Berdych si v Monte Carlu zahraje o titul, Monfilse přejel ve dvou setech

14:26aktualizováno  22:05
MONTE CARLO - Tenista Tomáš Berdych si poprvé v kariéře zahraje o titul na antukovém turnaji v Monte Carlu. Šestý nasazený český hráč porazil v semifinále za 68 minut Francouze Gaëla Monfilse 6:1, 6:4. V neděli se ve finále utká se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska, který zdolal osminásobného šampiona turnaje Španěla Rafaela Nadala dvakrát 6:3.

Tomáš Berdych na turnaji v Monte Carlu. foto: Reuters

Devětadvacetiletý Berdych postoupil na úvod antukové sezony do svého letošního třetího finále, v Dauhá ani Rotterdamu však na triumf nedosáhl.

O titul na turnaji kategorie Masters si zahraje počtvrté v kariéře, usilovat bude celkem o jedenácté turnajové prvenství.

„Letošní sezona zatím probíhá výborně. Skoro tak, jak jsme si naplánovali. Ještě tomu chybí titul, ale zítra je další příležitost,“ řekl Berdych, jenž má letos zápasovou bilanci 27:6.

V duelu proti Monfilsovi odehrál Berdych vynikající první set, v němž soupeři vzal dvakrát podání a sadu získal za 25 minut. Druhý set přinesl vyrovnanější boj.

V prvních třech gamech ani jeden z hráčů neudržel své podání, nicméně poté už Berdych výhodu brejku nepustil, i když musel ještě v šesté hře odvracet dva brejkboly.

Servírující Tomáš Berdych na turnaji v Monte Carlu.
Francouzský tenista Gaël Monfils.

Zápas český tenista zakončil čistou hrou a na turnaji zatím neztratil set. Osmadvacetiletého Monfilse porazil v sedmém vzájemném duelu pošesté.

„Proti Tomášovi to mám vždycky složité. Nevím, jak na něj hrát. Jednou na to snad přijdu,“ uvedl Monfils, jenž hrál v Monaku na divokou kartu poté, co se zotavil ze zranění kyčle rychleji, než čekal.

„I když se mi povedl servis, zahrál tvrdý a dlouhý return. Dobře mé podání četl.“ O svůj druhý titul z turnaje Masters bude Berdych hrát s Djokovičem, který v Monaku triumfoval předloni, kdy ve finále ukončil Nadalovu osmiletou nadvládu.

Srbský tenista prodloužil nynější neporazitelnost na 16 zápasů a má šanci vyhrát čtvrtý podnik Masters v řadě, což se dosud povedlo jen Nadalovi v roce 2013. Proti španělskému rivalovi zaznamenal jubilejní dvacátou výhru v kariéře, Nadal má ve vzájemné bilanci navrch o tři vítězství.

Berdych půjde do finále s cílem vybojovat třetí výhru nad Djokovičem, kterému jinak osmnáctkrát podlehl. Naposledy český tenista proti Srbovi uspěl předloni na antuce v Římě. Vítěz získá 1000 bodů do světového žebříčku a prémii 628 tisíc eur (přes 17 milionů korun).

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka)