminutovka, kdy Středočeši vyvinuli mírný tlak. Ten jim vynesl dvě slibné šance Plašila. V jedenácté minutě nejprve po pěkné kombinaci vypálil těsně vedle, o devět minut později pak jeho ránu vyrazil Filipko. K dorážce už se domácí záložník nedostal, neboť mu balon přeskočil nohu.

Zbytek úvodního dějství postrádal ligové parametry. Na trávníku hrály prim nepřesnosti a dlouhé nákopy, které nemohly pečlivě pracující obrany nijak zaskočit. Větší vzruch nabídl až začátek druhé půle. Zprvu se zdálo, že taktovku převezmou domácí. Pleškův centr ze 46. minuty nebezpečně prolétl vápnem a hosté byli rádi, že odvrátili na roh.

Na opačné straně se dožadoval penalty Švancara, sudí Mikel mu však ukázal pouze žlutou kartu za simulování. V 54. minutě Slovácko znenadání z první střely mezi tyče udeřilo. Za šestnáctkou napřáhl Jiří Valenta a přízemní střelou zaskočil brankáře Hrušku.

Příbram okamžitě zvýšila obrátky. V 62. minutě utekl po levé straně Borek, přihrál na malé vápno, kde Wágner v záklonu přestřelil. Stejně se vedlo o chvíli později také Huňovi. To už nevydržel domácí kouč Hřídel a v krátkém rozmezí vyměnil útočnou dvojici. Ani čerství Jurdík s Ibem ale příbramské trápení nezlomili.

V 79. minutě nejprve v dobré pozici mířil vedle další střídající hráč Klesa a o chvíli později doslova odmítl vyrovnání Jurdík, který z malého vápna zamířil úplně mimo. Závěr už hosté odbránili s přehledem a nemuselo je ani příliš mrzet, že Fujerik v nastavení zakončil přečíslení jen do Hruškovy náruče.

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)
Branka: 54. J. Valenta. Rozhodčí: Mikel - Pelikán, Lakomý.

ŽK: Divíšek - Košút, J. Valenta, Švancara, Volešák, Kubáň. Diváci: 2016.

Příbram: Hruška - Nohýnek (59. Klesa), Ricka, J. Štochl, Divíšek - Plašil, Tarczal, Borek, Pleško - Wágner (71. Jurdík), Huňa (66. Ibe). Trenér: Hřídel.

Slovácko: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút (58. Reinberk), Kubáň - Fujerik, Kordula, Volešák, J. Valenta - Nestorovski (81. Szmek), Švancara (87. Perůtka). Trenér: Soukup.