Berdych získal svůj první letošní titul, v Šen-čenu zdolal Garcíu-Lópeze

Davis Cup

10:44aktualizováno  11:20
ŠEN-ČEN - Tenista Tomáš Berdych se v čínském Šen-čenu dočkal prvního letošního titulu. Nejvýše nasazený český hráč porazil v pondělním finále, které přeloženo z neděle kvůli dešti, Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze po setech 6:3 a 7:6.

Tomáš Berdych s trofejí pro vítěze turnaje v Šen-čenu. foto: Reuters

„Poslední tři dny byly hodně náročné, hlavně psychicky, aby člověk udržel soustředění. Já se s tím vyrovnal lépe a jsem na sebe pyšný, že jsem to dokázal, protože podmínky nebyly vůbec snadné,“ řekl třicetiletý český tenista.

Na turnaji ATP Tour triumfoval třicetiletý Berdych pojedenácté v kariéře, čímž překonal Petra Kordu (10) a je třetím nejúspěšnějším českým hráčem v historii v počtu titulů.

Před ním jsou jen Karel Nováček (13) a s 94 výhrami nedostižný bývalý první hráč světa Ivan Lendl.

Populárnější Final Four místo Davis Cupu? Tenis možná čekají vzrušující časy

Vítězstvím si zároveň upevnil pátou příčku v pořadí pro Turnaj mistrů, který už mu prakticky nemůže uniknout. Prestižní finále sezony v Londýně si zahraje pošesté za sebou.

Ve finálovém duelu pomohl světové pětce k zisku první sady soupeř. García-López (26. v žebříčku ATP) udělal ve čtvrté hře při svém podání tři dvojchyby a nabídnutý brejkbol český hráč využil.

Za stavu 5:2 v první sadě byl zápas na 40 minut kvůli dešti přerušen a po pauze Berdych sadu jistě dokončil.

Na úvod druhého setu prohrával Berdych 0:3, jelikož při brejkbolu ve druhé hře udělal dvojchybu. Rychle se ale vrátil do zápasu, srovnal na 3:3 a zvládl vypjatou koncovku.

V tie-breaku vedl 5:4 a dvakrát podával, ale oba míče ztratil a smečí odvrátil setbol. Po hodině a 47 minutách pak zápas při druhém mečbolu ukončil.

Berdych získal titul znovu po roce. Naposledy uspěl loni ve Stockholmu. Letos uspěl až na čtvrtý pokus. Před Šen-čenem prohrál finále v Dauhá, v Rotterdamu a Monte Carlu. Celkovou bilanci finálových zápasů má 11:17.

Tenisový turnaj mužů v čínském Šen-čenu (tvrdý povrch)