Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Po sedmi měsících v základu. Rosický oslavil návrat vítězným gólem

20:29
LONDÝN/PRAHA - Znovu ukázal, že by si zasloužil mnohem větší prostor. Tomáš Rosický nastoupil poprvé od května v základní sestavě Arsenalu a hned dal vítězný gól. Kapitán české reprezentace odehrál 83 minut a rozhodl o výhře 2:1 v 18. kole anglické ligy nad Queens Parkem.

Danny Welbeck gratuluje ke gólu Tomáši Rosickému. foto: Reuters

V dalších svátečních zápasech vyhrála Chelsea nad West Hamem 2:0 a na prvním místě tabulky udržela tříbodový náskok před druhým Manchesterem City, který uspěl 3:1 na hřišti West Bromwiche. V čele se udržel i třetí Manchester United, který díky dvěma gólům Wayna Rooneyho porazil 3:1 Newcastle.

Rosický v Premier League naposledy v základu nastoupil v květnu a kvůli zdravotním potížím nehrál od listopadového utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy s Islandem. Střelecky se prosadil v 65. minutě, kdy zvýšil na 2:0 po přihrávce autora úvodní branky Alexise Sáncheze, který tak víc než dostatečně odčinil neproměněnou penaltu z deváté minuty.

Arsenal přitom od 53. minuty hrál bez útočníka Oliviera Girouda, který byl vyloučen poté, co hlavou udeřil Neduma Onuohu. Queens Park dokázal využít přesilovku až v závěru, kdy z penalty snížil Charlie Austin a připsal si desátou branku v devátém ligovém utkání.

Čech sledoval výhru z lavičky

Chelsea nastoupila tradičně s brankářem Petrem Čechem jen mezi náhradníky a do vedení ji poslal ve 31. minutě po rohu kapitán John Terry, který se střelecky prosadil ve druhém utkání za sebou. Když po přestávce třináctou branku v sezoně Diego Costa a hostující Morgan Amalfitano zamířil jen do břevna, domácí na Stamford Bridge vyhráli i deváté utkání v sezoně.

Jejich kouč José Mourinho jim přichystal zvláštní vánoční „odměnu“. Po zápase totiž ještě zavelel k lehkému tréninku. Podle svých slov ale jen trochu změnil původní plán. „Kluci měli mít dva lehké tréninky zítra, ale teď po zápase kvůli tomu v šatně tak plakali, že jsem se rozhodl to upravit,“ žertoval Mourinho s tím, že Čecha a ostatní tím pádem v sobotu čeká jen jeden trénink.

Tradičně náročný sváteční program v Anglii znamená pro Chelsea pět ligových zápasů během 14 dnů. V neděli jedou Blues na hřiště Southamptonu. „Moji hráči jsou jen lidé, hráči Southamptonu jsou jen lidé, proto to bude velmi těžké. Ale své platy dostáváme za to, že když fanoušci chtějí fotbal, musíme jim ho dát. A já jim ho dávám rád,“ dodal Mourinho.

Yaya Touré z Manchesteru City ve sněhové vánici (foto archiv).
Tomáš Rosický se raduje z gólu.
Bacary Sagna z Manchesteru City a jeho zoufalé gesto.
Tomáš Rosický se vrátil ve velkém stylu.

West Ham naopak po pěti zápasech bez porážky poprvé zaváhal. Využít toho dokázal Southampton a po vítězství 3:1 na hřišti Crystalu Palace sesadil londýnský celek ze čtvrtého místa.

City za sedmou výhrou v řadě vykročilo už v prvním poločase, kdy se prosadili Fernando, Yaya Touré z penalty a David Silva. Po přestávce už jen snížil Isaiah Brown a připravil hosty o čtvrté čisté konto za sebou.

Podobný průběh měl i duel druhého manchesterského celku. United doma proti Newcastlu vedli po prvním poločase díky dvěma zásahům Rooneyho, ve druhém ještě zvýšil Robin van Persie a hosté pouze v závěru zkorigovali po brance Papisse Cissého z penalty.

Liverpool zastavil pád

Výsledkovou krizi díky výhře 1:0 nad předposledním Burnley ukončil Liverpool, který vyhrál po třech porážkách. Jeho městský rival Everton se naopak dál trápí a prohrál 0:1 se Stoke.

Anglická fotbalová liga - 18. kolo:

• Chelsea - West Ham United 2:0 (31. Terry, 62. Costa)
  • Burnley - Liverpool 0:1 (62. Sterling)
  • Crystal Palace - Southampton 1:3 (86. Dann - 17. Mané, 48. Bertrand, 54. Alderweireld)
  • Everton - Stoke 0:1 (38. Krkič z pen.)
  • Leicester - Tottenham 1:2 (48. Ulloa - 1. Kane, 71. Eriksen)
  • Manchester United - Newcastle 3:1 (23. a 36. Rooney, 53. Van Persie - 87. Cissé z pen.)
  • Sunderland - Hull 1:3 (1. A. Johnson - 32. Ramírez, 51. Chester, 90.+6 Jelavič)
  • Swansea - Aston Villa 1:0 (13. Sigurdsson)
  • West Bromwich - Manchester City 1:3 (86. Brown - 8. Fernando, 13. Y. Touré z pen., 34. Silva)
  • Arsenal - QPR 2:1 (37. Sánchez, 65. Rosický - 79. Austin z pen.).