Tragická Slavia padla doma popáté, Sparta podlehla poslednímu Kladnu

17:44aktualizováno  21:14
PRAHA - Hokejisté pražské Slavie prohráli v 15. kole extraligy se Zlínem 0:2 a připsali si pátý domácí nezdar ze sedmi zápasů v této sezoně. Hosté, kteří se Slavií prohráli pětkrát za sebou v základní části a vypadli s ní i ve čtvrtfinále play off minulé sezony, uspěli i díky prvnímu čistému kontu brankáře Tomáše Duby v tomto ročníku. Nedělní program hokejové extraligy nabídl celkem šest zápasů.

Slavia - Mladá Boleslav. foto: ČTK

Hosté se na kluzišti soupeře představili po třízápasové minisérii domácích utkání a od počátku na nich bylo vidět odhodlání ukončit řadu nezdarů proti Slavii. Do první šance se dostal v deváté minutě dorážející Rachůnek, který však nemířil přesně.

Mnohem lépe si vedl o minutu později Balaštík, jenž po přesné Hamrlíkově přihrávce neméně přesně zamířil a trefil se pod horní tyč Kopřivovy branky. Znovuzrozený zlínský střelec se po počátečním trápení v koncovce prosadil pošesté v sedmém zápase.

Slavia mohla vyrovnat při signalizované přesilové hře, Duba, který opět dostal přednost před Sedláčkem, byl ale pozorný. V posledních sekundách první třetiny opět zahrozila první formace hostů, Balaštík však Kopřivu podruhé nepřekonal. Hned po 43 sekundách druhé části se to ale podařilo Leškovi, jenž překvapil gólmana Slavie střelou zpoza branky.

Hned v úvodních sekundách třetí třetiny mohl snížit Svoboda, jenž se ocitl sám před Dubou, ale snížit nedokázal. Přiblížit hosty zisku tří bodů mohli v přesilové hře Důras nebo Balaštík, třetí gól však nepřidali. V 51. minutě byl vyloučen Míka a Slavia dostala soupeře pod tlak, který pokračoval i po návratu zlínského beka na led, gólově vyjádřit svou převahu v této fázi hry se jí ovšem nepodařilo.

Z ojedinělé akce se mohl na druhé straně prosadit Balaštík, Kopřiva byl ale připraven. Hosty to nakonec nemuselo mrzet, neboť vedení udrželi i při závěrečné power play Slavie, která podruhé za sebou nedokázala vstřelit ani jeden gól.

Slavia - Zlín 0:2

HC Slavia Praha - PSG Zlín 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky
: 10. Balaštík (Hamrlík), 21. Leška (Balaštík, Köhler).

Rozhodčí: Hradil, Trombík - Kostka, Bláha. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 2942.

Poslední Kladno porazilo Spartu a přiblížilo se jí na tři body
Hokejisté posledního Kladna zvítězili v 15. kole extraligy nad třináctou Spartou 3:1 a přiblížili se jí na rozdíl tří bodů. Vagnerplast naplno bodoval ve třetím z posledních čtyř zápasů. Pražané naopak ani v osmém utkání na ledě soupeře v této sezoně nedokázali uspět a mají z duelů venku na kontě jediný bod.

Utkání předcházela minuta ticha k uctění památky ve čtvrtek zesnulé kladenské legendy Eduarda Nováka. Kladnu se do sestavy vrátili beci Kameš s Drtinou, místo kterých v pátek v Mladé Boleslavi nastoupili z Ústí nad Labem zapůjčení Zeman a Poživil. Sparta zařadila útočníky Kafku a Luňáka, kteří se vrátili z hostování právě v Kladně.

V úvodu se hrálo bez šancí, ale Sparta v šesté minutě otevřela skóre při přesilovce. Sedm sekund před koncem Mrázkova trestu našel Vykoukal před brankou osamoceného Smoleňáka a kladenský odchovanec bekhendem otevřel skóre. Za čtyři minuty bylo vyrovnáno, když Kalla vybruslil zpoza branky, a přestože byl bráněný, dokázal vystřelit a procedil puk za Pöpperleho záda.

Při hře čtyř proti čtyřem mohl vrátit po chybě v kladenské defenzívě Spartě vedení Salcido, ale ten Faltra neprostřelil. Při Hromasově vyloučení zase mohl otočit stav Mrázek. Kladnu se to povedlo v 19. minutě, kdy čtvrtý útok vyšachoval sparťanskou obranu a Eberle po Stielerově přihrávce snadno umístil puk k levé tyči Pöpperleho branky. Další možnost měl vzápětí Treille.

Pražané se snažili v druhé části smazat ztrátu, Brošova střela ale skončila na boční síti a Hanzlíkův tečovaný pokus mimo tyče. Kladno hrozilo z brejků, Kotrla však neuspěl a Valského v šanci fauloval Zacpálek. V následné přesilovce ovšem Sparta domácí do žádné příležitosti nepustila.

Následně v 31. minutě při Treilleho trestu Kladno se štěstím odolalo při velkém závaru soupeře. Sparta měla další šance i při plném počtu hráčů na ledě. Hanzlík se ocitl sám před Faltrem, ale přestřelil, Smoleňák z dorážky minul bekhendem branku v době, kdy byl kladenský gólman rozhozený předchozí ránou. V 38. minutě ale podklouzl ve středním pásmu Kafka, Látal ujížděl sám na Pöpperleho a po Brošově faulu následovalo trestné střílení. Látal při něm však neuspěl a náskok domácích nezvýšil.

V úvodu třetí třetiny si vytvořili hosté tlak, ale nedokázali vyrovnat, i když měl Kůrka odkrytou branku. Domácí měli možnost v 49. minutě při Karpovově vyloučení, kdy skončila Hovorkova bomba těsně vedle. Falter pak vyrazil Bartánusovu ránu a puk nezkrotil před brankou osamocený Karpov.

Po vyloučeních O'Briena a Hanzlíka měli domácí na 44 vteřin možnost přesilovky pěti proti třem a využili ji díky Mrázkově bombě. Spartě nepomohla v závěru ani přesilovka a naopak v oslabení po Bělohlavově přihrávce netrefil odkrytou branku Kuchler.

Kladno - Sparta Praha 3:1

HC Vagnerplast Kladno - HC Sparta Praha 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Kalla (Valský, Bělohlav), 19. Eberle (Stieler, Hovorka), 54. J. Mrázek (Patera, Toman) - 6. Smoleňák (Vykoukal, Gulaši).

Rozhodčí: Souček, Turčan - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 3565.

Plzeň - České Budějovice 4:2

HC Plzeň 1929 - HC Mountfield České Budějovice 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 10. Jan Kovář (St. Pierre), 56. Dvořák (P. Sýkora, Straka), 57. Jan Kovář (Vlasák, P. Sýkora), 59. Straka (Vostřák) - 20. R. Pšurný (Kašpařík), 57. Martynek.

Rozhodčí: Husička, Polák - Bryška, Novák. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 5877.

Liberec - Karlovy Vary 3:4 po sam. náj.

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 30. Vak (M. Hořava, Podkonický), 47. Trončinský (Vak), 55. Víšek (Čakajík, Dušek) - 16. Skladaný (Pech), 27. Pech (Sloboda, Skladaný), 49. Sailer (Nosek, Kumstát), rozhodující sam. nájezd Pech.

Rozhodčí: Jeřábek, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:3. Diváci: 5221.

Brno - Mladá Boleslav 1:0

HC Kometa Brno - BK Mladá Boleslav 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 22. Hubáček (Erat, Zubíček).

Rozhodčí: Kubuš, Ország (oba SR) - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 3:8, navíc Žabka (Mladá Boleslav) 10 min. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Vítkovice - Litvínov 4:2

HC Vítkovice Steel - HC Benzina Litvínov 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Barinka (Burger), 14. Burger (Húževka), 34. Vrána (Klimek, Pohl), 51. Klimek (Pohl, Malík) - 12. Lukeš (V. Hübl, Jenáček), 48. Kubát (Jenáček, Ručinský).

Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. Diváci: 3762.