Ton trefil v nájezdech výhru Sparty na ledě mistrovské Plzně

18:32aktualizováno  21:17
PLZEŇ - Hokejisté pražské Sparty vyhráli v 16. kole na ledě Plzně 2:1 po samostatných nájezdech. V zajímavém utkání se ujali vedení v prostřední části domácí, ale hosté ve třetí třetině vyrovnali a o jejich šesté výhře za sebou rozhodl vítězným nájezdem Petr Ton.

Sparťané slaví výhru v Plzni. foto: MAFRA - Ladislav Němec.

Sparta v sestavě s uzdraveným prvním centrem Jaroslavem Hlinkou mohla jít záhy do vedení, při přečíslení dvou na jednoho ovšem právě Hlinka ztroskotal na Machovském a s dorážkou neuspěl ani Rolinek. Poté se směrem dopředu osmělili i domácí, naráželi ale na kompaktní defenzivu Pražanů.

Hrálo se ve vysokém tempu, větší vzruch před oběma brankami ovšem nepřinesla ani hra ve čtyřech proti čtyřem. Plzni se bez stále zraněného Vlasáka nezdařila přesilová hra v 17. minutě a podobně bídně svojí početní výhodu za chvíli sehrála také Sparta. Naopak ve vlastním oslabení řádně protáhl Pöpperleho střelou z pravého kruhu Tomáš Sýkora.

Na začátku prostřední části během plzeňské přesilovky ujeli hosté do brejku dva na jednoho, Rolinek ale zakončil příliš slabě. Další příležitost si hosté připravili v polovině utkání během přesilové hry, od zadního mantinelu odraženou střelu Buchteleho ovšem nedokázal poslat do odkryté branky Pech. Vzápětí pálil z ideální pozice mezi kruhy těsně mimo Přibyl a udeřilo na druhé straně.

Při vyloučení Hlinky přihrál ve 32. minutě Kratěna zpoza branky Pletkovi, který bez přípravy otevřel skóre. Odpovědět mohl brzy po svém průniku v útočném pásmu faulovaný Buchtele, jeho bekhendovou střelu však Machovský zastavil. Následnou početní výhodu hosté nezužitkovali.

Mladého plzeňského gólmana pořádně protáhla střela a dorážka Buchteleho z bezprostřední blízkosti v úvodu třetí třetiny. Ve 46. minutě se už hosté radovali z vyrovnání, když po kombinaci celého druhého útoku prostřelil Machovského z mezikruží Kumstát. Domácí se snažili odpovědět ofenzivní aktivitou, Duda ale zakončil z levého kruhu těsně vedle odkryté branky a naopak v 51. minutě na druhé straně mohl dostat Spartu do vedení Ton, proti jehož rychlé střele skvěle zasáhl Machovský.

Čtyři minuty před koncem základní hrací doby hosté nepotrestali vyloučení Frola a naopak v závěru oslabení ujížděl na Pöpperleho Kratěna, dotažení blafáku mu však překazil vracející se Sičák. V nastavení nejprve zahrozil ranou z voleje Josef Straka a na druhé straně neuspěl tečí Hlinka. O bonusovém bodu rozhodly až nájezdy, v nichž uspěli pouze sparťané Ton s Buchtelem.

Nedělní výsledky 16. kola

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 1:2 po nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 33. Pletka (Kratěna, J. Straka) - 46. Kumstát (Buchtele, Pech), rozhodující sam. nájezd P. Ton. Rozhodčí: Turčan, Šindler - Flegl, Štofa. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 5938.

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 40. Bartek, 65. Filippi (Čutta) - 56. Lukeš (Hübl, Šlégr). Rozhodčí: Jeřábek, Koch (Švýc.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:5, navíc Šlégr 10 min., Trávníček (oba Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5596.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 4:5 (1:0, 1:2, 2:3)
Branka a nahrávky: 16. Radil (Kousal, T. Nosek), 21. T. Zohorna (Benák, Cetkovský), 44. P. Sýkora (Ďaloga, Píša), 60. Tybor (V. Kočí) - 24. Valach (Bednář), 25. Skokan (Žejdl, Krenželok), 43. V. Růžička ml. (Žejdl, Sklenář), 52. Krenželok (Valach, Bednář), 60. Bednář (Krenželok). Rozhodčí: Homola, Wagner - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. Diváci: 9242.

HC Vítkovice Steel - Rytíři Kladno 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 26. J. Káňa (Szturc, Štencel), 49. Kucsera (Valčák, Dudáš) - 37. Kaberle (Patera, Machač). Rozhodčí: Mikula, Šír - Bryška, Lučan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 4814.

Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Kempný (J. Káňa II), 26. T. Svoboda, 54. Jakub Svoboda (Němec). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 4801.

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 2:3 po nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 33. Balaštík (Ondráček, Urbanec), 56. Kubiš (Čajánek) - 5. Roth (Polanský), 28. Martin Růžička (Bonk, Hrabal), rozhodující sam. nájezd Peterek. Rozhodčí: Husička, Minář - Jindra, Skopal. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 4750.