Tour ovládli Norové. Jakš doběhl jedenáctý, Vrabcová osmá

14:20
VAL DI FIEMME/PRAHA - Norští běžci na lyžích slaví double. Po Therese Johaugové, vítězce ženské Tour de Ski, má etapový závod i mužského vítěze v červené kombinéze - králem 8. ročníku závodu se stal Martin Johnsrud Sundby. Martin Jakš, nejlepší z tria českých titánů, se po dřině na sjezdovce Alpe Cermis posunul na jedenácté místo. Eva Vrabcová-Nývltová udržela první desítku.

Česká lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová na Tour de Ski foto: ČTK

Tolik se bála, že při likvidačním výšlapu na sjezdovku Alpe Cermis přijde o první desítku, ale opak byl pravdou. Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová opět zazářila a dosáhla na 8. místo v konečném pořadí Tour de Ski. Tedy na výsledek, jaký by si před startem seriálu nepředstavoval ani ten největší fantasta.

Pouze jednou skončila jiná česká lyžařka v historii seriálu lépe: Kateřina Neumannová, pátá při premiéře Tour a své jediné účasti v ní v roce 2007.

Therese Johaug na Tour de Ski

Maximem Vrabcové tu bylo doposud 18. místo. Nyní je o deset příček lepší. "Jsem maximálně spokojená," řekla Vrabcová-Nývltová Radiožurnálu. "Vážím si toho strašně moc. Kdyby mi tohle někdo řekl, co před začátkem sezony, ale před začátkem kariéry, tak bych mu stejně nevěřila a brala to úplně maximálně všema, já nevím, dvaceti, protože osmý místo je fantastický."

Poprvé slaví titul z Tour de Ski lyžařská velmoc Norsko. Tolikrát o něj marně usilovali Northug či Björgenová. Až nyní se Seveřané konečně dočkali.

Šampionkou však není Astrid Jacobsenová, která vyrážela do závěrečné etapy s převahou 23 vteřin, nýbrž Therese Johaugová. Blonďatá "motorová myš" na zničujícím stoupání jela v místech, kde krajanka už jen kráčela, a nechala ji za sebou.

Cílem projela 25letá Johaugová s převahou 20 vteřin a zhroutila se na zem, hlavou do sněhu. Pak ji zvedla a zařvala radostí. Taková byla oslava křišťálové trofeje a prémie 50 tisíc švýcarských franků.

Heidi Wengová zkompletovala norský triumf. Stupně vítězů patřily jediné zemi. Za nimi se srovnaly tři Finky. A pak už přišla řada na zbytek světa.

Američanka Stephenová, startující ze 14. pozice, dohnala na závěrečných 500 metrech pětivteřinovou ztrátu na Vrabcovou a na cílové metě byla o 2,9 vteřiny dříve. Přesto mohla Češka oslavovat.

"Jako kamzík jsem úplně neběžela," smála se Vrabcová. "Ze začátku jsem jela sama, počkala jsem na skupinu za mnou a pod sjezdovkou jsem začala jet své tempo a přestala koukat na ty okolo. Šlo to docela dobře. Bohužel mě zezadu předjela Stephenová, na kterou byla minuta náskoku na startu málo, ale to jsem očekávala."

Vrabcová udržela za svými zády bývalou šampionku Saarinenovou i další konkurentky, které ji předtím pod kopcem dojely. "Chtěla jsem lidem v této sezoně dokázat, že ještě nejsem na odpis," říkala 27letá lyžařka.

Nyní už nikdo nepochybuje.

Jakš předvedl skvělý finiš, Northug zklamal

Ze čtrnácté pozice a se ztrátou 3,5 minuty vyrážel Jakš na poslední lyžařskou pouť této Tour a brzy "se usadil" ve vláčku závodníků, který se v úvodní rovinaté pasáži etapy vytvořil.

Jako šestnáctý se pak vrhl do vražedného kopce, na jehož vrcholu cíl závodu leží. Čtrnáctý byl kilometr od cíle, ještě pět set metrů pod vrcholem dýchal na záda Němci Dotzlerovi, velký finiš však českého závodníka posunul na dohled elitní desítce.

Necelých šest sekund ho nakonec od ní dělilo.

Sedmadvacetiletý závodník tak zopakoval výsledek ze své premiéry na Tour v roce 2008, nejlépe dojel osmý v roce 2011, předloni byl devátý.

V TOP 10 to nakonec svítilo červeně, šest norských mužů tvořilo přesilu ve výsledcích. Za vítězným Sundbym doklopýtal Chris Jespersen a jestliže ještě na posledním mezičase to vypadalo stejně jako v ženském závodě na norský trojblok na pódiu, norská superstar Petter Northug ve finále zklamala.

Stejně jako před rokem skončil Northug čtvrtý, v posledních metrech ho totiž překvapivě udolal šestadvacetiletý Rakušan Johannes Dürr. Pátý byl další Nor Röthe, až za ním loňský šampion Alexander Legkov z Ruska.